Wapno na uczulenie (alergię)? Właściwości i zastosowanie wapna

2018-08-30 12:47

Wapno musujące (do picia), inaczej calcium, jest dobre na uczulenie? Gdyby zapytać, na co pomaga wapno musujące, większość ludzi odpowie, że na alergię. Gdy tylko pojawiają się objawy uczulenia, takie jak swędzenie, łzawienie czy wysypka, alergicy sięgają po wapno, gdyż powszechnie uważa się, że łagodzi ono te dolegliwości. Podobno wapno to także sprawdzony sposób na przeziębienie? Czy to prawda? Sprawdź, czy wapno to środek na uczulenie (alergię), jakie ma właściwości i gdzie znalazło zastosowanie.

WAPNO na uczulenie? Właściwości i zastosowanie wapna
Autor: Thinkstockphotos.com WAPNO na uczulenie? Właściwości i zastosowanie wapna

Spis treści

  1. Wapno na uczulenie?
  2. Wapno na przeziębienie
  3. Wapno oczyści organizm z ołowiu
  4. Wapno a wapń. Właściwości i zastosowanie wapna

Wapno musujące (do picia), inaczej calcium, jest dobre na uczulenie (alergię)? Powszechnie uważa się, że wapno pomaga złagodzić objawy alergii, takie jak wysypka, swędzenie, łzawienie czy opuchlizna. Podobno wapń to także sprawdzony sposób na przeziębienie. Jaka jest prawda?

Wapno na uczulenie?

Powszechnie uważa się, że wapno to sprawdzony sposób na uczulenie. Alergicy sięgają po wapno, niezależnie od tego, czy objawy uczuleniowe mają charakter wysypki, kataru czy łzawienia. Większość pacjentów twierdzi, że wapno pomaga na alergię.

W jaki sposób wapno ma zwalczać alergię? Jedna z teorii powstawania alergii wiąże się z niedoborem jonów wapnia w organizmie, stąd suplementacja wapnia w okresie uczulenia znacznie łagodzi przykre objawy uczulenia.

Ponadto wapno ma posiadać działanie uszczelniające na komórki śródbłonka naczyń, co zmniejsza obrzęki, które często męczą alergików. Jednocześnie zaznacza się, że wapno nie jest lekiem przeciwalergicznym! To środek wspomagający, stosowany jako łagodzący objawy alergii.

Aby wapno było skuteczne, należy je stosować z innymi lekami przeciwalergicznymi, w przeciwnym razie nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej.

Witaminy i minerały w diecie kobiety

Wapno do picia występuje w tabletkach, kapsułkach, saszetkach, tabletkach do ssania, syropach, czy granulatach. Zaleca się stosowanie 1 lub 2 tabletek dwa razy dziennie.

Jaka jest prawda? Przeprowadzane w latach 90. badania, m.in. przez niemieckich uczonych z Klinikum Mannheim Universität Heidelberg¹ czy specjalistów z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie², sugerowały, że wapno wspomóc łagodzić objawy uczulenia.

Z kolei aktualne badania alergologiczne poddają w wątpliwość skuteczność wapna w leczeniu alergii - m.in. te przeprowadzone przez naukowców z Akademii Medycznej w Warszawie.³ Wykazali oni, że wapno nie tylko nie działa, lecz także może zaszkodzić.

Specjaliści z WUM, pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko, zbadał kilkudziesięciu dorosłych pacjentów ze zdiagnozowanym alergicznym zapaleniem nosa i/lub astmą. U chorych rozpoznanie alergii potwierdzono wcześniej między innymi za pomocą testów skórnych. Badanym podano podskórnie alergeny i podzielono na dwie grupy.

Przez trzy kolejne dni pierwsza otrzymywała preparaty wapnia, a druga - placebo. Okazało się, że skuteczność "leczenia" była niemal identyczna. Wapno nie działa, ale to nie jest jedyny powód, dla którego badacze nie zalecają jego stosowania.

Jeśli po preparacie wapnia zostanie zażyty nowoczesny środek o udowodnionym działaniu przeciwalergicznym, blokujący histaminę, odpowiedzialną za reakcję alergiczną, np. lek kortykosteroidowy, należy liczyć się z efektem słabszym niż zwykle.³

Wapno na przeziębienie

Powszechnie uważa się również, że wapno to sprawdzony sposób na przeziębienie. Tymczasem nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby, że zażywanie preparatów wapnia ma jakikolwiek wpływ na przebieg przeziębienia. Wiadomo natomiast, że wapno zagęszcza wydzielinę oskrzelową, przez co utrudnia jej odksztuszanie przy kaszlu.

Gęsty śluz powoduje zaburzenie funkcji i ruchu rzęsek, czego efektem jest zaleganie gęstej wydzieliny, co stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii i może prowadzić do rozwoju wtórnego zakażenia bakteryjnego. Poza tym wapno ogranicza skuteczność leków mających za zadanie usuwanie zalegającej wydzieliny.

Wapno nie jest więc wskazane w schorzeniach dróg oddechowych. Skuteczność preparatów wapna (zwykle podawanego w tabletkach musujących w połączeniu z witaminą C) w leczeniu przeziębienia to kolejny mit.

Wapno oczyści organizm z ołowiu

Ołów to metal ciężki, uznawany za jedną z najgroźniejszych trucizn. Na zatrucie ołowiem najbardziej są narażone osoby, które mają zawodowy kontakt z tym metalem, czyli głównie te, które pracują w zakładach wytwarzających szkło kryształowe, akumulatory, kable, czcionki drukarskie, panewki czy łożyska.

W grupie ryzyka znajdują się także pracownicy hut miedzi i cynku. Zwłaszcza takie osoby powinny suplementować wapno, gdyż usuwa ona ołów z organizmu.

Suplementy zawierające wapń są nie tylko bezpieczne, ale też działają korzystnie, jeśli przyjmowane są w zalecanych dawkach. Problemem jest przyjmowanie ich w nadmiarze

- Jak ktoś wykonuje zawód stolarza, to żeby chronić organizm i wątrobę, może suplementować naturalne wapno. Wapno jest naturalnym preparatem do usuwania ołowiu z organizmu. Takie właściwości wykazuje też selen, który usuwa ołów i kadm – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Weronika Łapińska, specjalistka medycyny laboratoryjnej i dietetyki medycznej w Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Wapno a wapń. Właściwości i zastosowanie wapna

Wapno dostępne w aptekach, czyli calcium (Ca), to tak naprawdę wapń - istotny składnik tkanki kostnej, warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni.

Jest niezbędny w procesie krzepnięcia krwi. Wapno, czyli wapń, znalazło zastosowanie w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru wapnia w organizmie, np. w okresie ciąży lub laktacji, w leczeniu osteoporozy.

Źródło:

1. Reduction of reactivity to allergic rhinitis with intravenous administration of calcium. Clinical-experimental study on the effect of changes of local airway resistance after nasal allergen provocation]., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2080949

2. Influence of oral calcium medication on nasal resistance in the nasal allergen provocation test., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8436775

3. Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania, http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22235895,wapno-nie-pomaga-alergikom-zaskakujace-polskie-badania.html