Badania piersi - USG, mammografia, biopsja

Dbanie o wygląd i zdrowie piersi stało się godną naśladowania modą. Bo kobieta, która regularnie się bada, może się czuć bezpieczna. Do badań piersi należą: USG piersi, mammografia i biopsja piersi. Jak wyglądają te badania i kiedy się je wykonuje?

Badania piersi - USG, mammografia, biopsja
Autor: Thinkstockphotos.com Samobadanie piersi nie zwalnia z regularnego wykonywania badań piersi u lekarza. USG piersi, mammografia i biopsja piersi, to badania, które pomagają zdiagnozować choroby piersi.

Spis treści

  1. Badania piersi: USG piersi
  2. Badania piersi: mammografia
  3. Co powinnaś wiedzieć o badaniu piersi?
  4. Badania piersi: biopsje piersi
  5. Badania piersi: rezonans magnetyczny piersi

W ramach ubezpieczenia badania piersi wciąż nie są dostępne bez problemu, ale dla własnego spokoju, jeśli nie możesz wykonać ich w ramach programów profilaktycznych, wykonuj je prywatnie. Zwłaszcza że nie są bardzo kosztowne. Za USG piersi zapłacisz 50-200 zł, a za mammografię od 100 zł.

Badania piersi: USG piersi

USG piersi jest proste i bezbolesne. Stan sutków sprawdza się za pomocą ultradźwięków. Badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu, choć znacznie lepiej zrobić je w pierwszej połowie. Urządzenie, którym wykonuje się badanie, wykorzystuje fakt, że tkanki o innej gęstości różnie odbijają fale dźwiękowe. Odbite sygnały lekarz ogląda na monitorze. Leżącej pacjentce lekarz smaruje piersi żelem, który ułatwia przewodzenie sygnałów. Następnie przykłada do każdej piersi głowicę aparatu i centymetr po centymetrze ogląda na monitorze tkankę. Badanie pozwala wykryć zmiany wielkości ok. 5 mm i odróżnić litego guza od zwykłej torbieli. USG nie zastępuje mammografii. Są to badania uzupełniające się.

Badania piersi: mammografia

Mammografia polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rtg. Najpierw jedną, a potem drugą pierś układa się na specjalnej płytce i dociska drugą. Następnie pierś kładzie się na płytce ustawionej nieco ukośnie. Na mammografię najlepiej wybrać się w drugiej połowie cyklu. Posługując się tradycyjnym aparatem, można wykryć guzki wielkości 3 mm. Mammografy cyfrowe pozwalają rozpoznać zmiany wielkości 1 mm. W obu przypadkach badanie przeprowadza się w ten sam sposób. Różnica polega na tym, że obraz z aparatu cyfrowego pojawia się na ekranie monitora, a nie na kliszy fotograficznej. Można go dowolnie powiększyć, oglądać pod różnymi kątami i w wybranych fragmentach. Ponieważ pozostaje w pamięci komputera, łatwo porównać wyniki uzyskane w różnym czasie.

Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?

Co powinnaś wiedzieć o badaniu piersi?

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8
Ważne

Średnica guzka wykrywanego u kobiet, które nigdy nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm, a u tych, które sprawdzają je co miesiąc - 12 mm. A przecież wiadomo, że im jest on mniejszy, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Ale samobadanie nie zwalnia kobiet z regularnego odwiedzania ginekologa i proszenia o przeprowadzenie badania palpacyjnego przez lekarza, robienia USG i mammografii.

Badania piersi: biopsje piersi

Gdy wynik USG lub mammografii niepokoi lekarza, kieruje pacjentkę na biopsję.

  • biopsja cienkoigłowa - polega na nakłuciu wykrytego guzka  igłą o średnicy 0,6 mm. Gdy guzka nie można wyczuć palcami, nakłucie wykonuje się pod kontrolą USG lub mammografu. Zassany przez igłę materiał ogląda pod mikroskopem patomorfolog. Bolesność badania można porównać do bólu podczas zwykłego zastrzyku. Nakłucie nie prowadzi do rozsiania komórek nowotworowych ani zezłośliwienia guzka.
  • biopsja gruboigłowa - jest zlecana, gdy biopsja cienkoigłowa nie pomogła w rozpoznaniu zmiany. Zabieg jest bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Igła, którą pobiera się materiał do analizy, ma grubość 3 mm. Następnie przeprowadza się badanie histopatologiczne, by potwierdzić lub wykluczyć obecność komórek nowotworowych i określić, czy są łagodne, czy złośliwe.
  • biopsja mammotomiczna -  mammotom składa się z aparatu wytwarzającego próżnię oraz igły o średnicy 3 mm z bocznym wycięciem, przez które pobiera się wycinki. Kobieta leży na brzuchu, pierś zostaje unieruchomiona w otworze. Dzięki mechanizmowi rotacyjnemu podczas jednego wkłucia można pobrać materiał z kilku fragmentów guza. Jednorazowo jest to ok. 2 cm3. Przed badaniem podaje się miejscowe znieczulenie.

Czytaj więcej: Biopsja - wskazania i przebieg badania

Badania piersi: rezonans magnetyczny piersi

Rezonans magnetyczny piersi wykonuje się, gdy zawiodą poprzednie metody lub ich wyniki są niejasne. Rezonans magnetyczny robi się także u pań, które mają wszczepione wkładki silikonowe. Przed badaniem wstrzykuje się kontrast. Pacjentka leży na platformie, która jest wsuwana do wnętrza urządzenia. Badany fragment ciała lekarz obserwuje na monitorze. Powstaje on w wyniku oddziaływania fal elektromagnetycznych. Zmiany chorobowe rozpoznaje się po ilości kontrastu zgromadzonego w tkankach. Chore wchłaniają go dużo więcej. Rezonansu nie robi się u osób z rozrusznikiem serca, sztuczną zastawką czy inną metalową protezą.

Zrób to koniecznie

Natychmiast idź do lekarza, jeśli odczuwasz

  • ból w jednej piersi
  • ból w jednym miejscu, niekiedy z wysiękiem
  • powiększenie się guzka już wcześniej wyczuwanego
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą i nad obojczykiem
  • zmiana wielkości lub kształtu jednej piersi
  • pojawienie się wgłębienia lub zmarszczeń na skórze piersi
  • zniekształcenie brodawki lub jej otoczki

Kalendarz badań: USG czy mammografia

wiek każda kobieta kobieta obciążona dziedzicznie
20-29 co rok - badanie u lekarza co rok - badanie u lekarza, co rok - USG po 25. roku życia
30-35 co rok - badanie u lekarza co rok - badanie u lekarza, co pół roku - USG  i pierwsza mammografia, jeśli skończyła 35 lat
36-49 co pół roku - badanie u lekarza, co rok - USG, co 2 lata - mammografia (po 40. roku życia) co rok badanie u lekarza, co pół roku - USG, co rok mammografia
50-65 co pół roku badanie u lekarza, co pół roku - USG, co rok - mammografia co pół roku - badanie u lekarza, co pół roku - USG, co pół roku - mammografia