Fiberoskopia – badanie nosogardła i nie tylko

Fiberoskopia to badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć górne drogi oddechowych, nawet w trudno dostępnych miejscach, i ocenić ewentualne zmiany. Badanie fiberoskopowe obecnie uznawane jest za "złoty standard" w ocenie jamy nosowo-gardłowej u dzieci. Jakie są wskazania do fiberoskopii? Jak przebiega badanie?

Fiberoskopia – badanie nosogardła i nie tylko
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Fiberoskopia - wskazania
  2. Fiberoskopia - na czym polega?
  3. Fiberoskopia - zalety

Fiberoskopia to badanie, podczas którego ogląda się górne drogi oddechowe za pomocą fiberoskopu, czyli giętkiego endoskopu, na końcu którego znajduje się kamerka. Badanie fiberoskopowe obecnie uznawane jest za "złoty standard" w badaniu chorych z zapaleniem zatok przynosowych i nosa oraz w przypadku zaburzeń oddychania u dorosłych i dzieci.

Fiberoskopia - wskazania

Fiberoskopia jest wskazana przede wszystkim u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek).

U dorosłych badanie fiberoskopem można zlecić w przypadku podejrzenia raka nosogardła. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian za pomocą fiberoskopu można pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Ponadto badanie może być wykonane w celach kontrolnych po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową górnych dróg oddechowych.

Tę metodę diagnostyczną można wykorzystać także u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania, uczuciem ciała obcego, przeszkody w gardle oraz z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła.

CZYTAJ TEŻ >> BÓL GARDŁA: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?

Fiberoskopia znajduje zastosowanie także u osób, u których z różnych powodów nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym (np. silny odruch wymiotny).

Ponadto jest stosowana w ocenie działań ubocznych stosowanych leków donosowych i monitorowanie leczenia.

Fiberoskopia - na czym polega?

Pacjent znajduje się pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela. Fiberoskopia nie wymaga znieczulenia, gdyż zwykle jest bezbolesna. Jednak u dzieci lub osób szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła lidokainą w spray'u.

Fiberoskop zostaje wprowadzony do nosa i dalej przesunięty do jamy nosowo-gardłowej i innych części górnych dróg oddechowych. Następnie lekarz na ekranie monitora obserwuje badany rejon. Fiberoskop doskonale dostosowuje się do naturalnych krzywizn w obrębie dróg oddechowych, w związku z tym dostęp do wszystkich regionów, także tych trudno dostępnych, jest bardzo łatwy.

Badanie trwa kilka minut. Wraz z opisem badania pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym przebiegiem badania.

Fiberoskopia - zalety

Fiberoskopia umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w obrębie górnych dróg oddechowych, począwszy od jamy nosa, poprzez nosogardło i gardło środkowe, aż po krtań i gardło dolne. Dzięki badaniu można także ocenić stan ujścia gardłowych trąbek słuchowych.

Fiberoskopia daje także możliwość przeprowadzenia badania przy deformacjach anatomicznych jam nosa oraz zmianach obrzękowych lub przerostowych błony śluzowej.

Poza tym badanie jest praktycznie bezbolesne i trwa kilka minut, w związku z tym jest mniej traumatyczne dla dziecka.