Zanim trafisz na porodówkę - formalności i badania przed porodem
Formalności przed porodem są niezmiernie ważne. Ciężarna decyduje m.in. czy zgadza się na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego w czasie porodu i wykonanie cesarskiego cięcia, gdy zajdzie taka konieczność. Sprawdź, co czeka przyszłą mamę na porodówce.
Spis treści
- Formalności przed porodem - przyjazd do szpitala
- 6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem [#TOWIDEO]
- Formalności przed porodem - badania
- Formalności przed porodem
- Dodatkowe zabiegi przed porodem
- Znieczulenie, poród rodzinny i sala jednoosobowa bezpłatne?
Formalności przed porodem w szpitalu są niezmiernie ważne. Dowód osobisty, karta przebiegu ciąży i wyniki badań to nie jedyne dokumenty, jakie potrzebne są na porodówce. Po przyjeździe do szpitala, ciężarna otrzymuje do podpisania dokumenty, które określają, czy wyraża zgodę m.in. na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i wykonanie cesarskiego cięcia, gdy zajdzie taka konieczność.
Formalności przed porodem - przyjazd do szpitala
Do porodu nie musisz mieć skierowania, nie ma również rejonizacji. Dlatego możesz rodzić w tym szpitalu, w którym chcesz. Jest tylko jedno ryzyko – jeśli szpital jest oblegany przez pacjentki, może się zdarzyć, że kiedy przyjedziesz, akurat nie będzie w nim wolnych łóżek. Nie oznacza to jednak, że – by zarezerwować sobie miejsce – musisz zjawić się w nim, kiedy tylko poczujesz pierwszy skurcz. Przeciwnie – z wyjazdem z domu możesz spokojnie poczekać, aż skurcze staną się regularne, będą trwać przez 60 sekund i powtarzać się co 5 minut. Przyjedź wcześniej tylko wtedy, jeśli odpłynie płyn owodniowy, zaczniesz krwawić albo gwałtownie pogorszy się twoje samopoczucie.Jeżeli zgłosisz się do szpitala z silnymi skurczami porowymi i po odpłynięciu płynu owodniowego – zostaniesz przyjęta w pierwszej kolejności. Jeśli jednak skurcze są nieregularne i niezbyt bolesne, być może będziesz musiała trochę poczekać. Dlatego na wszelki wypadek weź ze sobą coś do czytania.
6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem [#TOWIDEO]
Formalności przed porodem - badania
Gdy nadejdzie twoja kolej, zostaniesz poproszona do gabinetu. Lekarz zbada cię i oceni rozwarcie szyjki macicy. Jeżeli uzna, że jest to początek porodu, zostaniesz przeniesiona na blok porodowy (jeśli będzie za wcześnie, zasugeruje, abyś wróciła do domu i przyjechała za kilka godzin).
Czasem może być konieczne, abyś została w szpitalu na oddziale patologii ciąży. Po rozmowie z lekarzem położna zmierzy ci ciśnienie i temperaturę, a potem zostaniesz podłączona do KTG, czyli aparatury, która zbiera informacje o skurczach macicy i tętnie dziecka. Na ich podstawie lekarz określi, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Badanie trwa około dwudziestu minut, w tym czasie będziesz leżeć na lewym boku.
Formalności przed porodem w szpitalu - jakie dokumenty wziąć?
- dowód osobisty
- karta przebiegu ciąży
- dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie
- NIP pracodawcy albo NIP własny (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą)
- oryginały ważnych wyników badań:
- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi - morfologia i badanie moczu (z ostatniego miesiąca) - HBS Ag – ważne 3 miesiące - WR (odczyn Wassermana) – ważne 2 tygodnie - wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptococcus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności) - wszystkie wyniki badań USG wykonane podczas ciąży - inne istotne wyniki badań lub konsultacji, np. konsultacja okulistyczna czy kardiologiczna.
Formalności przed porodem
Gdy zostaniesz zakwalifikowana do przyjęcia na oddział położniczy, będziesz musiała wypełnić odpowiednie dokumenty. Zostaniesz poproszona o podpisanie zgody na:
- pobyt w szpitalu. Wówczas położna założy ci kartę. Znajdą się w niej nie tylko twoje dane osobowe, ale również informacje o przebytych chorobach, operacjach, przyjmowanych lekach czy grupie krwi. Położna dołączy do karty również twoje aktualne wyniki badań
- ewentualne zabiegi i operacje (jeśli podczas porodu okaże się, że trzeba szybko wykonać cesarskie cięcie, nie będzie czasu na podpisywanie dokumentów)
- znieczulenie zewnątrzoponowe
- pobyt w jednoosobowej sali dla matki z dzieckiem
- poród rodzinny
Gdy już uporacie się z papierkową robotą, położna poprosi, byś przebrała się w koszulę nocną i założyła klapki. Dlatego, pakując torbę do szpitala, te rzeczy połóż na wierzchu, by łatwo było je wyjąć. Pamiętaj też o szlafroku – być może w twoim szpitalu jest tak, że by dojść na oddział, będziesz musiała przejść w koszuli obok ludzi czekających na izbie przyjęć.
Dodatkowe zabiegi przed porodem
W niektórych szpitalach już na izbie przyjęć pacjentkom zakładany jest wenflon. Położna wkłuwa w żyłę na przedramieniu albo na zewnętrznej stronie dłoni cieniutki dren, a następnie mocuje go plastrem. Jest to działanie rutynowe, wykonywane w każdym przypadku – w razie potrzeby wenflon umożliwia błyskawiczne podanie kroplówki albo leków dożylnych.
Golenie krocza i lewatywa przed porodem - nie musisz wyrażać na nie zgody!
Dawniej w szpitala były wykonywane dwa inne, mało przyjemne zabiegi. Pierwszy to golenie krocza. Drugi, niezbyt przyjemny zabieg to lewatywa, czyli wlanie do odbytu ciepłej wody, co powoduje szybkie wypróżnienie. Obecnie zabiegów tych nie wykonuje się rutynowo, bo nie mają one medycznego uzasadnienia. Jednak w niektórych szpitalach nadal się te zabiegi proponuje. Ale pamiętaj, że dziś decyzja należy do ciebie: jeśli nie chcesz, nie musisz się na nie zgadzać.
Znieczulenie, poród rodzinny i sala jednoosobowa bezpłatne?
Od 1 lipca 2015 roku każda rodząca może otrzymać bezpłatne, finansowane przez NFZ, znieczulenie przy porodzie, jeśli tylko o nie poprosi. Jednak kobiety alarmują, że wprowadzenia nowych przepisów nie poprawiło ich sytuacji. Problemem jest brak anestezjologów, a jeśli są, niechętnie stosują znieczulenie u rodzących kobiet, ponieważ może się to wiązać z komplikacjami.
Bezpłatna powinna być również sala jednoosobowa, w której jest umieszczana kobieta po porodzie.
Problemem okazuje się poród rodzinny. Zgodnie z art. 34 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, osoba przebywająca w placówce medycznej ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, w tym do opieki osoby bliskiej, np. pacjentka w czasie ciąży, porodu i połogu. Jednak za obecność partnera lub innej bliskiej osoby przy porodzie placówki mogą pobierać opłaty, które rekompensują poniesione w związku z tym koszty. Wysokość takiej opłaty jest ustalana przez kierownika szpitala, przy czym musi on uwzględniać rzeczywiste poniesione koszty. Według NIK maksymalna opłata związana z porodem rodzinnym powinna wynosić 20 zł (tyle kosztuje udostępnienie ojcu dziecka fartucha i kapci). Jednak w niektórych szpitalach kwoty te są znacznie zawyżane. Jeśli szpital zażądał wygórowanej opłaty za poród, możesz się zwrócić do rzecznika praw pacjenta. Ten zwróci się do dyrektora placówki o udokumentowanie poniesionych kosztów. Można też złożyć pozew do sądu i ubiegać się o zwrot opłaty. Jest duża szansa, że odzyska się pieniądze.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta