Prawidłowa hemoglobina w ciąży: jak zapobiec anemii w ciąży?
Prawidłowa hemoglobina w ciąży może być nieco niższa niż u kobiet, które w ciąży nie są. Norma hemoglobiny dla kobiet w ciąży mieści się pomiędzy 11,5–13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym. Należy ją jednak kontrolować, bo anemia może być groźna dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka.
Hemoglobina w ciąży zazwyczaj jest dość niska. Wszystko przez to, że zwiększa się objętość krwi w ciele kobiety, a jej krwiobieg musi teraz obsłużyć dwa organizmy: własny i dziecka. Dlatego anemia w ciąży dotyka około 45 procent kobiet, które oczekują dziecka. Konsekwencje anemii podczas ciąży są groźne: mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka, a nawet poronienie lub przedwczesny poród.
Hemoglobina w ciąży: objawy anemii
Objawy anemii w ciąży to:
- osłabienie,
- bladość skóry
- łamliwość włosów i paznokci,
- zajady w kącikach ust,
- uczucie zimna,
- bóle głowy,
- bezsenność,
- podatność na infekcje.
Hemoglobina w ciąży: sposoby na niedobór żelaza
Żelazo występuje w dwóch postaciach: w produktach roślinnych jako trudno przyswajalne, trójwartościowe żelazo niehemowe, a w produktach pochodzenia zwierzęcego – łatwiejsze do przyswojenia, dwuwartościowe żelazo hemowe. By organizm mógł spożytkować żelazo z mięsa, ryb i wędlin, trzeba jednocześnie dostarczać składników, które ułatwiają wykorzystanie żelaza przez organizm w procesach krwiotwórczych: witamin z grupy B, zwłaszcza B6, B12 i B9 (czyli kwasu foliowego), a także witaminy C, która wielokrotnie zwiększa przyswajanie żelaza z pożywienia. Norma żelaza zalecana dla kobiet w ciąży to aż 26 mg na dobę. A żelazo jest słabo przyswajalne – z żelaza, które jemy codziennie wraz z pożywieniem, wchłania się tylko 10 proc. Dlatego jeśli masz niską hemoglobinę i objawy anemii porozmawiaj z lekarzem o suplementacji żelaza
Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA
Porady eksperta