Stokrotka pospolita - właściwości lecznicze
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) ma drobne, delikatne kwiatki, które pojawiają się wiosną jako jedne z pierwszych i zdobią trawniki aż do późnej jesieni. Stokrotki są urocze, ale mają również inne zalety – dbają o zdrowie i urodę. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma stokrotka.
Spis treści
- Stokrotki wspierają pracę wątroby
- Stokrotki zmniejszają problemy trawienne
- Stokrotki wspomagają pracę nerek
- Stokrotki pomagają na kaszel i przeziębienie
- Stokrotki działają wzmacniająco
- Stokrotki łagodzą podrażnienia skóry
- Stokrotki rozjaśniają piegi
- Stokrotki likwidują obrzęki i siniaki
Stokrotki to kwiaty światła – ich płatki rozchylają się o wschodzie słońca i zamykają, gdy zapada zmierzch. Choć wyglądają dość niepozornie, kryje się w nich wiele wartościowych substancji. W świeżo rozwiniętych kwiatach stokrotki są saponiny triterpenowe, garbniki, gorycze, flawonoidy, olejek lotny, śluzy, także kwasy organiczne (jabłkowy, winowy) i antocyjany. Młode listki stokrotki to przede wszystkim bogactwo witaminy C i soli mineralnych – potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Warto zebrać nieco tych delikatnych roślinek i wykorzystywać je zarówno do leczenia różnych dolegliwości, jak i do pielęgnacji urody.
Stokrotki wspierają pracę wątroby
W lecznictwie ludowym kwiaty stokrotki uważano za "czyszczące krew". I rzeczywiście – różnorodność zawartych w nich substancji sprawia, że napary z kwiatów usprawniają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i dzięki temu skutecznie poprawiają czynność wątroby. Napar pomaga też chronić stawy, bo oczyszcza krew m.in. z wyjątkowo szkodliwego dla nich kwasu moczowego.
Stokrotki zmniejszają problemy trawienne
Herbatka ze stokrotek to doskonały sposób na poprawienie trawienia. Ale nie tylko – silne właściwości przeciwzapalne i ściągające, które zawdzięcza zawartości flawonoidów, garbników i goryczy, czynią z takiej herbatki skuteczny środek w przypadku zapalenia jelit i biegunki.
Przeczytaj także: Kwiaty czarnego bzu: zbieranie, właściwości i zastosowanie
Stokrotki wspomagają pracę nerek
Właściwości przeciwzapalne i lekko moczopędne kwiatów stokrotki są bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń pracy nerek. Picie naparu zalecane jest również w stanach zapalnych układu moczowego, problemach z pęcherzem.
Stokrotki pomagają na kaszel i przeziębienie
Napar z kwiatów, dzięki wysokiej zawartości saponin, śluzów, garbników i flawonoidów, jest bardzo przydatny w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych – działa wykrztuśnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Ma też słabe właściwości przeciwgorączkowe. Picie naparu przynosi ulgę podczas przeziębienia, kaszlu, kataru i przyśpiesza powrót do zdrowia.
Stokrotka ładnie wygląda, dobrze smakuje. Kwiaty i liście stokrotki mają delikatny orzechowy smak. Można je z powodzeniem wykorzystać w wiosennej kuchni, dodając np. do sałatek czy zup. Stokrotka nie tylko przyozdobi potrawy, dając im piękny i oryginalny wygląd, ale wzbogaci je także w wiele cennych składników.
Stokrotki działają wzmacniająco
Właściwości oczyszczające naparu z kwiatów stokrotki sprzyjają ogólnemu wzmocnieniu organizmu. Jeszcze lepszy efekt zapewni napar z kwiatów i liści, bo dostarczy sporej dawki związków mineralnych i witamin. Napar można nie tylko pić – warto go również dodawać do kąpieli, wtedy zyska na tym również skóra.
Stokrotki łagodzą podrażnienia skóry
Garbniki i flawonoidy, w które obfitują stokrotki, przyczyniają się do leczenia schorzeń skórnych, stanów zapalnych, wyprysków, trądziku, przyśpieszają gojenie się ran. Takie lecznicze właściwości mają zarówno napar, jak i odwar z kwiatów i liści – można przecierać nimi chorą skórę lub przykładać z nich kompresy. Ulgę przyniesie także przyłożenie świeżo roztartego listka na niewielką rankę czy miejsce po ukąszeniu przez owada.
Przeczytaj także: Nagietek: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce
Stokrotki rozjaśniają piegi
To zupełnie wyjątkowa właściwość kwiatów stokrotki – likwiduje przebarwienia i rozświetla skórę. Takie działanie wykazuje zwłaszcza olejek z kwiatów (patrz przepis poniżej). To dlatego, że jednocześnie ogranicza on w skórze produkcję enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie melaniny, dodatkowo redukuje działanie tego enzymu i zmniejsza przekazywanie melaniny na powierzchnię skóry.
Olejek ze stokrotek - przepis na balsam dla skóry
Świeże, zdrowe kwiaty stokrotek ułóż w słoiku i zalej dobrym olejem (np. rzepakowym) lub oliwą. Zamknięty słój odstaw w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na dwa tygodnie. Co jakiś czas potrząśnij nim – pilnuj, by kwiaty były w całości zanurzone w oleju. Zlej olej, lekko przy tym odciskając kwiaty, przechowuj zamknięty w ciemnej butelce. Stosuj do maseczek (np. z otrębami owsianymi), kompresów czy po prostu do przecierania skóry, aby złagodzić jej podrażnienia, rozjaśnić przebarwienia, poprawić stan naczynek krwionośnych.
Stokrotki likwidują obrzęki i siniaki
Przykładanie kompresów z mocnego naparu (1 łyżka stołowa suchych kwiatów stokrotki lub 2 łyżki świeżych na szklankę wody) na miejsca stłuczone czy zwichnięcia szybko przynosi ulgę – zmniejsza obrzęki, łagodzi ból, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków, bo dzięki dużej ilości flawonoidów, garbników i związków mineralnych napar ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, uszczelnia także ściany naczynek krwionośnych.
Polecany artykuł: