Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?
Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się porusza. Ale ból brzucha może też oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli ból budzi twój niepokój, najlepiej zgłosić to lekarzowi. Kiedy ból brzucha w ciąży jest normą, a kiedy oznacza kłopoty?
Spis treści
Ból brzucha w ciąży, który na kolejnych etapach ciąży różnie się odczuwa, budzi często niepokój, ale zwykle jest objawem fizjologicznym, który towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w twoim ciele. Od chwili, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, na pewno będziesz z uwagą wsłuchiwała się w swój organizm i analizowała wysyłane przez niego sygnały, zadając sobie pytanie, co jest normalnym objawem ciąży, a co powinno cię skłonić do skontaktowania się ze swoim lekarzem.
Ból brzucha na początku ciąży
Pierwsze tygodnie to okres istnej burzy hormonalnej – twój organizm przestraja się na funkcję „macierzyństwo”. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie. Pod koniec 4. tygodnia ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko Bardzo Ważny Lokator, ale również mieszkanko, które ma mu zapewnić komfort i bezpieczeństwo – łożysko i worek owodniowy. Dlatego w 12. tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.
Podczas ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze, nie wolno ci na własną rękę stosować żadnych leków. Uzgodnij więc ze swoim lekarzem, co możesz zażywać, by łagodzić bóle brzucha. Często wystarcza po prostu chwila odpoczynku – połóż się, nogi oprzyj nieco wyżej, np. na poduszce. Oddychaj spokojnie i głęboko. Połóż dłoń na brzuchu, jej ciepło złagodzi bolesne skurcze.
Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście:
- Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać pobolewania w podbrzuszu. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości pojawiających się przed miesiączką.
- Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
- Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.
Skontaktuj się natychmiast z lekarzem:
- gdy bólom towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych – może to świadczyć o odklejaniu się łożyska, być objawem rozpoczynającego się poronienia albo przedwczesnego porodu; bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie występują regularnie co kilka–kilkanaście minut
- jeśli bóle mają charakter skurczowy, czyli następują rytmicznie, towarzyszy im twardnienie brzucha, a taka sytuacja powtarza się więcej niż 10 razy w ciągu doby – może to być sygnałem rozpoczynającego się porodu – o czasie lub przedwczesnego
- gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, biegunka lub gorączka – to może świadczyć o zatruciu pokarmowym, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego.
Ból brzucha w późniejszym okresie ciąży
Wszystkie narządy są już wykształcone i teraz trwa ich dalszy rozwój. Twoje dziecko rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów. Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. Może to powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w podbrzuszu i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.
- Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy swojego dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
- Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.
Ból brzucha pod koniec ciąży
Początek trzeciego trymestru to w dalszym ciągu bardzo szybki wzrost dziecka, co oznacza, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na okoliczne narządy. W dodatku twoje maleństwo jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy. Po 36. tygodniu pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie. Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród.
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta