Przewlekły kaszel? Krwioplucie? Konieczna jest bronchoskopia

Bronchoskopia to badanie krtani, tchawicy i oskrzeli, którego celem jest znalezienie przyczyn niektórych objawów chorobowych, takich jak kaszel czy krwioplucie. Wziernikowanie tchawicy i oskrzeli jest uzupełnieniem badania radiologicznego klatki piersiowej. Na czym polega bronchoskopia? Jak wygląda badanie? Jak długo czeka się na wynik?

Przewlekły kaszel? Krwioplucie? Konieczna jest bronchoskopia
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Bronchoskopia - wskazania do badania
  2. Bronchoskopia - przeciwwskazania
  3. Bronchoskopia - jak przygotować się do badania?
  4. Bronchoskopia - na czym polega zabieg i jak długo trwa?
  5. Bronchoskopia - ile czeka się na wynik badania?

Bronchoskopia, nazywana jest też badaniem bronchoskopowym i zalicza się ją do badań endoskopowych. Do badania używa się aparatu zwanego bronchoskopem lub bronchofiberoskopem. Na jego końcu umieszczone jest źródło światła, które umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc.

Bronchoskop może ponadto służyć do usuwania wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli, jak również do określania miejsca krwawienia.

Bronchoskopia umożliwia także pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego, bakteriologicznego i cytologicznego.

Zapalenie oskrzeli

Bronchoskopia - wskazania do badania

Najczęstsze wskazania diagnostyczne:

Najczęstsze wskazania terapeutyczne:

  • usunięcie ciała obcego
  • odessanie wydzielin
  • podanie leków
  • tamowanie krwawień
  • intubacja

Bronchoskopia - przeciwwskazania

Do wykonania bronchoskopii planowanej konieczna jest przede wszystkim zgoda pacjenta. Przeciwwskazaniami do wykonania bronchoskopii są m. in.:

Bronchoskopia - jak przygotować się do badania?

Badanie wykonuje się na czczo (co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent nie może jeść ani pić).

Na 24 godziny przed bronchoskopią nie można palić.

Bronchoskopia - na czym polega zabieg i jak długo trwa?

Przed badaniem pacjentowi zostaje podany lek uspokajający oraz środek zmniejszający ryzyko skurczu krtani i spowalniający akcję serca. Nos i gardło lekarz znieczula specjalnym sprayem. Może także zastosować znieczulenie ogólne.

Następnie lekarz wprowadza bronchoskop (przez usta) albo bronchofiberoskop (przez usta lub nos) do tchawicy i przesuwa do oskrzeli. Za pomocą szczypczyków, szczoteczki lub ssaka, które wprowadza przez endoskop, pobiera wycinki tkanek, śluz oraz tzw. popłuczyny z drzewa oskrzelowego, do badania mikroskopowego (cytologicznego, histopatologicznego) i bakteriologicznego.

Jeżeli u pacjenta była przeprowadzana biopsja tkanki płucnej, po badaniu zostanie skierowany na prześwietlenie klatki piersiowej, żeby się upewnić, czy nie doszło do powikłań.

Bronchoskopia trwa od 15 do 30 minut.

Bronchoskopia - ile czeka się na wynik badania?

Jeśli badanie polegało tylko na wziernikowaniu tchawicy i oskrzeli, wyniki powinny być dostępne zaraz po badaniu. Jeśli w trakcie bronchoskopii zostały pobrane próbki do analizy, na wyniki można czekać nawet 2 tygodnie.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie