Plastry na blizny - rodzaje, wskazania, zastosowanie
Plastry na blizny mają największą skuteczność działania w przypadku świeżych blizn. Dobrze zabezpieczają świeżo zabliźnioną ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Plastry silikonowe mogą być także stosowane w leczeniu starych blizn przerostowych. Nie wolno ich jednak w żadnym wypadku nakładać na świeże, otwarte rany czy oparzenia. P Stosowanie preparatów na bazie silikonu jest najlepiej potwierdzoną naukowo metodą domowego leczenia blizn. Jak działają plastry silikonowe? Jak stosować plastry na blizny?
Plastry na blizny to miękkie, elastyczne i samoprzylepne arkusze żelu silikonowego. Opatrunek nakłada się na świeże lub stare blizny, aby je wygładzić i zmniejszyć ich widoczność. Satysfakcjonujące efekty terapii wymagają regularnego stosowania preparatu przez wiele tygodni. Nie należy się więc zniechęcać po kilku dniach nakładania plastrów. Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność opatrunków na bazie silikonu. Regularnie nakładane plastry na blizny zmniejszają intensywność barwy nieestetycznej zmiany oraz wygładzają jej teksturę. Silikon zmniejsza również dyskomfort związany z blizną, łagodząc swędzenie i redukując uczucie ciągnięcia skóry.
Spis treści
- Plastry na blizny - czym jest silikon?
- Plastry na blizny - jak działają?
- Plastry na blizny - na jakie rodzaje blizn stosować?
- Plastry na blizny - rodzaje
- Plastry na blizny - jak używać?
- Plastry na blizny - na co należy uważać?
Plastry na blizny - czym jest silikon?
Silikony to bardzo długie cząsteczki, nazywane inaczej polimerami krzemoorganicznymi. Zbudowane są z powtarzających się jednostek, łańcuchów naprzemiennych atomów krzemu i tlenu, które mogą być połączone z węglem lub wodorem.
Silikony czasami nazywa się również polisiloksanami. Powszechnie wykorzystuje się je do celów medycznych i kosmetycznych. Ma to związek z ich wysokim bezpieczeństwem stosowania. Bardzo rzadko wywołują negatywne reakcje organizmu, takie jak alergie kontaktowe.
Arkusze żelu do leczenia blizn są wykonane z silikonu należącego do klasy medycznej ze względu na jego trwałość i biokompatybilność. Zazwyczaj wytwarzane są z polidimetylosiloksanu, ponieważ jego specyficzna wewnętrzna budowa struktury pozwala na produkcję elastycznych i miękkich elementów.
Gdzie kupić plastry silikonowe?
Silikony klasy medycznej przechodzą specjalne testy zgodności biologicznej i zostały uznane za odpowiednie do zastosowań medycznych. Dzięki temu są bezpieczne w stosowaniu w ludzkim organizmie.
W związku z tym nie należy kupować preparatów niepewnego pochodzenia, ponieważ mogą być wykonane z surowca, którego stosowanie wiąże się z zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Plastry silikonowe najlepiej kupić w aptece. Jeżeli kupujemy wyrób przez Internet powinniśmy upewnić się czy posiada on odpowiednie certyfikaty.
Plastry na blizny - jak działają?
Tkanka bliznowata rozwija się w wyniku naturalnego procesu gojenia po uszkodzeniu skóry w wyniku urazu. Przyczyną może być przykładowo operacja chirurgiczna lub oparzenia.
Tworzenie się blizny jest złożonym procesem. Rozpoczyna się, gdy skóra właściwa zostaje rozdarta. W tym momencie fibroblasty zaczynają wytwarzać kolagen w celu uszczelnienia rany.
Kolagen jest ważnym białkiem nadającym skórze jędrność i elastyczność. Niestety, gdy w trakcie zabliźniania rany następuje jego nadprodukcja, powstaje nieestetyczna wypukła blizna.
Plaster silikonowy na kilka sposobów wspiera regenerację tkanki bliznowatej. Jego działanie w dużej mierze opiera się na ochronie gojącej się blizny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Nałożony opatrunek na bazie silikonu zwiększa nawilżenie najwyższej zewnętrznej warstwy skóry. Dzięki temu zapewnia odpowiednią wilgotność środowiska, potrzebną do regeneracji skóry.
