Opatrunki (plastry) na rany. Druga skóra dla chorych na EB i nie tylko
Opatrunki (plastry) łagodzą ból i ułatwiają gojenie się ran cukrzycowych, owrzodzeń czy odleżyn. Są jak druga skóra dla osób z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. U tych pacjentów nawet 70 proc. powierzchni ciała pokrywają rany. Choroby nie można wyleczyć, ale pacjentowi można ulżyć, stosując właśnie specjalistyczne opatrunki. Sprawdź, jak działają opatrunki (plastry) na rany.
Spis treści
- Opatrunki (plastry) - właściwości i wskazania do zastosowania
- Opatrunki (plastry) - wyjątkowo cenne dla osób z EB
- Opatrunki (plastry) - 2 tys. opatrunków dla chorych na EB
Opatrunki (plastry) łagodzą ból i ułatwiają gojenie się ran cukrzycowych, owrzodzeń czy odleżyn. Są jak druga skóra dla osób z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (EB) - rzadkiej, genetycznie uwarunkowanej chorobie, którą charakteryzuje niezwykle delikatny i podatny na urazy naskórek. Nawet niewielki uraz może doprowadzić do odklejenia się dużej powierzchni naskórka od skóry właściwej. U osób z najcięższą postacią choroby nawet 70 procent powierzchni ciała pokrywają rany. Każda czynność, chodzenie, jedzenie to wszystko wiąże się z ogromnym cierpieniem. Choroby nie można wyleczyć, ale pacjentowi można ulżyć w cierpieniu, stosując specjalistyczne opatrunki (najpowszechniej stosowane są opatrunki Mepilex).
Opatrunki (plastry) - właściwości i wskazania do zastosowania
Specjalistyczny opatrunek jest tak skonstruowany, że minimalizuje ryzyko urazu i ból pacjenta zarówno w czasie noszenia opatrunku, jak i jego zmiany. Opatrunek uszczelnia brzegi rany, zapobiegając wyciekaniu wysięku na skórę otaczającą ranę, a także umożliwia odparowanie nadmiernej ilości wysięku, będąc zarazem barierą dla bakterii i wirusów.
Opatrunki nie tylko goją rany, lecz także zabezpieczają skórę przed urazami.
Tym samy zapewnia odpowiednie warunki do procesu gojenia. Opatrunek jest elastyczny, dzięki czemu można go stosować na rany trudne do opatrzenia. Jego zastosowanie umożliwia łatwe oglądanie rany w trakcie terapii i ocenę procesu gojenia. Poza tym opatrunek umożliwia stosowanie leczenia miejscowego - maści czy kremów. Jest całkowicie wodoodporny, dlatego chory może się w nim kąpać czy brać prysznic.
Opatrunki można stosować na rany pourazowe, cukrzycowe, pooperacyjne, owrzodzenia podudzi (tętnicze, żylne), odleżyny, otarcia, oparzenia, rany z tkanką martwiczą (w połączeniu z żelem) czy rany z zajętą / wrażliwą skórą otaczającą. Są niezbędne dla osób z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. Osoby zmagające się z tą chorobą noszą je od urodzenia przez cały czas, nawet podczas spania.
Opatrunki (plastry) - wyjątkowo cenne dla osób z EB
Opatrunki stosowane w EB są objęte refundacją, jednak Ministerstwo Zdrowia znów podjęło decyzję o jej zmniejszeniu, dlatego ceny plastrów drastycznie poszły w górę. W styczniu 2015 chorzy musieli za nie zapłacić 248 PLN, rok później - po pierwszej podwyżce - 2 358 zł, a w styczniu 2017 roku – 3 478 zł. Co prawda na liście refundacyjnej są jeszcze inne opatrunki, ale zawierają zbyt mocny klej, który zrywa skórę podczas ich zmieniania.
Poza opatrunkami, których miesięcznie chory potrzebuje kilkaset (bo zmienia je kilka razy dziennie, codziennie), elementem leczenia są także bandaże, gazy, igły, płyny do dezynfekcji, sól fizjologiczna, litry maści oraz dermokosmetyki, odżywki żywieniowe, witaminy, suplementy diety - płatne w 100 proc. W związku z tym całkowity miesięczny koszt leczenia chorego na EB szacuje się na 5 do 7 tysięcy złotych. Po podwyżce cen plastrów koszty te wzrastają, co jest nie do udźwignięcia przez chorych.
Rodzice dzieci chorych na EB oraz dorośli chorzy na EB wraz z przyjaciółmi, rodziną i znajomi wystosowali internetową petycję do Ministerstwa Zdrowia o obniżenie ich cen. Podpisało ją już 18.373 osób (stan na 17 stycznia 2016 roku). Szczegóły na stornie ebpolska.pl.
Opatrunki (plastry) - 2 tys. opatrunków dla chorych na EB
Firma Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o. o przekaże chorym na EB 2 tys. sztuk opatrunków Mepilex Transfer, 15x20 cm. To dobra wiadomość dla pacjentów, ale jest to pomoc doraźna. Opatrunki zostaną przekazane zgodnie z procedurą i formułą zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Producent zaproponował także długoterminowe rozwiązania, które w przyszłości pozwoliłyby ustabilizować sytuację i uniknąć wzrostu dopłat do opatrunków stosowanych w pęcherzowym oddzielaniu się naskórka.
Obecny wzrost dopłaty dla pacjentów, który może sięgać nawet kilkuset złotych w przeciągu miesiąca wynika z mechanizmów ustawy refundacyjnej. Pomimo utrzymania urzędowej ceny zbytu wzrost dopłaty wynika ze zmiany podstawy limitu finansowania, na który firma Mölnlycke Health Care nie ma bezpośredniego wpływu.
Urzędowa cena zbytu dla produktów Mölnlycke Health Care we wskazaniu dla pacjentów z EB została ustalona z Ministerstwem Zdrowia już w 2016 roku. W kwietniu i sierpniu 2016 roku przeprowadzono negocjacje, w wyniku których urzędowe ceny zbytu dla opatrunków ze srebrem obniżono średnio o 6,9%, a dla pozostałych opatrunków ceny obniżono średnio o 4,1%. Ustalenia te weszły w życie 1.11.2016 roku przy ogłoszeniu nowej listy refundacyjnej i od tamtej pory nie uległy zmianie.
W obecnej sytuacji, wyjątkowo firma Mölnlycke Health Care obniży cenę zbytu dla opatrunku Mepilex EM, 17,5x17,5 cm, tak aby od marca pacjenci nie musieli do niego dopłacać. Jednak jest to również chwilowe rozwiązanie, ponieważ przy kolejnej liście leków refundowanych ponownie zmianie może ulec podstawa limitu finansowania, co może skutkować wzrostem dopłat pacjentów do opatrunków. Najlepszym i stałym rozwiązaniem dla pacjentów byłoby stworzenie odrębnej grupy refundacyjnej, w której będą tylko produkty dedykowane dla chorych na EB z zerową dopłatą pacjenta. O utworzenie specjalnej grupy zabiegają stowarzyszenia pacjentów, ponieważ dla chorych są to podstawowe opatrunki stosowane na świecie w leczeniu i pielęgnacji EB. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Zdrowia do 20 stycznia przedstawiciele organizacji pacjentów przygotują projekt nowego podziału grup limitowych.
Źródło:
OŚWIADCZENIE w sprawie zwiększenia dopłaty pacjentów do opatrunków stosowanych w EB
Polecany artykuł:
Porady eksperta