Sonda jelitowa - zakłada się ją w leczeniu i badaniach jelita cienkiego
Zakładanie sondy jelitowej polega na wprowadzeniu małej, giętkiej, plastikowej rurki (tzw. zgłębnika) przez nos lub jamę ustną do jelita cienkiego. Sondę stosuje się w celach diagnostycznych lub leczniczych. Jakie są wskazania do założenia sondy jelitowej? Jakie mogą wystąpić powikłania?
Spis treści
Sonda jelitowa to cienka i długa plastikowa rurka, która możliwa dostęp do przewodu pokarmowego. Sonda jelitowa to jeden z rodzajów takiego dostępu. Pozostałe to sonda żołądkowa, PEG, gastrostomia i jejunostomia.
Sonda jelitowa - wskazania
Sonda nosowo-jelitowa może być założona w celu pobrania zawartości jelita, ciągłego usuwania płynu z jelita cienkiego czy pobrania tkanki do badania laboratoryjnego. Jednak sonda jelitowa najczęściej jest zakładana w celu podawania pożywienia (żywienie dojelitowe).
Przeciwwskazaniem do założenia sondy przez nos do jelita są:
a także - jeśli sonda jest zakładana w celu żywienia dojelitowego:
- zaburzenia wchłaniania jelitowego
- niedrożność porażenna jelit
- zespół ostrego brzucha
Sonda dojelitowa - zakładanie
Wprowadzenie sondy do jelita wymaga dużego doświadczenia i zastosowania techniki endoskopowej. Lekarz wprowadza sondę przez nos (tylko tylko w przypadku przeciwwskazań laryngologicznych przez usta) i przemieszcza ją do jelita, gdzie tworzy pętlę mocującą.
Po założeniu sondy, lekarz sprawdza, czy zabieg został przeprowadzony prawidłowo. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.
Sondę zaleca się wymieniać co 6-8 tygodni.
Aby usunąć sondę jelitową, należy delikatnie usunąć plaster z okolicy nosa, przepłukać zgłębnik niewielką ilością wody, delikatnie zacisnąć sondę i wyciągnąć ją zdecydowanym ruchem (w tym czasie pacjent powinien nabrać powietrza do płuc). Wyciąganie sony powinno się odbywać w rękawiczkach.
Sonda jelitowa - powikłania
- cofnięcie się sondy do żołądka
- przedziurawienie jelita
- zatkanie sondy