Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia
Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia warto wykonywać, mimo że gdy masz 20 lat, wkroczyłaś w dorosłe życie, czujesz się doskonale, jesteś w pełni sił. Jednak nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych. Na te nigdy nie jest za wcześnie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta po 20 rż.?
Spis treści
Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia są tak ważne, jak i te późniejsze. Zaczęłaś dorosłe życie. Jesteś ambitna, pełna energii i planów na przyszłość. Starasz się godzić naukę z pracą, prowadzisz bujne życie towarzyskie. Powoli odkrywasz swoją kobiecość.
Twój organizm jest teraz w świetnej formie. Nawet niezdrowe zachowania uchodzą ci bezkarnie. Ale bądź rozsądna. Nadszedł czas, by utrwalać nawyki dbania o siebie. Koniecznie rób badania profilaktyczne, to zaprocentuje w przyszłości!
Badania profilaktyczne kobiet po 20 rż.
- Raz na 3 lata warto zrobić morfologię, OB i ogólne badanie moczu. Jeśli jesteś szczupła, raz na 3–5 lat zbadaj poziom cukru i cholesterolu we krwi. Gdy masz nadwagę, badanie powtarzaj co rok. Przy okazji wizyty u internisty mierz ciśnienie krwi.
- Co 2 lata odwiedzaj ginekologa, a jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne – co rok. Podczas kontrolnej wizyty oprócz zwykłego badania niezbędna jest też cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. Gdy wynik jest prawidłowy, powtarzaj ją co 2 lata.
- Sama badaj piersi, najlepiej raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu. Jak to robić, zapytaj ginekologa lub sprawdź na stronie www.avonkontrarakpiersi. pl (w zakładce „materiały edukacyjne”).
- Po 25. roku życia zrób pierwsze USG piersi, a później według zaleceń lekarza (zwykle co 2 lata). Jeśli twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, do 30. roku życia badanie wykonuj co rok.
- Gdy skończysz 25 lat, co 2 lata zgłaszaj się na USG przezpochwowe – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych.
- Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, odwiedzaj ginekologa co pół roku. Lekarz powinien wtedy zmierzyć ciśnienie krwi i zlecić wykonanie USG przezpochwowego. Raz w roku należy zrobić próby wątrobowe oraz sprawdzić poziom cholesterolu i cukru. Jeżeli wyniki odbiegają od normy, trzeba zmienić metodę zapobiegania ciąży.
- Jeśli planujesz zostać mamą, ginekolog zleci ci badania poziomu hormonów tarczycy, test na przeciwciała toksoplazmozy i cytomegalii. Koniecznie pomyśl o szczepieniach, m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, różyczce.
- Raz na pół roku odwiedź dentystę, by usunąć kamień i wyleczyć ubytki. Nie lekceważ tego, bo zepsute zęby to źródło infekcji dla całego organizmu.
- Zgłaszaj się do okulisty co 4 lata, a jeśli nosisz okulary – zgodnie z zaleceniem lekarza.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta