Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

2011-07-13 16:19

W trosce o zdrowie często sięgamy po kupowane bez recepty suplementy diety z nadzieją, że usprawnią organizm, przyśpieszą leczenie lub poprawią wygląd. Nie zawsze tak jest. Na przykład preparaty z wapniem i magnezem nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem i chorymi stawami. Nie dość, że przy tych schorzeniach suplementy diety nie pomogą, to jeszcze mogą zaszkodzić.

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy nie należy brać suplementów diety
  2. Przy nadciśnieniu należy uważać na suplementy z wapniem i magnezem
  3. Probiotyki i prebiotyki korzystne dla przewodu pokarmowego

Samoleczenie, a tym właśnie jest przyjmowanie suplementów diety, nie zawsze wychodzi nam na zdrowie. Suplementy diety mogą wręcz zaszkodzić. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby przewlekle chore i stale przyjmujące różne leki. Nie można jednak dyskredytować suplementów diety, bo wiele jest takich sytuacji zdrowotnych, gdy preparaty te wspomagają podstawową kurację.Suplementy diety mają zazwyczaj niskie dawki substancji czynnej, sprzedaje się je bez recepty, co sprawia, że ich oddziaływanie na organizm jest niedoceniane. Stosownej wiedzy na ten temat brakuje nie tylko pacjentom, ale też wielu lekarzom. Dlatego zanim zaczniesz brać jakieś suplementy diety, wspólnie z lekarzem lub dietetykiem zastanów się, czy nie będą one wchodziły w interakcje z lekami już przyjmowanymi, żywnością lub innymi suplementami. Na co zatem  zwracać uwagę?

Ważne

Czym jest suplement diety?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. suplement diety określa jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji; produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).

Kiedy nie należy brać suplementów diety

Po 65. roku życia z powodu bólów stawów cierpi co najmniej połowa populacji. Osoby odczuwające dolegliwości, nie chcąc nadużywać leków przeciwzapalnych, które mogą wywołać krwawienia z przewodu pokarmowego, sięgają po suplementy mające złagodzić ból i usprawnić stawy. Najczęściej są to preparaty zawierające glukozaminę lub imbir. Glukozamina, na co są dowody naukowe, hamuje zmiany zwyrodnieniowe, ale nie regeneruje chrząstki stawowej. Jeśli zaś chodzi o imbir, zwłaszcza gdy jest przyjmowany długo i w zwiększonych dawkach, może zmniejszać krzepliwość krwi. Jeżeli zatem bierzemy leki przeciwkrzepliwe i chcemy stosować preparaty zawierające imbir, należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie wrażliwa na interakcje z takimi suplementami jest warfaryna – składnik wielu leków zapobiegających zakrzepom. Oczywiście imbir ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, ale lepiej używać imbiru świeżego jako dodatku do sałatek lub herbaty.

W przypadku dolegliwości stawowych o wiele skuteczniejsze niż przyjmowanie suplementów jest zrzucenie nadwagi. Jeżeli schudniesz tylko 1 kg, to obciążenie stawów zmniejszy się tak, jakbyś straciła 2 kg.

Zrób to koniecznie

Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe, zanim kupisz suplement diety:

» Zapytaj swojego lekarza, farmaceutę lub dietetyka, czy nie będzie on kolidował z już przyjmowanymi lekami.» Dowiedz się, czy na pewno ci pomoże, czy jest ryzyko, że może zaszkodzić.» Czytaj ulotki, by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.» Jeśli to możliwe, źródła witamin, minerałów i korzystnych kwasów tłuszczowych szukaj raczej w modyfikacji diety.

Przy nadciśnieniu należy uważać na suplementy z wapniem i magnezem

Do dyspozycji chorych na nadciśnienie tętnicze jest ok. 400 leków, które nie tylko obniżają ciśnienie, ale także m.in. korzystnie wpływają na środbłonek naczyń, działają moczopędnie. Możliwość dobrania właściwego leku jest ogromna, a to sprawia, że większość chorych nie szuka dodatkowego wspomagania terapii. Ale pokusa osiągnięcia ogólnego dobrostanu zdrowotnego skłania tę grupę do sięgania po suplementy diety. W tym przypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność, bo leki przyjmowane przy nadciśnieniu bardzo często wchodzą w interakcje z innymi substancjami zawartymi w suplementach. I tak np. wapń osłabia działanie leków z grupy beta-blokerów.Warto także wiedzieć, że magnez zmniejsza skuteczność niektórych preparatów stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni zawsze konsultować z lekarzem zażywanie suplementów diety.

Probiotyki i prebiotyki korzystne dla przewodu pokarmowego

Przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego korzystnie działają suplementy zawierające probiotyki i prebiotyki, ponieważ  poprawiając stan flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, ułatwiają wchłanianie wielu witamin. Poza tym zmniejszają ilość gazów, ograniczają wzdęcia i – co najważniejsze – hamują rozwój patologicznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, która jest jedną z przyczyn rozwoju chorób nowotworowych. Suplementy diety z probiotykami i prebiotykami są także wskazane dla osób po długiej antybiotykoterapii.

miesięcznik "Zdrowie"