Badania w ciąży
Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania na przybycie nowego członka rodziny ale też okres zwiększonej dbałości o zdrowie. Wykonanie odpowiednich badań w ciąży zapewnia jej harmonijny przebieg, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości – jak najszybsze ustalenie planu leczenia. Właściwie zaplanowany kalendarz badań w kolejnych tygodniach ciąży chroni też zdrowie przyszłej mamy, której organizm jest szczególnie narażony na wahania hormonalne, mogące pogłębić nieleczone dotąd schorzenia.
Jakie badania w ciąży należy wykonać w pierwszej kolejności? Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, specjalista zleci powtórzenie testu na beta hCG z krwi aby ostatecznie potwierdzić istnienie ciąży oraz wykona pierwsze badanie USG. W kolejnych etapach, mniej więcej do 10 tygodnia, niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi wraz z oznaczeniem jej grupy i czynnika Rh. Dodatkowo z krwi wykonuje się testy w kierunku potencjalnych patogenów:
- wirusa HIV
- wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C)
- kiły
- przeciwciał przeciwko różyczce
- przeciwciał przeciwko toksoplazmozie
Badanie morfologiczne musi być regularnie powtarzane, co najmniej 5 razy w trakcie trwania ciąży. Zalecana jest również kontrola stężenia glukozy we krwi (wykonanie testu obciążenia glukozą), z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet ciężarnych. Pacjentki powinny także zadbać o wyleczenie wszystkich ewentualnych ubytków u stomatologa, ponieważ stany zapalne mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla rozwijającej się ciąży.
W kolejnych miesiącach lekarz ginekolog będzie regularnie kontrolował masę pacjentki, jej ciśnienie tętnicze oraz przeprowadzał standardowe badanie ginekologiczne z wziernikiem w celu oceny położenia płodu. Zalecane jest też wykonywanie badania moczu. Badanie USG, dostarczające wielu cennych informacji o stadium rozwoju dziecka i wieku ciąży, przy braku specjalnych wskazań wykonywane jest zwykle w każdym trymestrze (3 krotnie).
W niektórych przypadkach kobieta może zostać skierowana na inwazyjne badania prenatalne, których celem jest wczesne wykrywanie wad rozwojowych płodu.