Mężczyźni nie badają się, choć powinni. Wizyt u tych lekarzy unikają najczęściej

Mężczyźni w Polsce wciąż rzadko decydują się na wizyty u lekarzy, mimo że regularne badania są kluczowe dla zachowania zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że wiele osób zaniedbuje istotne metody profilaktyki, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O jakich badaniach mężczyźni zapominają najczęściej?

Mężczyźni nie badają się, choć powinni. Wizyt u tych lekarzy unikają najczęściej
Autor: Getty Images

Mężczyźni unikają niektórych wizyt lekarskich

Badanie "Zrozumieć męskość" zleciła firma Gedeon Richter Polska, raport koncentruje się na zdrowiu mężczyzn. Zbadano 1078 panów w wieku od 18 do 69 lat.

Wyniki były zaskakujące, 85 proc. badanych w wieku 56-69 lat uznaje dbanie o zdrowie za istotne. Z kolei w grupie wiekowej 18-35 lat tylko 30 proc. przyznało, że korzysta z usług jakiegokolwiek specjalisty, najczęściej decydując się jednak na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Okazuje się, że mężczyźni najrzadziej wykonują badanie na choroby weneryczne (zaledwie 7 proc. ankietowanych). Jednocześnie aż 87 proc. badanych twierdzi, że zdrowie intymne to wspólna sprawa w związku.

Pomimo tej deklaracji panowie zapominają, że wiele chorób wenerycznych jest zaraźliwych i partnerka również jest narażona na zachorowanie.

Raport ujawnił również, że zaledwie 8 proc. mężczyzn bada poziom testosteronu. Tylko 30 proc. panów regularnie przeprowadza samodzielne badania jąder, a jeszcze mniejszy odsetek, bo 14 proc., udaje się w tym celu do lekarza.

Zdrowo Odpytani: Rak jąder i prostaty

Wstydliwy problem powstrzymuje przed wizytą u lekarza

Najmniejszy odsetek wizyt odnotowano u seksuologów, zaledwie 4 proc. ankietowanych korzystało z ich usług, mimo że niemal co drugi mężczyzna wskazywał na problemy z erekcją.

Okazuje się, że trudności z osiągnięciem wzwodu to problem panów w bardzo różnym wieku. Niestety większość z nich uznaje to za wstydliwy problem i z nikim nie chce o tym rozmawiać.

Najprawdopodobniej jest to efekt zakorzenionych stereotypów i braków w edukacji seksualnej. Wciąż pokutuje przekonanie, że o problemy z erekcją odbierają męskość. Pomimo to większość mężczyzn nie robi nic, by problemy natury seksualnej rozwiązać.