Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat

Bilans dwulatka jest to badanie okresowe, na którym ocenia się, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy jest odpowiednio żywione. Testy umożliwiają też wczesne wykrycie wad rozwojowych i poważnych chorób. Sprawdź, jakie badania składają się na bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat.

Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat
Autor: Photos.com Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat

Po co bilans dwulatka?

Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat to badanie, podczas którego lekarz sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo i rośnie proporcjonalnie do kanałów centylowych. Wartość bilansu zdrowia ma znaczenie dla dalszego postępowania z danym dzieckiem, np. czy powinno się mu wykonać specjalistyczne badania oraz czy wprowadzić zmiany w sposobie żywienia.

Kiedy zgłosić się na bilans dwulatka?

Po ukończeniu przez dziecko 24 miesięcy należy zgłosić się do gabinetu pediatrycznego lub lekarza rodzinnego z książeczką zdrowia dziecka. Termin badania ustalany jest zazwyczaj podczas szczepienia między 16 a 18 miesiącem życia. Jeśli dziecko nie jest umówione na wizytę, należy zgłosić się do przychodni w okolicy jego drugich urodzin. Bilans dwulatka powinien być przeprowadzony nie później niż 3 miesiące po ukończeniu 2 lat.

Ważne! Na bilans zdrowia, tak jak na szczepienie, należy zgłosić się kiedy dziecko jest zdrowe!

Bilans dwulatka: badania

Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia małego pacjenta, wykonując szereg podstawowych badań.

1. Ważenie i mierzenie (porównywane wymiarów dziecka z siatkami centylowymi pozwala określić, czy dziecko ma prawidłową wagę w stosunku do wzrostu).

2. Badanie wzroku (test Hirschberga w kierunku wykrywania zeza).

3. Badanie słuchu.

4. Badanie postawy i proporcji ciała (lekarz sprawdzi, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane, czy nie ma zniekształconej klatki piersiowej i jak chodzi).

5. Sprawdzenie uzębienia (sprawdza stan zębów).

6. Badanie umiejętności motorycznych (np. umiejętności wchodzenia po schodach).

7. Podstawowe badanie rozwoju psychopoznawczego.

8. Ocena, czy szczepienia ochronne wykonane zostały zgodnie z kalendarzem szczepień.

Aby ujednolicić badanie we wszystkich gabinetach pediatrycznych, opracowane zostały karty bilansu zdrowia, które wypełnia lekarz w czasie wizyty. Karty te dają też pewność, że żadne z ważnych badań nie zostanie pominięte.

Jakie pytania może zadać lekarz podczas bilansu dwulatka?

Lekarz zapyta czy dziecko potrafi już pewnie chodzić, biegać, wchodzić po schodach. Jak dziecko mówi i ile mówi. Zada też pytanie, czy potrafi już sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne.