Sonohisterografia: badanie macicy
Sonohisterografia to badanie macicy, które wykonuje się w trakcie diagnostyki niepłodności oraz gdy konieczna jest precyzyjna ocena stanu macicy np. przy niektórych mięśniakach czy polipach macicy.
Sonohisterografia to badanie macicy wypełnionej kontrastem przy pomocy aparatu usg. Jest dobrą alternatywą dla histerosalpingografii (HSG), bo nie ma wpływa szkodliwe na zdrowie pacjentki.
Sonohisterografia: wskazania
W przypadku niepłodności sonohisterografia pozwala ocenić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne kontury macicy pod kątem ewentualnych zmian rozwojowych oraz przede wszystkim sprawdzić drożność światła jajowodów i wykluczyć obecność zrostów, które mogłyby w sposób mechaniczny utrudniać proces zapłodnienia i implantacji.
W przypadku mięśniaków czy polipów sonohisterografia pozwala potwierdzić, czy widziana w przezpochwowym badaniu usg zmiana jest rzeczywista, czy też mamy do czynienia z artefaktem np. skrzepem krwi. Poza tym sonohisterografia umożliwia lekarzowi dokładne ustalenie umiejscowienie zmian, co ma wpływ na dalsze decyzje dotyczące leczenia.
Sonohisterografia: przebieg badania
Lekarz przeprowadzający badanie po założeniu wzierników ginekologicznych wprowadza bardzo cienki, miękki cewnik przez szyjkę macicy do jamy macicy. Cewnik ten umożliwia wypełnienie macicy solą fizjologiczną. W trakcie wypełniania macicy wykonuje się przezpochwowego (transwaginalne) badanie usg. Badanie jest praktycznie bezbolesne.
Porady eksperta