Gonioskopia - na czym polega to badanie? Czy gonioskopia boli?

Gonioskopia to jedno z wielu badań diagnostycznych oka, które wykonuje się w przypadku podejrzenia jaskry lub nadciśnienia ocznego. Stosowane jest również przy urazach gałki ocznej. Dzięki niemu można ocenić kąt przesączania i sprawdzić, czy nie dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych.

Gonioskopia - na czym polega?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Gonioskopia – co to jest?
  2. Gonioskopia na czym polega?
  3. Interpretacja wyników gonioskopii
  4. Co może zdiagnozować gonioskop?
  5. Czy gonioskopia boli?
  6. Gonioskopia – badanie. Jak przebiega?

Gonioskopia – co to jest?

Gonioskopia to badanie kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego) w oku. Kąt przesączania jest miejscem, gdzie następuje odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Ciecz ta, wytwarzana stale w oku utrzymuje napięcie gałki ocznej. Jej prawidłowy odpływ decyduje o tym, czy w oku utrzymują się prawidłowe parametry ciśnienia. Jeśli nie, wówczas nadmierne ciśnienie śródgałkowe może doprowadzić do ucisku na włókna nerwowe, a skutkiem tego będzie zanik nerwu wzrokowego.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry

Gonioskopia na czym polega?

Gonioskopia polega przede wszystkim na zbadaniu kąta przesączania przy pomocy specjalnej soczewki, zwanej gonioskopem. Dzięki niej można prawidłowo zakwalifikować pacjenta np. do zabiegu chroniącego przed ostrym atakiem jaskry. Gonioskopia uwidaczniając struktury oka, pozwala lekarzowi oszacować, jakie jest ryzyko zamknięcia kąta przesączania. Okulista szacunek ten wykonuje posługując się 5 stopniami otwarcia tego kąta. Poniżej znajdują się przykładowe wyniki takiego badania.

Interpretacja wyników gonioskopii

Brak ryzyka zamknięcia kąta występuje przy stopniu 4 i 3 według Shaffera. Stopień 4 oznacza szerokość kąta między 35-45, w stopniu 3 jest to kąt między 25 a 35. Małe ryzyko zamknięcia kąta jest przy stopniu 2, gdzie szerokość kąta wynosi 20. Natomiast duże ryzyko występuje w stopniu 1, kiedy szerokość kąta równa jest 10. Kiedy jest ona niższa niż 10, kąt jest zamknięty.

Co może zdiagnozować gonioskop?

Gonioskop to soczewka, którą zakłada się na uprzednio znieczuloną gałkę oka. Dzięki niej okulista może:

  • ocenić stopień otwarcia kąta;
  • dowiedzieć się, jaki jest kształt części tęczówki;
  • otrzymać informacje o ilości barwnika w beleczkowaniu.

Umożliwia również ocenę, czy występują zrosty przednie i jaka jest ogólna ocena struktur uwidocznionych w soczewce urządzenia.

Czy gonioskopia boli?

Gonioskopię wykonuje się w znieczuleniu, więc nie powinna boleć. Można przy tym czuć ucisk, ale nie ból. Jeżeli po badaniu ból oka się pojawił i utrzymuje się przez dłuższy czas, należy to zgłosić lekarzowi. Możliwe inne objawy, które mogą pojawić się po wykonaniu badania to:

  • zaczerwienie oka,
  • lekkie zamglenie oka,
  • czy uczucie obecności ciała obcego pod powieką.

Zwykle mijają one szybko i są jedynie wynikiem podrażnienia oka podczas badania.

Gonioskopia – badanie. Jak przebiega?

Ze względu na to, że podczas gonioskopii dochodzi do zetknięcia soczewki z rogówką, konieczne jest wcześniejsze znieczulenie gałki ocznej. Oczywistym faktem jest to, że pacjent musi być wówczas bez własnych, korygujących soczewek.

Kiedy oko jest już znieczulone, wówczas pacjent opiera podbródek i czoło o lampę szczelinową i spogląda w kierunku, który wskazuje mu okulista. Nie powinien wtedy wykonywać żadnych, gwałtownych ruchów, ani odchylać głowy. W trakcie badania pacjent może mieć wrażenie zamglenia oka, ale jest to stan przemijający.