Paulina Młynarska zna już wynik badania. "Interwencja na czas. Trochę strachu i nieprzyjemności"
Paulina Młynarska zwraca uwagę na znaczenie badań profilaktycznych i apeluje, aby z nich nie rezygnować. Na swoim Instagramie podzieliła się informacją o przeprowadzonych niedawno badaniach kontrolnych. Kilka lat temu dziennikarka nie zignorowała niepokojących objawów i zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię, by mieć kontrolę nad swoim zdrowiem.
Paulina Młynarska przeszła zabieg profilaktycznej mastektomii
Kilka lat temu Paulina Młynarska otrzymała złe wyniki badań, doprowadziły one do niezwykle trudnej diagnozy związanej z wysokim ryzykiem zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości.
Dziennikarka podjęła decyzję o poddaniu się profilaktycznej mastektomii, czyli operacji usunięcia piersi. Zabieg ten zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia choroby aż o 90 proc.
Na tym etapie, miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę "zachowawczą", czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne lub na "ostre cięcie" - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną. Rozważanie tej alternatywy było bardzo trudnym procesem. Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne. Decyzja należy do osoby, której problem dotyczy
- relacjonowała w mediach społecznościowych.
Siła badań profilaktycznych
19 września Paulina Młynarska wstawiła post na Instagramie, który zachęca do wykonywania badań profilaktycznych.
Kochana społeczności! Jak wiecie, już się tak mocno nie angażuję w różne sprawy społeczne. Najważniejszy jest dla mnie teraz mój dom, związek, najbliższe osoby i zwierzęta, pisanie i dzielenie się tym, co wiem o jodze. Ale dziś zrobię malutki wyjątek i po prostu przypomnę delikatnie, żebyście robili regularnie badania. Te, o których wiemy, że muszą być robione co ileś tam czasu. Kilka lat temu zgłosiłam się na przepisową mammografię i to mnie (z dużym prawdopodobieństwem) uratowało przed ogromnym kłopotem. Teraz nie olałam innego badania i to samo. Interwencja na czas. Trochę strachu i nieprzyjemności, ale mamy oko na ew. zagrożenie i wyprzedzamy je o krok. Tak że weź, umów się na badania. Nie bój się bać :) [...]
- pisała w poście na Instagramie.
Paulina Młynarska regularnie przypomina, że badania profilaktyczne ratują życie. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości daje szansę na szybki powrót do zdrowia i uniknięcie poważnych konsekwencji.
O jakich badaniach profilaktycznych należy pamiętać?
Badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie chorób na bardzo wczesnym etapie, gdy jeszcze nie wymagają długotrwałego leczenia i nie doprowadziły do rozwoju powikłań. Zalecane badania kontrolne dla kobiet to:
- morfologia krwi (lipidogram, glukoza, insulina, TSH, ALT, CRP, kreatynina, kwas moczowy),
- badanie moczu,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- cytologia,
- USG ginekologiczne,
- USG piersi lub mammografia,
- USG jamy brzusznej,
- USG tarczycy,
- EKG spoczynkowe.
Ważna jest również kontrola masy ciała i obliczanie wskaźnika BMI. Warto również wykonać badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.
Polecany artykuł: