Tak się dzieje, gdy kolagenu jest za mało. Możesz to sprawdzić prostym badaniem

Kolagen, będący kluczowym białkiem w organizmie, odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości, stawów i skóry. Z wiekiem jego produkcja maleje, co może prowadzić do różnych dolegliwości, takich jak problemy ze stawami, zmarszczki czy osłabienie mięśni. Dowiedz się, jak można monitorować poziom kolagenu i jakie badania pomogą w diagnozie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z jego niedoborem.

Tak się dzieje, gdy kolagenu jest za mało. Możesz to sprawdzić prostym badaniem
Autor: GettyImages Tak się dzieje, gdy kolagenu jest za mało. Możesz to sprawdzić prostym badaniem

Kolagen - wpływ na organizm 

Kolagen znajdziemy zarówno w kosmetykach, jak i suplementach diety. Wspomaga zdrowie stawów oraz redukcję zmarszczek. Jego właściwości budzą zainteresowanie lekarzy i kosmetologów. Kolagen jest obecny w kościach, mięśniach, ścięgnach i skórze. Jest niezbędny dla tkanki łącznej i komórek organizmu, wpływa m.in. na gęstość kości, aktywność enzymów, przyswajanie składników odżywczych, poprawia kondycję chrząstki oraz elastyczność skóry.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Dlaczego z wiekiem spada poziom kolagenu? 

Z wiekiem – zwykle po 50. roku życia – organizm zaczyna wytwarzać mniej kolagenu. Proces ten ulega całkowitemu zahamowaniu około 60. roku życia, choć u niektórych osób może nastąpić wcześniej. Do czynników przyspieszających utratę zdolności syntezy kolagenu należą stres, choroby przewlekłe oraz nadmierny wysiłek fizyczny.

Objawy spadku kolagenu obejmują problemy ze stawami, słabszą regenerację organizmu, mniejszą tolerancję na urazy, pogorszenie stanu skóry i pogłębienie zmarszczek, sztywność stawów, łamliwość paznokci, osłabienie mięśni oraz wypadanie włosów.

Jak zbadać poziom kolagenu? 

Jeśli zastanawiasz się, jak to wygląda w Twoim przypadku, warto wykonać test oceniający stopień degradacji kolagenu. Jest to badanie stężenia C-telopeptydu (ICTP), który jest produktem rozpadu kolagenu typu I, występującego w kościach i skórze. Badanie to pozwala ocenić zmiany w kościach.

Aby zbadać poziom C-telopeptydu (ICTP), badanie wykonuje się na czczo, najlepiej rano, nie później niż o godzinie 10:00. Zaleca się jednoczesne sprawdzenie poziomu witaminy C, miedzi i cynku, ponieważ te substancje są niezbędne do produkcji kolagenu. Ich niedobór może być przyczyną problemów z syntezą kolagenu. 

  • Normy dla C-końcowego telopeptydu kolagenu typu I (ICTP) we krwi u dorosłych wynoszą: od 1,5 do 5,0 µg/l.
  • W moczu wartości referencyjne to: poniżej 450 μg/mmol kreatyniny u kobiet przed menopauzą, 800 μg/mmol kreatyniny u kobiet po menopauzie oraz poniżej 450 μg/mmol kreatyniny u mężczyzn.

Lekarz wystawia skierowanie na te badania, gdy podejrzewa takie schorzenia, jak np. osteoporoza lub inne choroby kości, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, niektóre nowotwory. 

CZYTAJ TEŻ: Osteopenia to choroba kości. Przyczyny, objawy i leczenie osteopenii

Interpretację wyników powinien przeprowadzać lekarz, który na podstawie uzyskanych przez pacjenta lub pacjentkę wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu – może to obejmować zmianę diety, suplementację, leczenie farmakologiczne, rozszerzoną diagnostykę. Wśród badań oceniających ilość kolagenu w kościach znajduje się również densytometria.