11. tydzień ciąży - czas na badanie genetyczne
Jesteś w 11. tygodniu ciąży, co oznacza, że jesteś w środku 3 miesiąca. Twój malec nie przypomina już fasolki, ale dziecko. W 11. tygodniu ciąży ma dużą główkę, bo mózg to organ, który w okresie płodowym rozwija się najdynamiczniej.
Spis treści
- 11. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży? [WIDEO]
- 11. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 11. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
11. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
W 11. tygodniu ciąży malec ma już ukształtowane wszystkie organy wewnętrzne, które odtąd będą jedynie się powiększać i dojrzewać. Dlatego w 11. tygodniu ciąży płód skupia się na wzroście. W ciągu tygodnia niemal podwoi swoją długość – tydzień temu mierzył 30-40 mm, teraz ma około 60 mm.
Rozwijają się tęczówki, które w przyszłości będą chronić oczy przed zbyt silnymi promieniami światła, zaczynają pracować nerki, co łączy się z wydalaniem moczu. Trafia on do płynu owodniowego, a z niego do twojej krwi i nerek, skąd jest ostatecznie wydalany.
Serce ma już cztery komory, jednak niektóre jego części uformują się dopiero po narodzinach. Nie przeszkadza mu to jednak w pompowaniu krwi i dostarczaniu ją nie tylko do naczyń krwionośnych i narządów, ale i do pępowiny, która zasila krwią rozwijające się łożysko.
W 11. tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się skóra maluszka, a także delikatne meszkowate włoski, które pokrywają ciało dziecka i odpowiadają za utrzymanie temperatury ciała.
Czego nie wolno robić w I trymestrze ciąży? [WIDEO]
11. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
W 11. tygodniu ciąży twoje ciało z zewnątrz się nie zmienia, ale w środku – tak! Zaczęłaś częściej biegać do toalety? To dlatego, że rozpulchniona macica jest coraz większa i uciska na pęcherz. Dodatkowo hormony zaczynają rozluźniać więzadła i stawy, aby twoje ciało mogło zrobić miejsce dla rosnącego dziecka, co wpływa również na rozluźnienie zwieraczy, które nie trzymają moczu tak mocno, jak przed ciążą.
Cały czas zwiększa się objętość twojej krwi, która pod wpływem skutek estrogenów i progesteronu, krąży teraz szybciej, dlatego masz ciepłe dłonie oraz stopy i nie marzniesz tak szybko. W 11. tygodniu ciąży możesz mieć też większe pragnienie: twoje ciało domaga się wody, bo potrzebuje jej teraz do procesów metabolicznych, do produkcji krwi itd. Dlatego zatrzymuje płyny w organizmie, co może dawać ci poczucie opuchnięcia, a na wadze pokazać się jako dodatkowy kilogram.
Możesz nadal cierpieć na poranne mdłości, zgagę i zaparcia – hormony nadal są produkowane przez twój ciężarny organizm, dlatego odczuwasz tego typu dolegliwości. Nie zdziw się też, jeśli poczujesz w ustach metaliczny posmak: wiele kobiet skarży się na taki niesmak, który jest normalnych objawem spowodowanym hormonami, które oddziałują na zmysły.
Niektórym przyszłym mamom dokucza też na nadmierne ślinienie się. Spróbuj zawsze mieć pod ręką miętową gumę do żucia bez cukru lub wodę z cytryną, która zminimalizuje niemiły smak.
11. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Między 11. a 14. tygodniem powinnaś wykonać zalecane USG. Nosi ono nazwę USG genetycznego, ponieważ może wykryć genetyczne wady płodu. W trakcie badania lekarz ocenia narządy wewnętrzne dziecka (wykluczając np. wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne, wady serca) i poszukuje tzw. markerów, czyli cech wskazujących na ewentualne problemy.
Najważniejszy z nich to ocena przezierności fałdu karkowego (NT), który - gdy jest poszerzony - może wskazywać na zespół Downa i opóźnione kostnienie kości nosowych (NB), które może występować w zespołach: Downa, Edwardsa, Patau i Turnera.
W czasie badania USG lekarz oceni również wielkość płodu, mierząc jego długość od ciemienia do końca tułowia. Na tej podstawie może dokładniej określić wiek ciąży oraz przybliżony termin porodu, który, jak wiadomo, jest obliczany na podstawie daty ostatniej miesiączki, a nie daty zapłodnienia.
Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze informacje na temat stanu zdrowia swojego dziecka, możesz zdecydować się na wykonanie testu PAPP-A, który robi się jednocześnie z USG genetycznym (między 10. a 14. tygodniem ciąży). To bardzo wiarygodne nieinwazyjne badanie (polega na badaniu krwi matki), pozwalające wykryć wiele wad genetycznych. Test PAPP-A nie jest refundowany przez NFZ, więc jeśli chcesz go zrobić, musisz za niego zapłacić (ok. 200 zł).
Przeczytaj również:
Porady eksperta