Napar z majeranku: naturalny lek na przeziębienie

2020-11-12 14:05

Napar z majeranku warto pić, kiedy dopada nas przeziębienie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jest to jeden z lepszych napojów leczniczych, który pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Na co warto go jeszcze stosować?

Napar z majeranku: naturalny lek na przeziębienie
Autor: Getty Images

Napar z majeranku, oprócz tego, że ma właściwości lecznicze, można go też spożywać po prostu dla smaku. Uchodzi on za herbatkę relaksacyjną. Filiżanka tego napoju jest w stanie poprawić nastrój i ukoić nerwy po ciężkim dniu. Osoby, które pracują głosem, powinny raczyć się nawet codziennie naparem z majeranku, ponieważ łagodzi stany zapalne krtani.

Spis treści

  1. Napar z majeranku: lecznicze właściwości
  2. Jak działa napar z majeranku?
  3. Napar z majeranku: na co warto jeszcze stosować?
  4. Przepis: jak zrobić napar z majeranku

Napar z majeranku: lecznicze właściwości

Z majeranku może zrobić napar, który dobrze wpływa na organizm. Napar z majeranku to jeden z naturalnych sposób na przeziębienie i grypę. Wśród domowych napojów leczniczych, właśnie napar z majeranku ma właściwości:

  • wykrztuśne,
  • rozrzedzające wydzielinę,
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
  • rozgrzewające,
  • przeciwobrzękowe,
  • rozkurczowe.

Jak działa napar z majeranku?

Napar z majeranku pomaga łagodzić przykre objawy kaszlu, skutecznie rozgrzewa organizm oraz działa przeciwzapalnie. To także idealny sprzymierzeniec do walki z uciążliwym katarem i zapaleniem zatok. Na bazie naparu z majeranku można zrobić inhalację w przypadku infekcji dróg oddechowych.

Picie naparu z majeranku zaleca się również w leczeniu:

Osoby, które cierpią na refluks i choroby wątroby, powinny częściej robić sobie napar z majeranku. Dlatego, że stymuluje trawienie, łagodzi bóle brzucha, nudności, wzdęcia, gazy i rozkurcza mięśnie jelit. Jest także skuteczny w przypadku pojawienia się biegunki.

Polecamy: 5 ziół, które pomogą wzmocnić i oczyścić oskrzela

Napar z majeranku: na co warto jeszcze stosować?

Napar z majeranku przyspiesza metabolizm i z tego względu coraz częściej stosowany jest w dietach odchudzających. Oprócz tego zadba również o zdrowy wygląd skóry. Regularnie przemywanie naparem z majeranku m.in. ciężko gojących się ran, trądziku czy owrzodzeń, daje bardzo zadowalające efekty. Wykazuje także działanie ściągające, więc warto stosować go w przypadku sińców i obrzęków spowodowanych kontuzją.

Napar z majeranku to także naturalna płukanka do włosów, która wzmocni cebulki włosów i przyspieszy ich wzrost.

Przepis: jak zrobić napar z majeranku

Napar z majeranku robi się na podobnej zasadzie jak zaparzanie herbaty. Do jego przygotowania potrzebujemy dwie łyżeczki suszonego lub świeżego majeranku. Wsypujemy je do szklanki, a następnie zalewamy wrzącą wodą. Następnie przykrywamy i odstawiamy do zaparzenia na ok. 10-15 minut. Odcedzamy i możemy cieszyć się wyjątkowym napojem na bazie majeranku. Jego smak można wzbogacić łyżeczką miodu. Naparu z majeranku nie powinno się pić więcej niż 2-3 razy dziennie.

Czytaj też: 

O ziołach leczniczych

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity