Sprawdź serce
Choroby serca to podstępny zabójca - po cichu zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie, w tym także w Polsce. W wielu przypadkach można im jednak zapobiec dzięki prostym zmianom w menu. Wystarczy usunąć z niego to, co nam szkodzi i wzbogacić dietę o produkty, które wspierają układ krążenia. Dietetyczka Luiza Woźniak podpowiada, co warto bezpowrotnie wyrzucić z menu.
Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Gdy ten narząd zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.
Zapaść krążeniowa (potocznie zapaść serca) to bardzo niebezpieczny stan. Zapaść krążeniowa prowadzi bowiem do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Jeśli choremu nie zostanie udzielona pierwsza pomoc, może umrzeć. Jakie są przyczyny i objawy zapaści krążeniowej? Na czym polega leczenie?
Mierzenie ciśnienia krwi jest koniecznością nie tylko dla osób mających problemy z krążeniem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Jakie są najczęstsze błędy podczas pomiaru ciśnienia? Jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają liczby pojawiające się na ekranie ciśnieniomierza? Co jeszcze poza informacją, czy ciśnienie jest prawidłowe, za niskie lub za wysokie można z nich odczytać?
Wady zastawkowe są jednymi z częstszych schorzeń kardiologicznych u osób starszych. W związku z zaawansowanym wiekiem odmienna jest nie tylko częstość występowania i objawy tych schorzeń, ale niekiedy także postępowanie. Dowiedz się z czego wynikają te różnice oraz dlaczego osoby starsze z wadami zastawkowymi należy traktować jako odrębną grupę chorych.
EKG wysiłkowe pokazuje, jak pracuje serce, gdy jest obciążone wysiłkiem fizycznym. To badanie, zwane też próbą wysiłkową, wykonuje się i u sportowców, i u osób z chorobą wieńcową czy zaburzeniami rytmu serca. Jak przygotować się do badania?
Biopsja mięśnia sercowego (serca) to inwazyjne badanie serca, które wykonuje się w ostateczności, gdy inne badania nie pozwoliły postawić ostatecznego rozpoznania. Biopsja serca wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami, wśród których najpoważniejszymi są perforacja prawej komory i tamponada serca, co może skończyć się śmiercią pacjenta. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do biopsji serca? Na czym polega badanie? Jakie jeszcze może dać powikłania?
EKG, czyli elektrokardiografia spoczynkowa, to popularne badanie serca. Wskazaniem do badania są objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. Na czym polega badanie EKG i jak się do niego przygotować?
Badanie pracy serca metodą Holtera pozwala rejestrować czynność serca przez całą dobę, dzięki czemu można wykryć zaburzenia, których nie pokaże ani elektrokardiogram, ani echo serca. Sprawdź, kiedy wskazane jest badanie holterowskie i jak przebiega takie ekg.
Badanie metodą Holtera jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Ponadto można wykonać je bez względu na wiek lub przyjmowane leki. Gdy serce zaczyna niedomagać, czasem trudno w jednym EKG stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Aby wnikliwie przyjrzeć się jego pracy, można posłużyć się Holterem, czyli całodobowym zapisem czynności elektrycznej serca.
Troponiny to białka kurczliwe mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych i mięśnia sercowego), innymi słowy białka te są składnikiem miocytów, czyli komórek mięśniowych i są one niezbędne do prawidłowego skurczu mięśnia. Poziom troponin oznacza się osobom z bólem w klatce piersiowej, szczególnie narażonym na zawał serca (nadciśnienie, cukrzyca, otyłość). Troponiny wzrastają na 3 godziny po zawale serca.
EKG wysiłkowe jest bardziej precyzyjnym badaniem niż "zwykłe" EKG. Test wysiłkowy zaleca się przy bólach w klatce piersiowej i w czasie rehabilitacji kardiologicznej (np. po przebytym zawale czy wszczepieniu bypassów).
Tomografia komputerowa głowy (mózgu) to badanie radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Wykonuje się je, gdy występuje podejrzenie krwawienia doczaszkowego, ropnia mózgu, urazu głowy i kanału kręgowego. Inne wskazania do tomografii głowy to m. in. choroby centralnego układu nerwowego, zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (krwiak, zawał), urazy rdzenia kręgowego, choroby kości czaszki, gardła i krtani, wrodzone wady ośrodkowego układu nerwowego.
Wentrykulografia to badanie lewej komory serca, wykonywane przy pomocy cewnika lub izotopów. Wentrykulografia to badanie inwazyjne, w związku z tym jest wykonywane tylko z wyraźnych wskazań medycznych. Jak przebiega cewnikowanie lewej komory serca? Jakie powikłania mogą pojawić się po zabiegu?
Nadciśnienie tętnicze pozwala wykryć podstawowe badanie, jakim jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi za pomocą ciśnieniomierza. Jednak diagnostyka nadciśnienia tętniczego nie ogranicza się tylko do tego badania. Obejmuje ona także wywiad, wybrane badania laboratoryjne (krwi, moczu) i obrazowe, co pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Sprawdź, jakie badania wykonuje się przy nadciśnieniu.
Badania obrazowe są nieodłącznym elementem medycyny. Ostatni rok pokazał, jak ważne jest obrazowanie w kardiologii. W Polsce i na świecie pojawiają się nowe metody obrazowania, wykorzystuje się najnowsze technologie, a wszystko to pokazuje, jak bardzo ważnym elementem rozwoju w zakresie leczenia chorób serca i naczyń jest obrazowanie.
Cewnikowanie serca to badanie kardiologiczne, którego celem jest ocena kondycji serca. Pozwala m. in. na bezpośredni pomiar ciśnienia w jamach serca i w wychodzących z niego dużych naczyniach krwionośnych. Jest to badanie konieczne np. przed skomplikowanymi zabiegami kardiochirurgicznymi. Na czym polega cewnikowanie serca? Jak wygląda przygotowanie pacjenta do badania? Jakie są powikłania po cewnikowaniu serca?
Badanie KTG (kardiotokografia), czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. Wykonuje się je pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.
Chorobom serca często nie towarzyszą żadne dolegliwości. To z tego powodu powinniśmy nasze serce, zwłaszcza po 40 roku życia, systematycznie kontrolować ciśnienie krwi i cholesterol. Jakie badania serca może zlecić lekarz, gdy skarżysz się na problemy z sercem?
Echokardiografia obciążeniowa, inaczej STRES ECHO, to badanie stosowane w diagnostyce m.in. choroby wieńcowej i wad zastawkowych serca. Jego celem jest bowiem określenie, czy u badanego występuje niedokrwienie mięśnia sercowego. Co to jest badanie STRES ECHO? Na czym polega echokardiografia obciążeniowa?
Profil sercowy to badania krwi, dzięki którym można ocenić pracę serca, np przy podejrzeniu niewydolności krążenia czy po zawale mięśnia sercowego. Pozwalają także ocenić ryzyko wystąpienia ataku sera czy udaru. Jakie są wskazania do wykonania profilu sercowego? Jakie są normy? Jak interpretować wyniki badań?
Więcej z działu Badania
Materiał sponsorowany