Badanie krwi pokaże rokowania przy raku prostaty? Wytypuje kandydatów do leczenia

Badania cały czas idą do przodu i teraz już potrafią przewidzieć rzeczy, o których wcześniej byśmy nawet nie pomyśleli. Na przykład to, że według naukowców, badanie krwi może przewidzieć, którzy pacjenci z zaawansowanym rakiem prostaty przeżyją najdłużej. Jak to jednak działa?

Badanie krwi pokaże rokowania przy raku prostaty? Wytypuje kandydatów do leczenia
Autor: fot. Getty Images Badanie krwi pokaże rokowania przy raku prostaty? Wytypuje kandydatów do leczenia

Według ekspertów, badanie krwi może być pomocne w przewidywaniu, którzy pacjenci cierpiący na zaawansowanego raka prostaty przeżyją najdłużej.

Test krwi pomoże określić rokowania pacjentów z rakiem prostaty. Chodzi o biomarkery

Test ten opiera się na znalezieniu biomarkerów, czyli sygnałów chemicznych we krwi, które pokazują nam, jak daleko posunęła się już choroba. Według eksperów, może być To pomocne dla lekarzy. Pozwala bowiem zidentyfikować pacjentów, którzy odnieśliby największe korzyści z ryzykowniejszych, bardziej agresywnych form leczenia.

Badania wykorzystujące płyną biopsje wykazały, że pomiar krążących komórek nowotworowych (CTC) - komórek nowotworowych, które zostały złuszczone z guzków i przedostał się do krwioobiegu - dtanowi wiarygodną metodę przewidywania późniejszych odpowiedzi jeśli chodzi o leczenie i szanse na przeżycie.

Naukowcy w badaniu wykorzystali próbki krwi pobrane od 503 pacjentów, u których w niedawnym czasie zdiagnozowany został przerzutowy tak prostaty. Oznacza to, że nowotwór rozprzestrzenił się poza prostatę, docierając tym samym do innych części ciała.

Co udało im się ustalić w badaniu?

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Co wykazały badania? Większa ilość CTC to gorsze rokowania

Jak udało się ustalić naukowcom, pacjenci z największą liczbą CTC mieli najgorsze rokowania. Oznacza to, że właśnie oni odnieśliby największe korzyści z agresywnego leczenia. 

Natomiast u osób, u których stwierdzono pięć lub więcej CTC, ryzyko zgonu było ponad trzykrotnie wyższe. Dodatkowo prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu w ciągu następnych siedmiu lat było 2,5 razy wyższe niż u osób, u których nie stwierdzono żadnego CTC.

Według wyników badań, mężczyźni, u których wykryto pięć lub więcej CTC, przeżywali średnio 27,9 miesiąca po badaniu krwi. Dla porównania, mężczyźni z jednym do czterech przeżywali 56,2 miesiąca, a z zerowym CTC ten czas wynosił przynajmniej 78 miesięcy.

Główny autor Amir Goldkorn, zastępca dyrektora wydziału nauk translacyjnych w Keck School of Medicine na University Southern California podkreślił, że na dotychczas nikt nie sprawdził, czy liczbę CTC można wykorzystać od razu na początki, kiedy tylko u mężczyzny po raz pierwszy objawia się rak prostaty. Miałoby to służyć określaniu, czy pacjent będzie żył długo, czy krótko oraz, czy terapia odniesie postępy, czy nie.