Test Hida - badanie drożności dróg żółciowych

Test Hida to badanie obrazowe, wykorzystywane do zdiagnozowania niedrożności dróg żółciowych np. powstałych przez kamienie żółciowe lub nowotwór, a także choroby pęcherzyka żółciowego i wycieków żółci. Choć jako kontrast stosuje się substancje radioaktywne, badanie jest całkowicie bezpieczne.

Test Hida - badanie drożności dróg żółciowych
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Test Hida u osoby zdrowej
  2. Test Hida u osoby chorej
  3. Kiedy wykonuje się test Hida?
  4. Jak się przygotować do testu Hida?

Test Hida (określany także jako Hida skanowanie lub skanowanie pęcherzyka żółciowego) to badanie obrazowe wykonywane przez lekarzy medycyny nuklearnej. Badanie rozpoczyna się wstrzyknięciem kontrastu (substancji radioaktywnej o nazwie hydroksykwas iminodioctowy, w skrócie Hida). Kontrast jest wychwytywany z krwi przez wątrobę i wydzielany do dróg żółciowych. Następnie kontrast rozprasza się wszędzie tam, gdzie wydzielana jest żółć. Później, za pomocą specjalnego urządzenia zwanego skanerem jądrowym wykonuje zdjęcia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, które po wstrzyknięciu kontrastu są bardziej widoczne i łatwo wychwycić ich niedrożność. Obrazy są następnie analizowane przez radiologa, który interpretuje wyniki. Badanie jest ogólnie bardzo bezpieczne i dobrze tolerowany przez większość pacjentów. Całe badanie trwa do dwóch godzin.

Test Hida u osoby zdrowej

U zdrowej osoby kontrast przejdzie przez drogi żółciowe i przez przewód pęcherzykowy, aby wejść do pęcherzyka żółciowego, następnie do przewodu żółciowego wspólnego i wyjść do jelita cienkiego, z którego w końcu zostanie wydalony z organizmu w stolcu.

Ważne

Test Hida jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Radioaktywny kontrast, stosowany podczas badania, pozostaje w organizmie tymczasowo, dopóki nie zostanie w naturalny sposób usunięty z moczem lub stolcem.

Test Hida u osoby chorej

Jeżeli kontrast nie jest wykrywany w wątrobie – można domniemywać, że wątroba jest chora. Jeżeli kontrast jest wchłaniany w wątrobie, ale nie został wydalony do dróg żółciowych – istnieje duże prawdopodobieństwo całkowitej niedrożności dróg żółciowych po wyjściu z wątroby.Gdy kontyrast nie dotrze do pęcherzyka żółciowego, ale jest wykrywany w jelicie, prawdopodobnie mamy do czynienia z niedrożność przewodu pęcherzykowego, prowadzącego „do” i „z” pęcherzyka żółciowego (przeszkodą są najczęściej kamienie, rzadziej guzy, rzadko przeszkodą są pasożyty i skrzepy krwi). Jeżeli kontrast jest widoczny poza wątrobą, drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym bardzo prawdopodobny jest wyciek z dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego.

Kiedy wykonuje się test Hida?

  • w celu wykrycia zakażenia lub innych anomalii pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych
  • w celu oceny niewyjaśnionego bólu brzucha.
Ważne

Testu Hida nie wykonuje się u osób, u których stężenie bilirubiny w surowicy jest większe niż 15-20 mg%.

Jak się przygotować do testu Hida?

  • Przygotowanie do badania należy rozpocząć poprzedniego wieczoru i po północy już niczego nie jeść ani nie pić.
  • Każdorazowo lekarz przed badaniem ma obowiązek poinformować badanego, z zażywania jakich leków należy bezpośrednio przed testem zrezygnować.
  • Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie insuliny lub innych leków, niezbędnych do kontroli cukru we krwi.
Zrób to koniecznie

Koniecznie przed testem Hida poinformuj lekarza o tym, że:

  • jesteś w ciąży
  • karmisz piersią
  • w ciągu ostatnich 4 dni miałaś wykonywany rtg.