Podstawowe badania profilaktyczne: krew, cukier, cholesterol
Podstawowe badania profilaktyczne trzeba robić raz do roku. Najprostsze badania profilaktyczne to badanie krwi i morfologia. Poza tym warto też wykonać badania profilaktyczne, by wiedzieć jak ma się nasz cholesterol oraz czy nie podskoczył nam cukier.
Spis treści
- Podstawowe badania profilaktyczne - morfologia krwi
- Jak się przygotować do pobrania krwi? [#TOWIDEO]
- Podstawowe badania profilaktyczne - OB
- Podstawowe badania profilaktyczne - poziom cukru we krwi
- Podstawowe badania profilaktyczne - cholesterol
- Podstawowe badania profilaktyczne - badanie ogólne moczu
Podstawowe badania profilaktyczne, zwane inaczej badaniami ogólnymi, polegają na wykonaniu badania krwi oraz moczu. Lekarze zalecają, by podstawowe badania profilaktyczne, niezależnie od wielu, robić raz w roku. Podstawowe badania profilaktyczne dostarczają wielu informacji o zdrowiu i pomagają wcześnie wychwycić zagrożenia, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby, dlatego należy wykonywać je regularnie.
Na to badanie profilaktyczne krwi należy zgłosić się na czczo. Najlepiej również, by poprzedniego dnia lekką kolację zjeść najpóźniej o 18.00. Obfity posiłek zjedzony późno podwyższy zarówno poziom glukozy we krwi jak i cholesterolu. Możemy się wtedy niepotrzebnie wystraszyć.
Podstawowe badania profilaktyczne - morfologia krwi
Morfologia krwi to badanie, które dostarcza informacji na temat elementów krwi. Obejmuje liczbę erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i krwinek płytkowych w mm3 krwi, hematokryt, czyli procentowy udział elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi, stężenie hemoglobiny i procentowy udział poszczególnych rodzajów leukocytów na podstawie ogólnej ich liczby; z danych tych oblicza się średnią objętość erytrocytu (MCV) oraz średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie (MCH) i stężenie hemoglobiny w ogólnej masie erytrocytów (MCHC).
Jak się przygotować do pobrania krwi? [#TOWIDEO]
Podstawowe badania profilaktyczne - OB
OB, czyli odczyn Bernackiego, to badanie oparte na pomiarze szybkości opadania erytrocytów we krwi, którą po dodaniu czynników hamujących krzepnięcie umieszcza się w kalibrowanej rurce. Norma OB zależy od wieku i płci. Najniższa jest u noworodków (2 mm na godzinę), najwyższa u kobiet po sześćdziesiątce - nawet 30 mm na godzinę.
Podstawowe badania profilaktyczne - poziom cukru we krwi
Badania profilaktyczne na poziom cukru, fachowo nazywany poziomem glukozy we krwi lub glikemią, oznacza się z tej samej próbki, jaką pobiera się do wykonania morfologii. Badanie glukozy we krwi z przedramienia najlepiej przeprowadzać przed posiłkiem, przyjęciem insuliny lub wysiłkiem fizycznym lub po upływie ponad dwóch godzin od nich. W ciągu 2 godzin po posiłku, przyjęciu insuliny czy wysiłku fizycznym lub też w sytuacji, gdy poziom glukozy we krwi może się gwałtownie zmieniać, przeprowadza się badanie krwi z opuszki palca.
Podstawowe badania profilaktyczne - cholesterol
Badanie profilu lipidowego (lipidogram) obejmuje cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL. Dzięki wykonaniu lipidogramu dowiemy się, jaki mamy ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz, co bardzo istotne, poziom frakcji: dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Te informacje są istotne, gdyż czasem ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, ale jest zbyt wysoki LDL, co stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy i trzeba podjąć środki zaradcze. Lipidogram dostarcza też informację o poziomie trójglicerydów - tłuszczów, które również mogą przyczyniać się do powstawania zmian miażdżycowych i są dla zdrowia układu krążenia nawet bardziej niebezpieczne niż wysoki poziom cholesterolu.
Podstawowe badania profilaktyczne - badanie ogólne moczu
Raz w roku koniecznie trzeba wykonać ogólne badanie moczu, które sprawdza pracę nerek i całego układu moczowego oraz może być wskaźnikiem ewentualnych infekcji.
Porady eksperta
O ile nic nam nie dolega i nie ma żadnych niepokojących objawów wystarczy, jeżeli raz do roku wykonamy badanie OB, morfologię, poziom cukru oraz cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu.