USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne)
USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne) to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej i położniczej. Jest różnie nazywane - dopochwowe, waginalne, transwaginalne czy przezpochwowe. W porównaniu z USG wykonywanym przez powłoki brzuszne jest ono dokładniejsze i nie wymaga uciążliwego dla kobiet wypełnienia pęcherza moczowego.
Spis treści
- USG przezpochwowe - zalety badania
- USG przezpochwowe - przebieg badania
- USG przezpochwowe - kiedy się badać?
USG domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne) powinno być integralną częścią badania ginekologicznego, ponieważ pozwala wychwycić nieprawidłowości niewyczuwalne podczas badania dwuręcznego i jeśli jest to konieczne, wdrożyć odpowiednie leczenie, aby nie dopuścić do powikłań lub postępu choroby. To ważne, ponieważ, np. małe mięśniaki czy torbiele można leczyć zachowawczo, a duże trzeba już operować. Badanie powinno być wykonywane przez każdą kobietę co najmniej raz w roku.
USG przezpochwowe - zalety badania
Za podstawową zaletę uznaje się to, że badanie można wykonać w każdej chwili, także w takcie menstruacji. Co więcej, w przypadku zmian endometrialnych, badanie należy wykonać w czasie miesiączki.
Czytaj też: Endometrioza: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy
Kolejna zaleta polega na tym, że do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymogiem jest opróżnienie pęcherza przed badaniem.
Wykorzystując głowicę doplerowską, lekarz może ocenić także przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co ma duże znaczenie przy odróżnianiu zmian złośliwych od łagodnych, a w czasie ciąży ocenić płód i łożysko.
Czytaj też: USG Dopplera (badanie dopplerowskie) wykrywa zmiany w żyłach i tętnicach
Wykonując badanie transwaginalne lekarz może zbadać:
- ściany pochwy
- szyjkę macicy
- jamę macicy
- jajowody
- jajniki
- pęcherz
Szeroki kąt "patrzenia" głowicy umożliwia obejrzenie wszystkich struktur znajdujących się w miednicy mniejszej.
USG przezpochwowe - przebieg badania
Przed badaniem kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym.
Na sondę lekarz nakłada jednorazową osłonkę (przypomina prezerwatywę) zwilżoną żelem, a następnie wprowadza ją do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę zarodka/płodu.
Badanie nie jest bolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut.
Wynik zawiera słowny opis stanu narządów rodnych oraz dokumentację zdjęciową.
USG przezpochwowe - kiedy się badać?
USG przezpochwowe powinno być wykonywane przez każdą kobietę co najmniej raz w roku.
Wskazaniem do badania są także:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
- bóle w podbrzuszu
- dolegliwości związane z miesiączką
- brak miesiączki
- podejrzenie zespołu policystycznych jajników
- podejrzenie torbieli
- podejrzenie mięśniaków
- podejrzenie wad rozwojowych narządu rodnego
Wykonuje się je również, gdy trzeba ustalić przyczynę niepłodności lub ocenić prawidłowość owulacji.
Badanie powinno być przeprowadzane u kobiet, które mają tyłozgięcie macicy, ponieważ USG przez powłoki brzuszne nie uwidoczni prawdziwego obrazu narządów.
USG waginalne jest przydatne także wtedy, gdy kobieta - w ramach antykoncepcji - chce, aby lekarz założył jej wkładkę domaciczną. Pozwala ono też sprawdzić czy wkładka znajduje się we właściwym miejscu.
Do tworzenia obrazu narządów wewnętrznych wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, których natężenie jest nieszkodliwe dla człowieka. Fale są wytwarzane przez specjalny przetwornik i przesyłane w głąb badanej części ciała. Jeżeli na swojej drodze fale napotkają przeszkodę, np. przerwę w tkankach, zwapnienia, miejsca wypełnione płynem, ciało obce zostają odbite. Fale odbitego echa są odbierane przez ten sam przetwornik, a zebrane informacje są przetwarzane przez aparaturę i wyświetlane na monitorze w postaci ciemnych i jasnych punktów. Obraz odzwierciedla położenie i stan narządów oraz tkanek.
Porady eksperta