Dlaczego badanie genetyczne materiału z poronienia jest ważne?
Przyczyn poronienia może być wiele, a ich ustalenie niekoniecznie musi być łatwe. Na szczęście istnieją już zaawansowane metody, które skutecznie określają przyczyny poronienia. Dlaczego jest to tak ważne?
Spis treści
- Badania przyczyn poronienia
- Poronienie a następne ciąże
- Płeć poronionego dziecka
- Badanie genetyczne materiału z poronienia
Dlaczego badanie genetyczne materiału z poronienia jest ważne? Po stracie ciąży oprócz traumy związanej z utratą oczekiwanego dziecka, rodzice muszą zmierzyć się z wyrzutami sumienia i poczuciem winy, którymi obarczają się nie znając powodów poronienia. Ich zdrowie psychiczne uzależnione jest od poznania odpowiedzi na pytania, które pojawiły się wraz ze stratą ciąży.
W Polsce co roku dochodzi do około czterdziestu tysięcy poronień. Stanowi to blisko piętnaście procent wszystkich stwierdzonych ciąż.
Dlaczego nas to spotkało?Czy to nasza wina?Co mogliśmy zrobić? Natura człowieka sprawia, że w wypadku poronienia matka najbardziej obwinia siebie. Dlatego tak istotnym aspektem pomocy psychologicznej jest ustalenie przyczyn poronienia. Badając czynniki, które spowodowały stratę dziecka, istnieje także możliwość określenia prawdopodobieństwa utrzymania kolejnej ciąży. Informacja, że to nie koniec marzeń o dziecku bardzo pomoże przezwyciężyć kobiecie kryzys i wrócić do równowagi. Badanie, które należy wykonać, by dowiedzieć się "dlaczego?", to badanie genetyczne materiału z poronienia.
Badania przyczyn poronienia
Blisko 70 procent poronień spowodowanych jest bezpośrednio wadami chromosomów. Jeżeli materiał genetyczny jest mocno wadliwy, nie można nic zrobić żeby utrzymać ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Badanie genetyczne materiału poronnego pozwala bardzo precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czy to właśnie wady genotypu płodu były odpowiedzialne za poronienie. Taka informacja to duża ulga dla obwiniających się rodziców. Badanie to najczęściej nie jest wykonywane w szpitalu, dlatego rodzice sami muszą zlecić je w laboratorium. W diagnostyce poronień, badania genetyczne są najskuteczniejsze i mają najwięcej korzyści dla rodziców. Oprócz poznania przyczyny poronienia, badania genetyczne mogą oszacować szansę na następne dziecko.
Poronienie a następne ciąże
Lekarz prowadzący następną ciąże pary po poronieniu, sklasyfikuje ją jako zagrożoną i wysokiego ryzyka. Jednak dzięki wiedzy nabytej przez wcześniejsze badania genetyczne, dokładnie wie, co może zagrozić przebiegowi tej ciąży. Profilaktyka kolejnych ciąż po poronieniu opiera się właśnie na genetyce.
Płeć poronionego dziecka
Badania genetyczne warto przeprowadzić też z powodów prawnych. Po poronieniu rodzicom przysługują nowe prawa takie jak urlop macierzyński w skróconym do 56 dni wymiarze oraz, jeżeli rodzice zdecydują się na pogrzeb poronionego dziecka, prawo do pobrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł. Jednak możliwość skorzystanie z przywilejów uzależniona jest od znajomości płci poronionego dziecka. Najczęściej szpitale nie określają płci po wczesnym poronieniu, wynika to z braku możliwości przeprowadzenia badań genetycznych. Dlatego rodzice często sami zlecają badania, określające płeć dziecka, w laboratoriach genetycznych. Wielu z nich dopiero poznanie płci dziecka pozwala także na oczekiwane pożegnanie.
Badanie genetyczne materiału z poronienia
Badania genetyczne to przyszłość diagnostyki w całej medycynie. Dzięki rozwojowi nauki, mamy coraz większe szanse pokonywać nasze słabości. To także szansa dla rodziców, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo. Pomimo tego, że charakter genetyki w różnych kręgach wzbudza kontrowersję, to korzyści i zalety z przeprowadzenia badań są ogromne i w wypadku konieczności, nikt nie powinien mieć wątpliwości.
Porady eksperta