Jak wybrać dobre laboratorium genetyczne?
Na co zwracać uwagę, wybierając laboratorium genetyczne? Czy wszystkie certyfikaty są sobie równe? Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czego, oprócz pewności wyników badania genetycznego, oczekujesz. Liczy się przecież też jakość obsługi, czas oczekiwania i cena.
Spis treści
- Jakie certyfikaty ma laboratorium genetyczne?
- Które certyfikaty dotyczą testów na ojcostwo?
- Doświadczenie laboratorium genetycznego
- Współpraca z zagranicznymi laboratoriami genetycznymi
- Jakość obsługi klienta
Wybierając laboratorium genetyczne warto zwrócić uwagę na te cechy, na których nam - klientom - najbardziej zależy. Na początku doprecyzuj swoje oczekiwania dotyczące ceny, sposobu wykonania badania i czasu oczekiwania na wynik, a potem podejmij decyzję, które laboratorium wybrać. Wybór nie jest łatwy zwłaszcza dla osoby, która nie zna tego środowiska, a co za tym idzie, nie jest w stanie zauważyć niektórych niuansów.
Oczywiście podstawą przy wyborze laboratorium jest pewność wyników, którą nam gwarantuje. Można ją potwierdzić za pomocą opisanych poniżej sposobów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy dany ośrodek jest w ogóle zarejestrowany jako laboratorium. Rzadko zdarza się, aby laboratorium działało nielegalnie, niemniej jednak ostrożności nigdy za wiele.
Jakie certyfikaty ma laboratorium genetyczne?
Praktycznie każde laboratorium powołuje się na zdobyte certyfikaty, co tak naprawdę dobrze o nim świadczy. Jednakże w laboratoriach, które mają bardzo szeroki wachlarz usług, nie ma uniwersalnych certyfikatów jakości na wszystkie badania. Dlatego jeśli zamierzasz wykonać badanie ojcostwa, warto sprawdzić czy laboratorium może okazać się certyfikatem na te badania.
Które certyfikaty dotyczą testów na ojcostwo?
W środowisku genetyki sądowej popularne są 2 programy certyfikujące:
- GEDNAP - program organizowany przez Niemieckie Towarzystwo Medycyny Sądowej ocenia jakość profilowania DNA przez dane laboratorium.
- ISFG - program organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Genetyki Sądowej ocenia jakość analiz ojcostwa i pokrewieństwa.
Do tej certyfikacji może przystąpić każde laboratorium, które jest w stanie uzyskać wyniki zgodne z wytycznymi komisji certyfikującej.
Doświadczenie laboratorium genetycznego
Warto sprawdzić od kiedy dane laboratorium wykonuje badania ojcostwa. W naszym kraju testy na ojcostwo stały się "modne", dlatego też wiele laboratoriów, które dotychczas świadczyły usługi wyłącznie w zakresie diagnostyki medycznej, podjęły decyzję o włączeniu do oferty ustalania ojcostwa. Niejednokrotnie można zauważyć, że laboratoria te w danych statystycznych podają bardzo duże ilości przebadanych próbek. Warto dopytać, jaki odsetek tych próbek dotyczy stricte testów ojcostwa. Lata praktyki zawodowej pozwalają na zdobycie doświadczenia zwłaszcza w przypadkach nietypowych, kiedy istotna jest dokładana ocena uzyskanych wyników.
Współpraca z zagranicznymi laboratoriami genetycznymi
Publikacje w prasie czy wypowiedzi wielu ekspertów niejednokrotnie nastawione były na krytykę laboratoriów, które "zlecały badania za granicą". Rzeczywiście, samo pośrednictwo z punktu widzenia klienta nie jest opłacalne i lepiej zlecić badanie w laboratorium, które wykonuje badania na miejscu. Niemniej jednak, niektóre laboratoria wykonujące badania u siebie, na stałe współpracują z podobnymi laboratoriami działającymi w innych krajach. Z punktu widzenia wymiany doświadczeń czy wzajemnych konsultacji taka współpraca ma wiele zalet.
Jakość obsługi klienta
Istnieją też inne czynniki, o których wiele laboratoriów nie mówi, a które dla klienta dokonującego wyboru mogą mieć decydujące znaczenie. Niezależnie od samej usługi, każdy klient ma określone oczekiwania co do poziomu obsługi, czasu reakcji na jego zapytania, wyrozumiałości wobec braku dostatecznej wiedzy oraz elastyczności i otwartości, zwłaszcza w trudnych przypadkach. Kontaktując się z laboratorium klient oczekuje, że będzie potraktowany indywidualnie, ponieważ zgłasza się w związku z jego osobistym, bardzo dużym problemem. Potrzebuje zrozumienia, bo nie zawsze jest w łatwiej sytuacji, a samo laboratorium będzie musiało dograć kilka kwestii, aby doprowadzić do wydania wyniku.
Warto zwrócić uwagę również na to, czy istnieją jakieś dodatkowe ograniczenia, które mogą uniemożliwić wykonanie badania. Należy do nich brak punktu poboru próbek blisko miejsca zamieszkania, brak możliwości wysłania wyników za granicę, brak możliwości zlecenia badania anonimowego oraz wąski zakres próbek, jakie jest w stanie przebadać dane laboratorium.
To tylko część czynników, które mogą zaważyć na decyzji klienta. Warto również dopytać dane laboratorium, czy dysponuje procedurami na ewentualność reklamacji ze strony klienta. Ponadto dobrze jest sprawdzić, czy laboratorium jest otwarte na pomoc klientowi w sprawach trudnych, wymagających niestandardowych działań takich jak dojazd do wskazanego przez klienta miejsca, ustalenie pobrania materiału w innym kraju i wiele innych.
Porady eksperta