Ciąża: jaki powinien być dobry ginekolog
W ciąży wymagasz profesjonalnej i życzliwej opieki lekarskiej. Od tego, jak lekarz zajmie się prowadzeniem ciąży, wiele zależy, nie może to więc być ktoś przypadkowy. Jaki powinien być dobry ginekolog? Musi być kulturalny, wszystko tłumaczyć w sposób zrozumiały i powinien budzić zaufanie.
Spis treści
- Komunikatywny ginekolog
- Delikatny ginekolog
- Dostępny ginekolog
- Taktowny ginekolog
- Ginekolog wzbudzający zaufanie
Głównym zadaniem ginekolog zajmującego się prowadzeniem ciąży jest czuwanie nad jej dobrym rozwojem, a więc musi on (lub ona) regularnie badać i obserwować pacjentkę, aby wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Oprócz badań ginekologicznych i USG, ginekolog powinien zlecać badania laboratoryjne - i to nie tylko te obowiązkowe, ale też zalecane (np. HIV, cytomegalia, hormony tarczycy), zwłaszcza jeśli pacjentce na tym zależy. Ginekolog powinien też przeprowadzić dokładny wywiad, który nie ograniczy się tylko do pytań o przebyte choroby oraz datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Na podstawie rozmowy lekarz może dowiedzieć się także o sytuacji życiowej pacjentki. Dzięki temu może jej zalecić dodatkowe badania (np. w kierunku WZW C - bardziej narażone na kontakt z tym wirusem są osoby wykonujące określone zawody), wybadać, czy nie ma skłonności do depresji lub alkoholu. W razie pojawienia się choroby (np. cukrzycy ciążowej, nadczynności tarczycy) lekarz prowadzący powinien wskazać pacjentce specjalistę, który się nią zajmie, a jeśli sam nie ma doświadczenia w prowadzeniu ciąż podwyższonego ryzyka - także wyspecjalizowanego w tym innego ginekologa.
Komunikatywny ginekolog
Obowiązkiem lekarza jest informowanie ciężarnej pacjentki o wszystkim, co się dzieje z nią i dzieckiem. Co więcej, powinien on umieć rozmawiać z nią w taki sposób, by pacjentka dobrze wszystko zrozumiała. To ważne, zwłaszcza gdy pojawi się jakiś problem. Są lekarze, którzy mówią żargonem medycznym – pacjentka niewiele z tego rozumie, a to źle, bo powinna mieć wiedzę, co się dzieje. Lekarz musi wyjaśnić wszystko w prosty, zrozumiały dla nieprofesjonalisty sposób. Nawet podczas wykonywania badania ginekologicznego, USG czy pobierania cytologii lekarz powinien objaśniać, co w danej chwili robi, i czemu to służy. To świadczy o tym, że nie traktuje pacjentki przedmiotowo. Ważne jest również, aby to pacjentka mogła zadawać pytania. Kobieta powinna móc pytać lekarza o wszystko, czego nie wie czy co ją niepokoi, a w pierwszej ciąży takich spraw jest mnóstwo. Dobry lekarz sam ją do tego zachęca i cierpliwie odpowiada na każde pytanie.
Delikatny ginekolog
I empatyczny. O takich ginekologach mówi się też: prokobiecy. Chodzi o pewne szczególne podejście do pacjentki, w którym lekarz stara się maksymalnie zrozumieć jej potrzeby i wychodzi im naprzeciw. Przejawia się to na wiele sposobów, począwszy od sposobu urządzenia gabinetu – tak, by było w nim osobne miejsce, w którym można się bez skrępowania rozebrać czy nawet podmyć. Empatyczny lekarz delikatnie przeprowadza badanie wewnętrzne, aby nie było nieprzyjemne dla pacjentki. Z uwagą jej słucha, nie lekceważąc obaw czy próśb, np. co do wykonania badań prenatalnych czy określonego zachowania podczas porodu (ochrona krocza, znieczulenie zewnątrzoponowe itp.). Taki lekarz stara się pomagać, a nie pouczać czy krytykować.
Dostępny ginekolog
Kobiety w ciąży nie powinny czekać w poczekalni godzinami, tylko mieć wizytę umówioną na konkretną godzinę, dlatego szukaj takiego gabinetu, gdzie jest to standard. Ale lekarz prowadzący ciążę powinien być dostępny nie tylko w gabinecie. Przydatna jest też możliwość rozmowy z nim w razie potrzeby (nagłe bóle, krwawienia). Dobry ginekolog daje więc pacjentkom numer swojej komórki, by można było do niego zadzwonić w każdej chwili.
Taktowny ginekolog
Lekarz musi być kulturalny, to oczywiste. Jeśli zostaniesz potraktowana nietaktownie czy wręcz po chamsku (a to się jeszcze zdarza!), to nie tylko nie powinnaś iść tam więcej, ale jeszcze warto sprawę nagłośnić w mediach i złożyć skargę (u przełożonego lub w izbie lekarskiej). Jednak nawet gdy nie zostaną przekroczone granice, to przecież każdy lekarz ma inną wrażliwość, sposób bycia, poczucie humoru. Warto szukać kogoś, kto będzie ci odpowiadać także pod tym względem – w czasie ciąży będziecie się często spotykać i dobrze by było, żebyś swojego lekarza lubiła i dobrze się przy nim czuła. Niezbyt subtelne dowcipy czy zwyczaj zwracania się do pacjentek po imieniu nie dyskwalifikują lekarza, ale jeśli tobie to nie odpowiada, lepiej poszukaj kogoś innego.
Ginekolog wzbudzający zaufanie
Ginekolog to lekarz szczególny. Nie tylko dlatego, że zajmuje się najbardziej intymnymi częściami ciała – jest również osobą, z którą rozmawiamy o swoim życiu seksualnym, różnych wstydliwych infekcjach i chorobach. Aby móc szczerze i bez dyskomfortu rozmawiać o wszystkim z lekarzem, musimy mieć do niego pełne zaufanie. Dotyczy to oczywiście także jego kompetencji – nieraz będziesz go przecież pytać o zdanie np. na temat metod leczenia, celowości określonych badań czy sposobu odbywania porodu. Trudno precyzyjnie określić, jakie cechy o tym decydują – ta sama osoba u jednych wzbudza zaufanie, a u innych nie. Na pewno ważny jest sposób, w jaki lekarz traktuje pacjentkę – czy ma dla niej czas, czy podczas rozmowy patrzy w oczy, czy jest przekonujący (chociaż czasami przyznanie się do wątpliwości wzbudza większe zaufanie niż zbytnia pewność siebie granicząca z zadufaniem). Jeśli jest coś, co nie pozwala ci całkowicie zaufać ginekologowi – zmień lekarza.
miesięcznik "M jak mama"Porady eksperta