Izotopowe BADANIE SERCA - obraz w trójwymiarze
Izotopowe badanie serca jest bezpieczne, krótkie, wygodne i zdecydowanie tańsze od stosowanych do tej pory. Już po 3 minutach lekarz na ekranie komputera widzi w doskonałej jakości trójwymiarowy obraz serca i jego okolic.
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uruchomiono pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej najnowszej generacji skaner wysokiej rozdzielczości do izotopowego badania serca, do którego stworzenia wykorzystano najnowsze osiągnięcia medycyny nuklearnej.
-To urządzenie pozwala nam w trzy minuty dokładnie sprawdzić stan czynności serca m.in. u osób po przebytym zawale serca i z niewydolnością krążenia. Jest ono szczególnie przydatne przy podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących dalszego leczenia – informuje prof. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej WIM.
W skanerze Discovery z technologią Alcyone firmy GE Healthcare:
- czas wykonywania badania został skrócony pięciokrotnie - do 3 minut. Wykluczy to ryzyko niewyraźnych zdjęć, powstałych, kiedy chory nie wytrzymuje 15 minutowego leżenia bez ruchu.
- dawka promieniowania pochłaniana przez pacjenta została zmniejszona o połowę.
- lekarz szybko otrzymuje trójwymiarowy obraz serca dużo dokładniejszy, niż z dotychczas stosowanych urządzeń.
- Diagnostyka nuklearna jest dziś najbardziej skutecznym sposobem wczesnego wykrywania chorób serca – podsumowuje gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Jak wygląda badanie?
Na godzinę przed badaniem pacjentowi dożylnie wstrzykuje się dawkę specjalnej substancji, która polepsza jakość obrazu. Kiedy substancja dotrze do serca - można przystąpić do skanowania serca. Przez trzy minuty pacjent leży w wygodnej pozycji, we własnym ubraniu, a w pobliżu jego klatki piersiowej obraca się głowica skanera. Po zakończeniu badania od razu można pójść do domu.
Porady eksperta