Wiąz czerwony: jego kora to naturalny specyfik na płuca

2020-11-23 12:57

Wiąz czerwony – jest to gatunek zioła, o którym rzadko słyszymy i rzadko po niego sięgamy. A szkoda! Kora wiązu czerwonego to naturalny specyfik, który działa leczniczo na układ oddechowy. Na co jeszcze można ją stosować?

Kora wiązu czerwonego
Autor: Getty Images

Wiąz czerwony (łac. Ulmus rubra Muhl) to rozłożyste drzewko, które dorasta do 20 m wysokości i wyróżnia się piękną koroną. Ma ono czerwono-brązową korę, a z wiekiem przybiera nawet kolor czarny.

Gdzie najczęściej występuje? Wiąz czerwony można najprędzej spotkać w centralnej i południowej części Ameryki Północnej na niskich stokach, nad brzegami wód oraz w miejscach wilgotnych i zalewowych. Jego kora odgrywa najważniejszą rolę. Na szczęście nie musimy jechać aż za Ocean, by mieć ją w swojej apteczce. Jest ona dostępna w każdym sklepie zielarskim.

Spis treści

  1. Wiąz czerwony: właściwości
  2. Wiąz czerwony: działanie  
  3. Wiąz czerwony: jak stosować?
  4. Wiąz czerwony: przeciwwskazania

Wiąz czerwony: właściwości

Przy infekcji płuc nie musimy być tylko skazani na preparaty farmakologiczne. W takich sytuacjach warto sięgać po zioła między innymi wiąz czerwony. Dlaczego? Wiąz czerwony, a w szczególności jego kora ma wyjątkowe właściwości lecznicze, takie jak:

  • wykrztuśne,
  • łagodzące podrażnienia,
  • odżywczo-tonizujące,
  • zmiękczające,
  • lekko ściągające.

Wiąz czerwony: działanie  

Wiąz czerwony docenili już rdzenni Indianie Północnoamerykańscy wiele setek lat temu. Idąc za ich tropem, korę wiązu czerwonego możemy wykorzystywać w leczeniu:

Kora z wiązu czerwonego jest ziołowym pokarmem, który dba o zdrowe błony śluzowe przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Zawiera ona substancje aktywne, takie garbniki, flawanoidy i kwas salicylowy, które łagodzą istniejące podrażnienia i ubytki oraz sprzyjają ich gojeniu się. Kora jednak najbardziej zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości wysokiej zawartości śluzów. Śluzy są to substancje pochłaniające duże ilości wody. Tworzą one żel, by pokrywać nim śluzówkę (gr. mucosa) warstwą ochronną i zapobiegać uszkodzeniom.

Zatem kora z wiązu czerwonego jest pomocna w regeneracji błon śluzowych, zwłaszcza płuc i żołądka. Dzięki temu jest zalecana do leczenia przewlekłych chorób płuc z objawami wysuszenia tkanek płuc i suchości w płucach.

Wiąz czerwony: jak stosować?

Jak już wiemy, kora wiązu czerwonego ma właściwości prozdrowotne. Warto robić z niej napar, który należy pić w ciągu dnia małych porcjach, najlepiej między posiłkami. Jak zrobić wyciąg wodny?

  1. Wsypujemy do kubka 4-5 g kory ciętej lub mielonej i zalewamy wrzącą, lub ciepłą wodą.
  2. Przykrywamy i odstawiamy na 20-30 minut.
  3. Po upływie tego czasu możemy raczyć się leczniczym napojem.

To nie jest jedyne zastosowanie. Możemy także 1-2 łyżeczki (ok. 1-2 g) kory wiązu czerwonego dodać do jogurtu, soku lub mleka. Z tego względu, że kora jest ciężkostrawna, lepiej łączyć ją z niewielkimi ilościami ostrych przypraw, m.in. cynamonu, imbiru lub goździków. Dobrze z nią również współgra korzeń żywokostu i niewielka ilość lukrecji.

Wiąz czerwony: przeciwwskazania

Nie każdy może używać kory z wiązu czerwonego. Do grona osób, które jednak nie powinny jej stosować, są to:

  • osoby z nadwrażliwością, choćby na jednej z jej składników,
  • kobiety w ciąży,
  • matki karmiące. 

Bibliografia: 

  • Science Direct, Ulmus Rubra. 
  • dr Henryk Różański, Wiąz czerwony – Ulmus rubra Muhlenberg w praktycznej fitoterapii.
Czy rozpoznasz te zioła?
Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka