Nietrzymanie moczu w ciąży. Przyczyny i skuteczne leczenie
Jesteś w ciąży i nie potrafisz utrzymać moczu? Jeśli dotąd nigdy ci się to nie zdarzało, możesz czuć się zażenowana i zaniepokojona. Ale nie panikuj – popuszczanie moczu to w ciąży częsta przypadłość, a co najważniejsze, po porodzie zwykle mija sama.
Spis treści
- Nietrzymanie moczu w ciąży: przyczyny
- Nietrzymanie moczu w ciąży: niezawodne ćwiczenia Kegla
- Nietrzymanie moczu w ciąży - co jeszcze możesz zrobić?
- Nietrzymanie moczu w ciąży? Uważaj na infekcje
- Gdy nietrzymanie moczu nie znika po porodzie
Nietrzymanie moczu w ciąży zwykle zaskakuje kobietę. Jestem młoda, zdrowa (bo przecież ciąża to nie choroba), a nie potrafię kontrolować wypływu moczu – myślisz i zaczynasz się martwić. Zwłaszcza, jeśli wstydzisz się o tym z kimkolwiek porozmawiać.
Tymczasem popuszczanie kilku kropel moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, to w ciąży zjawisko dość powszechne – dotyczy ponad połowy kobiet (niektóre nawet nie są świadome tego, że im się to zdarza). Jednak czasami, nawet mimo właściwego dbania o higienę, mogą pojawić się odparzenia. W nietrzymaniu moczu w ciąży pomogą odpowiednia dieta i ćwiczenia, a gdy pojawią się odparzenia - kosmetyki pielęgnujące i ochronne, np. krem z cynkiem czy kremy barierowe.
Nietrzymanie moczu w ciąży: przyczyny
Popuszczanie moczu w ciąży to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, a przyczyna tej przypadłości jest prosta – powiększona macica uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, a rozluźnione przez hormony i rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać.
Ta przykra przypadłość może wystąpić w dowolnym okresie ciąży, ale najczęściej pojawia się w III trymestrze, gdy macica jest największa. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u większości kobiet ustępuje samoistnie w ciągu 6 miesięcy po porodzie, kiedy poziom hormonów wraca do normy, a wraz z nim napięcie mięśniowe. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego lepiej tego problemu nie lekceważyć.
Nietrzymanie moczu w ciąży: niezawodne ćwiczenia Kegla
Najlepszym sposobem zapobiegania oraz leczenia nietrzymania moczu jest systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy, czyli wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla (od nazwiska lekarza, który je opracował). Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających cewkę moczową, pochwę i odbyt.
Mięśnie Kegla są to mięśnie, które zaciskasz, kiedy chcesz powstrzymać strumień wypływającego moczu.
Uwaga: częste napinanie tych mięśni podczas oddawania moczu nie jest jednak wskazane, gdyż może powodować niepełne opróżnienie pęcherza, a zalegający w nim mocz może wywołać infekcję. A zatem nie należy ćwiczyć podczas wizyty w toalecie. Ale poza tym możesz wykonywać te ćwiczenia w różnych sytuacjach i okolicznościach, bo nikt się nie domyśli, że ćwiczysz. Możesz ćwiczyć leżąc, siedząc lub stojąc.
Na początku zaciśnij mięśnie Kegla na 5 sekund, następnie je rozluźnij i po chwili zaciśnij ponownie. Zacznij od serii 10 takich skurczów i powtarzaj serie kilka razy w ciągu dnia. Stopniowo ćwicz coraz więcej i próbuj coraz dłużej wytrzymać z zaciśniętymi mięśniami (nie wstrzymując oddychania!).
Wyniki badań potwierdzają dużą skuteczność tych ćwiczeń, jeśli są one wykonywane rzeczywiście systematycznie. Nie zniechęcaj się tym, że efekt nie będzie natychmiastowy – trzeba na niego poczekać co najmniej kilka tygodni. Ale ćwiczyć warto i nigdy nie jest na to za późno.
Nietrzymanie moczu w ciąży - co jeszcze możesz zrobić?
- Mimo nietrzymania moczu, nie ograniczaj ilości przyjmowanych płynów – powinnaś ich wypijać co najmniej 2 litry dziennie. Ograniczenie picia nie pomoże mięśniom, a może doprowadzić do infekcji dróg moczowych.
- Unikaj potraw i napojów mogących podrażnić pęcherz – kawy (i innych płynów zawierających kofeinę), cytrusów, pomidorów, ostrych przypraw, napojów gazowanych i alkoholi.
- Nie dopuszczaj do zaparć, ponieważ stolec również może uciskać pęcherz, a poza tym mocny wysiłek przy wypróżnianiu osłabia mięśnie dna miednicy.
- Jak najczęściej odwiedzaj toaletę.
Nietrzymanie moczu w ciąży? Uważaj na infekcje
Nietrzymanie moczu może sprzyjać infekcjom dróg moczowych. Żeby zminimalizować takie ryzyko, pij dużo płynów, zwłaszcza wody. Dbaj też o higienę intymną – często zmieniaj podpaski lub wkładki higieniczne, regularnie się podmywaj.
Jeśli jednak przytrafi ci się zapalenie pęcherza (jego objawy to: częste parcie na mocz, pieczenie przy siusianiu, ból w podbrzuszu i mętny, zabarwiony krwią kolor moczu), zgłoś się do lekarza, aby przepisał ci odpowiednie antybiotyki. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem przejść w zapalenie nerek, a to już jest choroba groźniejsza dla płodu – w III trymestrze ciąży może doprowadzić do porodu przedwczesnego.
Gdy nietrzymanie moczu nie znika po porodzie
Zdarza się, że po porodzie nietrzymanie moczu nie ustępuje samoistnie, a z czasem jeszcze się nasila. Nie wahaj się pójść z tym do lekarza – ginekologa lub urologa. Absolutnie nie powinnaś się wstydzić – im wcześniej zaczniesz leczenie, tym łatwiej i szybciej pozbędziesz się problemu. Obecnie specjaliści mają do wyboru kilka metod terapii, dostosowanych do stopnia zaawansowania choroby – od używania specjalnych stożków i wkładek dopochwowych, przez leczenie farmakologiczne, po operację.
miesięcznik "M jak mama"
Polecany artykuł:
Porady eksperta