Mocz

Każdy z nas codziennie wydala około 1 do 2,5 litra moczu, jednak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne funkcje pełni on w naszym ciele. Skład tego płynu stale się zmienia w zależności od tego jak wiele płynów spożywamy, a także od temperatury środowiska. Poza wodą mocz zawiera liczne sole mineralne a także pochodne azotowe, jak mocznik i amoniak - czyli szkodliwe produkty metabolizmu. Ich niewłaściwe odprowadzanie z …

Badanie moczu jest bardzo proste i tanie, a daje mnóstwo informacji. Zanim z wynikiem udasz się do lekarza, zobacz, czego można się dowiedzieć na podstawie analizy moczu. Jak interpretować wyniki badania moczu?
Analiza ogólna moczu to proste badanie moczu, które jednocześnie dostarcza wielu cennych informacji o stanie organizmu. Kiedy powinno się wykonać badanie moczu? Jak prawidłowo pobrać jego próbkę do badania? Sprawdź, jak interpretować wyniki badania moczu.
Badanie poziomu jodu w moczu wykonuje się w celu oceny pracy tarczycy. Jod jest bowiem pierwiastkiem, który odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie. Jego niedobór może doprowadzić do wielu poważnych chorób, nie tylko tarczycy. Sprawdź, jakie są wskazania do badania poziomu jodu w moczu i jak interpretować wyniki badań.
Posiew moczu to inaczej badanie bakteriologiczne moczu. Wykonuje się je, jeśli wynik badania ogólnego odbiega od normy i np. wskazuje na zakażenie układu moczowego, a także gdy występują charakterystyczne dolegliwości (np. trudności z oddawaniem moczu, uczucie bolesnego parcia na pęcherz, częste oddawanie moczu z wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, krwiomocz).
Dobowa zbiórka moczu pozwala uzyskać informacje nie tylko o pracy układu moczowego, lecz całego organizmu. W związku z tym dobowa zbiórka moczu to jedno z częstszych badań, które zleca się pacjentowi. Jak przygotować się do tego badania? Jakie są normy dla tego badania? Jak interpretować wyniki dobowej zbiórki moczu?
Przynajmniej raz w roku warto zbadać mocz. Wynik badania ogólnego moczu pozwoli ocenić nie tylko funkcjonowanie układu moczowego, ale także wielu innych narządów. Jak się przygotować do badania moczu i co dokładnie się w nim bada? Jak interpretować wyniki?  
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań w ciąży. Kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie ogólne moczu minimum 7 razy. Polega ono na ocenie próbki moczu pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Jakich informacji dostarcza wynik badania moczu w ciąży? Jak go interpretować?
Zwykła analiza moczu (badanie ogólne moczu) przynosi cenne informacje nie tylko o funkcjonowaniu układu moczowego, ale też o pracy wielu innych ważnych organów. Jak pobrać mocz do badania i jakie są prawidłowe wyniki badania moczu?

Właściwe tworzenie moczu zachodzi w nerkach, w procesie nazywanym filtracją. Powstający w wyniku procesów metabolicznych mocznik i inne toksyny muszą być wydalony z organizmu, dlatego wraz krwią doprowadzane są do kłębuszków nerkowych znajdujących się w korowej warstwie nerki. Aby na drodze filtracji nie utracić cennych składników, które jeszcze pozostały w przesączu (np. witamin czy glukozy) mocz pierwotny jest jeszcze raz „poddawany obróbce” w kanalikach nerkowych. Dopiero tak powstały mocz ostateczny przedostaje się moczowodami do pęcherza, skąd przez cewkę moczową jest wydalany z organizmu.

Określanie właściwości fizykochemicznych moczu jest bardzo ważnym składnikiem podstawowych badań diagnostycznych, które każdy powinien wykonywać regularnie raz na kilka lat.

Pierwszą cechą moczu, która od razu rzuca się w oczy jest kolor moczu. Optymalnie powinien być on jasnożółty lub słomkowy, natomiast ciemniejsze odcienie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu lub poważnych chorobach. Diagności oceniają także odczyn płynu – czyli jego pH. Ten parametr jest ważnym elementem przy diagnostyce nawracających infekcji układu moczowego, ponieważ lekko kwaśne, fizjologiczne pH jest doskonałym mechanizmem przeciwbakteryjnym.

Oczywiście mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać innych, złożonych związków, m.in. białka, czerwonych lub białych krwinek czy cukrów. Ich obecność w wysokim stężeniu może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym lub stanie zapalnym. Z założenia mocz jest również substancją jałową – co oznacza że powinien być wolny od bakterii i grzybów. Dla odpowiedniej i miarodajnej diagnostyki moczu bardzo istotne jest więc właściwa technika pobieranie próbki moczu.