Sprzyjające warunki regulują produkcję kolagenu przez fibroblasty. Stosowanie plastra silikonowego na świeżo zabliźnioną ranę zapobiega więc tworzeniu się blizn przerostowych, których powstawanie związane jest z nadmiarem kolagenu.
Terapeutyczne właściwości plastrów silikonowych związane są również z tworzeniem bariery ochronnej przed inwazją bakterii. Infekcje prowadzą do nadprodukcji kolagenu oraz hamują procesy regeneracji skóry.
Plastry na blizny - na jakie rodzaje blizn stosować?
Plastry silikonowe sprawdzają się w przypadku przebarwionych oraz wypukłych blizn. Mogą być wykorzystywane w leczeniu blizn przerostowych i bliznowców. W przypadku świeżo zabliźnionych ran zapobiegają tworzeniu się nieestetycznych wypukłości.
Stosowanie plastrów silikonowych zaleca się w przypadku blizn po drobnych oparzeniach i urazach. Stanowią doskonałe rozwiązanie w pielęgnacji blizn pooperacyjnych, np. blizny po cesarskim cięciu. Plastry silikonowe są powszechnie zalecane przez chirurgów plastycznych.
Plastry na blizny - rodzaje
Dostępne na rynku plastry silikonowe na blizny różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Niektórzy producenci proponują również plastry posiadające różne kształty dopasowane do konkretnych części ciała.
Ważne jest, aby odpowiednio dobrać wielkość i kształt produktu, ponieważ dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu należy go nosić kilka tygodni. Plaster powinien dobrze przylegać i nie ograniczać ruchów.
Plastry na blizny - jak używać?
Przed nałożeniem plastra należy upewnić się, że obszar skóry na który go nakładamy jest czysty i suchy. Nie powinien znajdować się na nim żaden krem lub maść.
Jeżeli aplikowaliśmy wcześniej jakiś preparat na bliznę powinniśmy go zetrzeć z powierzchni skóry.
W celu aplikacji plastra należy usunąć warstwę ochronną i nałożyć go na bliznę lepką stroną. Opatrunek silikonowy należy nosić co najmniej 12 godzin dziennie.
Jeden plaster w większości przypadków może być używany przez ok. 3-4 dni. Produkty mogą się od siebie różnić. Z tego względu przed aplikacją na bliznę, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do plastrów.
Silikonowe plastry na blizny powinny być aplikowane przez co najmniej osiem tygodni. W przypadku starych blizn prawdopodobnie konieczny będzie dłuższy okres terapii.
Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów redukcji widoczności blizny wymaga cierpliwości i regularności stosowania. Nie należy się zniechęcać początkowym brakiem widocznych zmian.
Plastry na blizny - na co należy uważać?
Plastry silikonowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku świeżo zabliźnionych ran. Nigdy nie wolno ich jednak stosować na otwarte rany.
Plastry silikonowe mogą być używane przez kilka dni. W tym czasie należy pamiętać o myciu arkusza żelu. Jeżeli nie będziemy tego robić, nagromadzony bród i bakterie mogą podrażnić bliznę. Doprowadzi to do efektu odwrotnego od zamierzonego.
W przypadku blizn po operacjach chirurgicznych z aplikacją plastrów silikonowych należy poczekać do momentu zdjęcia szwów.
Czasami po zastosowaniu plastra silikonowego, u pacjenta może pojawić się wysypka lub inna reakcja alergiczna.
W takim przypadku należy zaprzestać stosowania produktu i skonsultować się z lekarzem specjalistą odnośnie wyboru najlepszej metody leczenia.
Czytaj też:
- Blizna - jak powstają blizny, jak ich uniknąć i jak pozbyć się blizn?
- Krem na blizny - skład, działanie, skuteczność
- Maść na blizny - skład, działanie, skuteczność maści na blizny
- Co stosować na blizny? Maść, plastry, żel czy krem?
Porady eksperta