Mocz
Każdy z nas codziennie wydala około 1 do 2,5 litra moczu, jednak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne funkcje pełni on w naszym ciele. Skład tego płynu stale się zmienia w zależności od tego jak wiele płynów spożywamy, a także od temperatury środowiska. Poza wodą mocz zawiera liczne sole mineralne a także pochodne azotowe, jak mocznik i amoniak - czyli szkodliwe produkty metabolizmu. Ich niewłaściwe odprowadzanie z …
Właściwe tworzenie moczu zachodzi w nerkach, w procesie nazywanym filtracją. Powstający w wyniku procesów metabolicznych mocznik i inne toksyny muszą być wydalony z organizmu, dlatego wraz krwią doprowadzane są do kłębuszków nerkowych znajdujących się w korowej warstwie nerki. Aby na drodze filtracji nie utracić cennych składników, które jeszcze pozostały w przesączu (np. witamin czy glukozy) mocz pierwotny jest jeszcze raz „poddawany obróbce” w kanalikach nerkowych. Dopiero tak powstały mocz ostateczny przedostaje się moczowodami do pęcherza, skąd przez cewkę moczową jest wydalany z organizmu.
Określanie właściwości fizykochemicznych moczu jest bardzo ważnym składnikiem podstawowych badań diagnostycznych, które każdy powinien wykonywać regularnie raz na kilka lat.
Pierwszą cechą moczu, która od razu rzuca się w oczy jest kolor moczu. Optymalnie powinien być on jasnożółty lub słomkowy, natomiast ciemniejsze odcienie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu lub poważnych chorobach. Diagności oceniają także odczyn płynu – czyli jego pH. Ten parametr jest ważnym elementem przy diagnostyce nawracających infekcji układu moczowego, ponieważ lekko kwaśne, fizjologiczne pH jest doskonałym mechanizmem przeciwbakteryjnym.
Oczywiście mocz zdrowej osoby nie powinien zawierać innych, złożonych związków, m.in. białka, czerwonych lub białych krwinek czy cukrów. Ich obecność w wysokim stężeniu może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym lub stanie zapalnym. Z założenia mocz jest również substancją jałową – co oznacza że powinien być wolny od bakterii i grzybów. Dla odpowiedniej i miarodajnej diagnostyki moczu bardzo istotne jest więc właściwa technika pobieranie próbki moczu.