Jesteś ozdrowieńcem? Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonać
Dolegliwości po przejściu COVID-19 mogą doskwierać ozdrowieńcom nawet przez kilka miesięcy. Niezależnie od tego czy borykasz się z długotrwałymi objawami koronawirusa, warto sprawdzić, jak przebyta infekcja wpłynęła na twój organizm.
Utrata węchu i smaku, osłabienie, zmęczenie, duszności, problemy z oddychaniem to tylko niektóre z dolegliwości, na jakie uskarżają się ozdrowieńcy. Objawy tzw. LONG COVID mogą trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy od ustąpienia początkowej infekcji. Obecnie dotykają milionów ludzi na całym świecie.
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Ozdrowieńcy borykają się m.in. z:
- arytmią, deregulacją ciśnienia tętniczego, uciskiem w klatce piersiowej,
- zaburzeniami psychicznymi, takimi jak obniżony nastrój, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bólami i zawrotami głowy,
- zaburzeniami węchu i smaku,
- mgłą mózgową,
- bólami uszu i pojawiającymi się szumami usznymi,
- kaszlem.
Niektóre osoby przechodzą COVID-19 łagodnie i bezobjawowo, ale w wynikach badań obrazowych można zaobserwować zmiany, jakie zaszły w ich organizmie po przejściu zakażenia.
Jeśli pokonałeś koronawirusa, a nadal masz problemy ze zdrowiem, sprawdź, jakie badania warto wykonać
O autorze
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.