Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia

Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia warto wykonywać, mimo że gdy masz 20 lat, wkroczyłaś w dorosłe życie, czujesz się doskonale, jesteś w pełni sił. Jednak nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych. Na te nigdy nie jest za wcześnie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta po 20 rż.?

Badania profilaktyczne kobiet: jakie badania powinna zrobić kobieta, która skończyła 20 lat?
Autor: thinkstockphotos.com Badania profilaktyczne kobiet: jakie badania powinna zrobić kobieta, która skończyła 20 lat?

Spis treści

  1. Badania profilaktyczne kobiet po 20 rż.

Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia są tak ważne, jak i te późniejsze. Zaczęłaś dorosłe życie. Jesteś ambitna, pełna energii i planów na przyszłość. Starasz się godzić naukę z pracą, prowadzisz bujne życie towarzyskie. Powoli odkrywasz swoją kobiecość.

Twój organizm jest teraz w świetnej formie. Nawet niezdrowe zachowania uchodzą ci bezkarnie. Ale bądź rozsądna. Nadszedł czas, by utrwalać nawyki dbania o siebie. Koniecznie rób badania profilaktyczne, to zaprocentuje w przyszłości!

Badania profilaktyczne kobiet po 20 rż.

  • Raz na 3 lata warto zrobić morfologię, OB i ogólne badanie moczu. Jeśli jesteś szczupła, raz na 3–5 lat zbadaj poziom cukru i cholesterolu we krwi. Gdy masz nadwagę, badanie powtarzaj co rok. Przy okazji wizyty u internisty mierz ciśnienie krwi.
  • Co 2 lata odwiedzaj ginekologa, a jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne – co rok. Podczas kontrolnej wizyty oprócz zwykłego badania niezbędna jest też cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. Gdy wynik jest prawidłowy, powtarzaj ją co 2 lata.
  • Sama badaj piersi, najlepiej raz w miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu. Jak to robić, zapytaj ginekologa lub sprawdź na stronie www.avonkontrarakpiersi. pl (w zakładce „materiały edukacyjne”).
  • Po 25. roku życia zrób pierwsze USG piersi, a później według zaleceń lekarza (zwykle co 2 lata). Jeśli twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, do 30. roku życia badanie wykonuj co rok.
  • Gdy skończysz 25 lat, co 2 lata zgłaszaj się na USG przezpochwowe – pozwala wykryć wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych.
  • Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, odwiedzaj ginekologa co pół roku. Lekarz powinien wtedy zmierzyć ciśnienie krwi i zlecić wykonanie USG przezpochwowego. Raz w roku należy zrobić próby wątrobowe oraz sprawdzić poziom cholesterolu i cukru. Jeżeli wyniki odbiegają od normy, trzeba zmienić metodę zapobiegania ciąży.
  • Raz na pół roku odwiedź dentystę, by usunąć kamień i wyleczyć ubytki. Nie lekceważ tego, bo zepsute zęby to źródło infekcji dla całego organizmu.
  • Zgłaszaj się do okulisty co 4 lata, a jeśli nosisz okulary – zgodnie z zaleceniem lekarza.

miesięcznik "Zdrowie"