Sprawdź tarczycę
Tarczyca, a dokładniej gruczoł tarczycowy, położona jest tuż przed tchawicą u dołu szyi. Kształtem przypomina dużego motyla i jest podobnej do niego wielkości. Mimo niewielkich rozmiarów tarczyca pełni w organizmie istotną rolę. Wydziela do krwi hormony sterujące przemianą materii w tkankach i narządach organizmu. Kiedy któregoś z hormonów jest za mało w porównaniu do zapotrzebowani organizmu mówimy o niedoczynności tarczycy, z kolei gdy jest za dużo, o nadczynności.
Za pracę gruczołu tarczycowego odpowiedzialny jest hormon TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) wytwarzany w przysadce mózgowej. Pod jego wpływem tarczyca wytwarza tyroksynę (T4) i T3 (trijodotyroninę). Hormony tarczycy mają wpływ na organizm – regulują metabolizm, aktywują metabolizm lipidów i dbają o dobry stan kości. Nieprawidłowa, zbyt mała lub zbyt duża, produkcja hormonów prowadzi do chorób tarczycy, których nie można bagatelizować. Wiele osób nie podejrzewa, że ich gruczoł tarczycowy pracuje nieprawidłowo. Utrata masy ciała, tendencja do pocenia się, przyspieszone bicie i kołatanie serca, bezsenność, drażliwość i wytrzesz oczu są typowymi objawami przy nadczynności tarczycy. Z kolei przyrost masy ciała, niskie ciśnienie krwi, zaparcia, pogorszony nastrój, upośledzenie pamięci, wypadanie, wypadanie włosów i stałe uczucie zimna często świadczą o niedoczynności gruczołu tarczycowego. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto będąca chorobą o podłożu autoimmunologicznym, która ściśle wiąże się z układem odpornościowym. To przewlekłe zapalenie tarczycy prowadzi do stopniowego jej niszczenia i spadku produkowanych hormonów.
Zaburzenia tarczycy mogą rozwijać się latami, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy zweryfikować stan zdrowia. By sprawdzić stan tarczycy należy w pierwszej kolejności wykonać badania laboratoryjne i oznaczyć poziom tyreotropiny we krwi oraz wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny, które w przeciwieństwie do T3 i T4 nie wiążą się w surowicy z białkami. Dodatkowo warto określić budowę tarczycy i zbadać jej zdolność do wytwarzania hormonów.