USG i mammografia - gdzie zrobić badanie?
USG i mammografię można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, niezależnie od wieku, jeśli ma się skierowanie od lekarza pracującego w poradni chorób piersi (możesz się zgłosić bez skierowania, gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany).
Spis treści
USG i mammografia to najważniejsze badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi. Powinny znaleźć się w terminarzu każdej kobiety.
USG i mammografia - kiedy, gdzie i za ile
Panie w wieku 50–69 lat, ze względu na największą w tym okresie zapadalność na raka piersi, mogą co 2 lata zrobić mammografię bezpłatnie w ramach programu wczesnego wykrywania tej choroby (badania przesiewowe). Osoby z genetycznym obciążeniem rakiem sutka lub jajnika, potwierdzonym markerem są badane niestandardowo w Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.
Wybierając się na badanie prywatnie, popytaj znajomych o specjalistę, który cieszy się dobrą opinią. Najlepiej badać się tam, gdzie skieruje ginekolog. Zwykle mają oni dobre rozeznanie i wiedzą, kto się myli częściej, a kto rzadziej.
Sprawdź, czy lekarz ma aktualny certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Zazwyczaj lekarze umieszczają w gabinetach swoje dyplomy i certyfikaty w widocznym miejscu.
Mammografię wykonuje specjalista radiolog. Idąc na badanie, dobrze jest ze sobą zabrać poprzednie wyniki USG i mammografii. Umożliwi to lekarzowi porównanie obrazów piersi. Orientacyjne ceny za badanie (USG lub mammografia) kształtują się na poziomie 100–200 zł.
Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta