Podstawowe badania profilaktyczne: badanie ogólne moczu
Podstawowe badania profilaktyczne to m.in. ogólne badanie moczu. Dlaczego warto robić takie badania profilaktyczne? Badanie ogólne moczu pomaga ocenić pracę nerek i układu moczowego oraz monitorować funkcjonowanie wątroby. Badanie moczu wykrywa też cukrzycę i żółtaczkę.
Wśród podstawowych badań profilaktycznych to badanie jest najmniej kłopotliwe. Ogólne badanie moczu wymaga najmniej zachodu. Wystarczy kupić za parę groszy w aptece jałowy, szczelnie zamykany pojemniczek. Rano szybkie podmycie (by mocz był jałowy) i nasiusianie do pojemniczka, który w ciągu czterech godzin musi trafić do laboratorium. Badanie profilaktyczne moczu daje lekarzowi wiele cennych informacji o naszym zdrowiu, dlatego warto to badanie profilaktyczne robić regularnie.
Podstawowe badania profilaktyczne - wynik badania ogólnego moczu
- Ciężar właściwy moczu. Już z tej prostej informacji lekarz może się zorientować czy dobrze funkcjonują nerki, a więc jest to skuteczne badanie profilaktyczne. Ciężar właściwy moczu (od 1,016 do 1,022 kg/l) musi być zawsze większy niż wody (1,000 kg/l). Jeśli staje się lekki jak woda to może świadczyć o tym, że nerki nie zagęszczają moczu, a to pierwszy sygnał sugerujący niewydolność nerek.
-
Barwa moczu. W badaniu profilaktycznym barwa moczu powinna być słomkowożółta o różnym poziomie nasycenia. Mocz prawie przezroczysty świadczy o wypiciu dużej ilości płynów, ciemnożółta może sugerować małe nawodnienie. Inna barwa moczu: od niebieskawozielonej przez czerwoną do brunatnej niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Może być spowodowana jedzeniem lub lekami, które przyjmujemy. Czytaj o tym więcej: Kolor moczu. Co może oznaczać kolor moczu?
- Odczyn moczu. Powinien być lekko kwaśny - pH 5,5. Bardziej zasadowe pH - 6 i powyżej może wystąpić u osób na diecie wegetariańskiej i mlecznej. Może jednak oznaczać także stan zapalny układu moczowego lub niektóre rodzaje kamicy nerkowej, a także podwyższony poziom potasu czy nadczynność przytarczyc. Bardziej kwaśny mocz - pH 5,0 mają osoby, które jedzą dużo mięsa. Odczyn poniżej 5,0 może świadczyć o odwodnieniu lub gorączce.
- Podczas badania ogólnego moczu ocenia się też przejrzystość. Mocz powinien być przeźroczysty lub lekko opalizujący. Mętny mocz może świadczyć o obecności czerwonych krwinek, leukocytów, bakterii lub kwasu moczowego, cząstek tłuszczów i nabłonków.
- Urobilinogen. Barwnik moczu, którego niektóre stężenia mogą sygnalizować chorobę. Znaczek "+" przy urobilinogenie oznacza normę. "+++" wskazuje na żółtaczkę. Brak urobilinogenu może oznaczać cholestazę - zastój żółci.
Badanie ogólne moczu - czego nie powinno być w moczu
- Białko. Obecność białka w moczu jest niepokojąca i trzeba przeprowadzić dalsze badania, by sprawdzić co jest przyczyną jego obecności.
- Glukoza. Obecność cukru w moczu wskazuje na cukrzycę.
- Bilirubina. Jeśli w moczu jest bilirubina można podejrzewa schorzenia wątroby: wirusowe zapalenie, marskość lub nowotwór.
- Ciała ketonowe. Ich obecność najczęściej świadczy o cukrzycy. Może też być symptomem niewydolności nerek. Ciała ketonowe zdarzają się osób niedożywionych oraz w stanach gorączkowych.
- Wałeczki i bakterie w osadzie. Wałeczki, w zależności od rodzaju stwierdzonych w osadzie, mogą świadczyć o chorobach nerek: niewydolności, odmiedniczkowym zapaleniu nerek lub kłębuszkowym zapaleniu nerek. Pojedyncze bakterie są w moczu dozwolone, ich większa ilość świadczy o zakażeniu.
Porady eksperta