Badania krwi w ciąży - morfologia, test HIV, toksoplazmoza, cytomegalia
Badania krwi w ciąży zleca lekarz. Systematycznie należy powtarzać morfologię krwi, ale wykonuje się też specjalistyczne badania krwi: test na HIV, na toksoplazmozę, na poziom cukru we krwi, hormonów ciążowych. Sprawdź, kiedy wykonuje się poszczególne badania krwi w ciąży i jak interpretować ich wyniki
Spis treści
Morfologia w ciąży wykonywana jest co miesiąc. To badanie krwi służy m.in. temu, by lekarz wiedział, jaki masz poziom czerwonych krwinek. Ich niedobór oznacza anemię, a stan taki jest niebezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla rozwijającego się dziecka. Przy małej ilości czerwonych krwinek płodowi grozi niedotlenienie, czego konsekwencją może być jego nieprawidłowy rozwój. Jeśli okaże się, że cierpisz na anemię, lekarz może ci zalecić zażywanie dodatkowych porcji kwasu foliowego, innych witamin i żelaza.
Prawidłowe wyniki morfologii
- HCT (hematokryt): 37–47 proc.
- HGB (hemoglobina): 12–14g/100 ml
- RBC (krwinki czerwone): 4–5 mln w mm3
- WBC (krwinki białe): 4–9 tys. w mm3
- PTL (krwinki płytkowe): 140–440 tys. w mm3
Jak się przygotować do badania krwi? [#TOWIDEO]
Specjalistyczne badania krwi w ciąży
- Test na poziom hormonów związanych z ciążą (estriol, hCG i AFP): lekarz zleca to badanie przede wszystkim wtedy, gdy stwierdza jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży; nieprawidłowe stężenie tych hormonów może świadczyć o tym, że istnieje większe ryzyko wystąpienia u dziecka takich wad rozwojowych, jak np. zespół Downa. Wynik nie przesądza jednak ostatecznie, że wada taka się ujawni.
- Test na tolerancję glukozy: ponieważ u kobiet spodziewających się dziecka może się rozwinąć tzw. cukrzyca ciążowa, badanie cukru we krwi jest kontrolą rutynową i wykonuje się je w każdym trymestrze ciąży. Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi (prawidłowy to nie więcej niż 125 mg% na czczo), w poprzedniej ciąży miałaś wysoki poziom cukru we krwi albo twoje dziecko gwałtownie zaczyna rosnąć i przybierać na wadze więcej, niż wskazuje na to czas trwania ciąży – lekarz może ci zlecić wykonanie testu na tolerancję glukozy. Bada się wówczas krew po wcześniejszym wypiciu odpowiedniej dawki glukozy.
- Test na obecność wirusa HIV: nie jest to badanie obowiązkowe; możesz o nie poprosić lekarza, jeśli podejrzewasz, że mogłaś zetknąć się z tym wirusem. Jego wykrycie we krwi nie oznacza, że twoje dziecko też będzie zainfekowane – lekarze będą jednak odpowiednio przygotowywali się do przyjęcia porodu.
- Test na toksoplazmozę: badanie obowiązkowe. Jeśli we krwi obecne są przeciwciała dla toksoplazmozy IgG i IgM, konieczne może być podanie antybiotyku.
- Test na obecność przeciwciał na cytomegalię: badanie nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Zwykle wykonuje się je na początku ciąży, a potem powtarza co trzy miesiące. Cytomegalia może bowiem doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń płodu.
Porady eksperta