Porost islandzki
Porost islandzki, inaczej płucnica islandzka (Cetraria islandica (L.) Ach.) od wieków stosowany jest przy chorobach górnych dróg oddechowych, w tym przy podrażnieniach błony śluzowej gardła czy krtani, problemach związanych z układem pokarmowym, czy chorobach skórnych. Jakie jeszcze właściwości ma porost islandzki? Czy każdy może go stosować?
Spis treści
- Porost islandzki: wskazania zdrowotne
- Porost islandzki: dla urody
- Porost islandzki: przeciwwskazania
- Porost islandzki: jak przygotować
Porost islandzki, inaczej płucnica islandzka (Cetraria islandica (L.) Ach.) w dawnych czasach rozpowszechniły ludy zamieszkujące tereny obecnej Skandynawii, Syberii oraz Grenlandii, dla których porost islandzki był lekiem wykorzystywanym nie tylko na kaszel, trawienie, ale też na mdłości czy trudno gojące się rany. Jego szerokie zastosowanie i potwierdzona skuteczność spowodowała, że jest niezwykle popularny również dzisiaj.
Porost islandzki (płucnica islandzka) to niewielki (dorasta do 7-8 cm) gatunek grzybów należący do rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae), który ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów.Ta niepozornie wyglądająca roślina występuje przede wszystkim na północnej półkuli, w zimniejszym klimacie, m.in. na terenie naszego kraju. Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim plechę, z której uzyskuje się zioła do zaparzania, ale porost islandzki można kupić też pod postacią tabletek lub syropu.
Porost islandzki: wskazania zdrowotne
Porost islandzki jest znany ze swoich przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i osłaniających właściwości. Stosuje się go w schorzeniach górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, ból i zapalenie gardła, problemach z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Świetnie działa w przypadku podrażnień błony śluzowej jamy ustnej, krtani, gdy mamy długo utrzymującą się chrypkę lub obciążone struny głosowe, bo porost islandzki wykazuje działanie powlekające. Można też stosować go profilaktycznie, jeśli mamy przesuszoną śluzówkę gardła, np. gdy palimy papierosy lub pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Poza schorzeniami górnych dróg oddechowych ziele znane jest ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Stosuje się go głównie w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zastojach żółci, przy niestrawności oraz zaparciach, bo reguluje cykl wypróżnień. Wpływa też na poprawę apetytu.
Ma działanie moczopędne, dlatego łagodzi stany zapalne układu moczowego oraz zapobiega mdłościom i wymiotom, dlatego zapobiegawczo stosuje się go często przy chorobie lokomocyjnej.
Nieco rzadziej wykorzystuje się porost islandzki na choroby skórne, a tymczasem przyspiesza gojenie się ran, wszelkiego rodzaju owrzodzeń, liszajów czy oparzeń.
Wspomaga również funkcjonowanie układu odpornościowego, by działał optymalnie, dzięki czemu mobilizuje go do walki z infekcjami. Uważa się też, że napar z porostu islandzkiego pity systematycznie wpływa pozytywnie na układ nerwowy, bo wycisza i uspokaja.
Porost islandzki: dla urody
Porost islandzki jest również popularny ze względu na swoje przeciwpotne i przeciwbakteryjne właściwości, dlatego chętnie stosuje się go w preparatach kosmetycznych, które mają na celu oczyszczanie cery, zwłaszcza podatnej na trądzik. Ma też właściwości nawilżające, łagodzi podrażnienia skóry, wpływając na nią kojąco. Można też wypróbować zastosowanie kompresów pod oczy z wyciągiem z porostu islandzkiego, bo zmniejsza on cienie pod oczami.
Porost islandzki: przeciwwskazania
Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik porostu islandzkiego. W formie naparów lub odwarów nie zaleca się spożywania go u kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci do 12 roku życia, a jeśli chodzi o leki (w postaci tabletek bądź syropu) najlepiej skonsultować się z farmaceutą.
Porost islandzki: jak przygotować
Przygotowanie naparu lub odwaru z suszonego zioła porostu islandzkiego jest proste. Napar przygotowuje się z dwóch łyżek, które trzeba zalać jedną szklanką gorącej wody i odstawić na pół godziny. Następnie przecedzamy i pijemy dwie, maksymalnie trzy łyżki cztery razy dziennie, Do sporządzenia odwaru również potrzebujemy dwóch łyżek porostu islandzkiego, które zalewamy półtorej szklanki wody i gotujemy 15 minut. Po przecedzeniu należy pić dwa razy dziennie po niecałej szklance odwaru.