Prawoślaz: właściwości i zastosowanie

2017-08-29 9:13

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) od dawna stosowany jest w leczeniu ludowym. Syrop prawoślazowy wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Prawoślaz stosuje się też przy problemach związanych z przewodem pokarmowym i stanach zapalnych skóry. Jakie jeszcze są wskazania do stosowania prawoślazu? Jakie ma on właściwości? I kto nie powinien sięgać po to zioło?

Prawoślaz: właściwości i zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com Prawoślaz lekarski ( Althaea officinalis L. ) od dawna stosowany jest w leczeniu ludowym, przede wszystkim w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Spis treści

  1. Prawoślaz lekarski: osłania i łagodzi
  2. Prawoślaz na zmiany skórne
  3. Jak przygotować prawoślaz?
  4. Prawoślaz: przeciwwskazania

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) widzimy najczęściej w postaci przetworzonej, jako syrop prawoślazowy. Tymczasem to roślina wieloletnia, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae). prawoślaz ma dość mocną łodygę, karbowane liście i delikatne i najczęściej bladoróżowe kwiaty. Pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, ale obecnie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, uprawiany jest powszechnie nie tylko w Europie, ale też m.in. w Ameryce Północnej, czy Azji Mniejszej. Roślina potrafi osiągnąć nawet półtora metra wysokości, kwitnie w lipcu i sierpniu, dobrze się zaaklimatyzowała zarówno w umiarkowanym jak i cieplejszym klimacie.

Najcenniejszą częścią prawoślazu, ze względu na lecznice właściwości, jest korzeń, który zawiera najwięcej substancji śluzowych. Ale prawoślaz lekarski to jednocześnie bogate źródło m.in. pektyn (wpływają korzystnie na układ pokarmowy), betainy (ma działanie nawilżające, również przeciwbakteryjne), soli mineralnych (cynku, selenu, wapnia, fosforu, żelaza), ale też skrobi, aminokwasów, flawonoidów, kwasów organicznych czy kumaryny.

Prawoślaz lekarski: osłania i łagodzi

Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie prawoślazu lekarskiego to infekcje górnych dróg oddechowych. Polecany jest przy wszelkiego rodzaju nieżytach gardła, zapaleniach krtani i strun głosowych, pomocniczo przy anginie i zakażeniach przebiegających z suchym męczącym kaszlem oraz zalegającą w oskrzelach wydzieliną. Substancje śluzowe zawarte w prawoślazie, działają osłaniająco, powlekająco, łagodzą podrażnienia. Blokują działanie receptorów kaszlowych, a jednocześnie ułatwiają odkrztuszanie. Dzięki swoim właściwościom prawoślaz lekarski świetnie wpływa też na układ pokarmowy. Jego działanie osłaniające sprawdza się w przypadku uszkodzeń śluzówki w obrębie przełyku, nieżytach żołądka, nadkwaśności, zgagi, kłopotów z dwunastnicą, bo prawoślaz pokrywa błony przewodu pokarmowego ochronnym śluzem. Poprawia też trawienie. Sproszkowany korzeń rośliny (najlepiej użyć jednej łyżki zmieszanej z pół szklanki przegotowanej wody) można też zastosować w przypadku problemów z jelitowych, zwłaszcza w przypadku zaparć, bo poprawia perystaltykę jelit i reguluje cykle wypróżnień.

Prawoślaz na zmiany skórne

Prawoślaz leczniczy chętnie stosuje się również zewnętrznie na stany zapalne skóry. Najpierw należy przygotować napar, czyli jedną łyżkę suszonego ziela należy zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na pół godziny. Z tak przygotowanego preparatu można robić ciepłe okłady, którymi przemywa się wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, trudno gojące się rany, a także wrzody, ropnie, czyraki czy odparzenia. Prawoślaz nie tylko łagodzi podrażnienia, wykazuje też działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Napar można też stosować do tzw. nasiadówek w przypadku zapalenia pęcherza i przy problemach z częstym oddawaniem moczu.

Jak przygotować prawoślaz?

Prawoślaz można kupić w formie syropu, tabletek do ssania, a także w postaci suszu z korzenia. W stanach zapalnych górnych dróg oddechowych lub kłopotów z układem pokarmowym najczęstszy sposób przygotowania polega na zalaniu jednej łyżeczki produktu jedną filiżanką letniej wody. Należy pozostawić do namoczenia na przynajmniej godzinę, a następnie zagotować, odsączyć, przestudzić. Pić dwa lub trzy razy dziennie po jednej filiżance.

Prawoślaz: przeciwwskazania

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania prawoślazu, bo jest dobrze tolerowany i nie wywołuje reakcji alergicznych. Niemniej jednak, bez konsultacji z pediatrą, nie powinno się go stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. Nie zaleca się go również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Trzeba też pamiętać, że przy długim stosowaniu zawarty w prawoślazie śluz może utrudniać wchłanianie witamin i składników mineralnych, a także niektórych leków.