Malwa: właściwości lecznicze

2015-09-28 12:02

Białe, blado- i ciemnoróżowe, czerwone – kwiaty malwy mają różne barwy, ale tylko odmiany ciemnofioletowe są wykorzystywane do celów leczniczych i kosmetycznych. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma malwa i przy jakich schorzeniach może być pomocna.

Malwa: właściwości lecznicze
Autor: thinkstockphotos.com Białe, blado- i ciemnoróżowe, czerwone – kwiaty malwy mają różne barwy, ale tylko odmiany ciemnofioletowe są wykorzystywane do celów leczniczych i kosmetycznych.

Spis treści

  1. Malwa pielęgnuje i nawilża skórę
  2. Malwa zmniejsza dolegliwości przekwitania
  3. Malwa leczy podrażnienia oczu
  4. Malwa reguluje miesiączki
  5. Malwa wzmacnia naczynka krwionośne
  6. Malwa pomaga przy nieżycie żołądka
  7. Malwa łagodzi chrypkę i suchy kaszel

Choć jej ojczyzną są Bałkany, malwa na dobre wpisała się w polski krajobraz – od stuleci jest ozdobą przydomowych ogródków. A właściwości malwy są warte zapamiętania. Dzięki bogactwu cennych substancji – także ważnym surowcem leczniczym i kosmetycznym. Wszystko za sprawa bardzo rzadkich antocyjanów – malwidyny, peonidyny i delfinidyny – które znajdują się w kwiatach o ciemnych, prawie czarnych płatkach. Malwa zawiera również duże ilości substancji śluzowych (nawet do 12 procent), a ponadto flawonoidy (kemferol, kwercetynę, mirycetynę), kwasy uronowe, alkohole cukrowe, fitoestrogeny flawonowe, cukry, garbniki, fenolokwasy, pektyny, żywice i związki mineralne. Tak bogaty skład uczynił z ozdobnych kwiatów malwy wysoce wartościowy surowiec zielarski. Wykorzystuje się je także w przemyśle spożywczym do barwienia słodyczy, napojów, syropów.

Malwa pielęgnuje i nawilża skórę

Napar z kwiatów malwy jest idealnym tonikiem do skóry suchej i zmęczonej. Dzięki przeciwzapalnym flawonoidom i antocyjanom oraz działającym kojąco związkom śluzowym napar wspaniale pielęgnuje skórę, także trądzikową – łagodzi wszelkie podrażnienia i wspomaga ich leczenie, silnie nawilża i ożywia krążenie, wspomagając w ten sposób odżywienie skóry. Ma też właściwości antyoksydacyjne, więc niweluje niszczycielskie działanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in. do pojawienia się na skórze plam i zmarszczek. Napar jest doskonały również do przemywania skóry szorstkiej i łuszczącej się – przywraca jej miękkość i pozostawia warstwę chroniącą przed nadmiernym wysuszeniem.

Malwa zmniejsza dolegliwości przekwitania

Kwiat czarnej malwy ma właściwości estrogenne – fitoestrogeny flawonowe mają działanie zbliżone do kobiecych hormonów płciowych, których ubywa w okresie przekwitania. Mogą więc wtedy okazać się bardzo pomocne – kwiat malwy jest składnikiem wielu ziołowych mieszanek stosowanych w okresie klimakterium, łagodzących dolegliwości z tym związane. Można również pić napar z samych kwiatów malwy.

Malwa leczy podrażnienia oczu

Napar z kwiatów malwy ma silne właściwości nawilżające, a zawarte w nim antocyjany i flawonoidy działają przeciwzapalnie. Dlatego chłodne kompresy z naparu przynoszą ulgę zmęczonym i piekącym oczom, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienie spowodowane długą pracą przy komputerze. Pomagają również leczyć stany zapalne naczyniówki i spojówek oczu wywołane przez drażniące działanie promieni ultrafioletowych, a także oparów chemicznych.

Malwa reguluje miesiączki

Picie naparu z kwiatu czarnej malwy może przedłużyć krótkie i skąpe miesiączkowanie lub skrócić zbyt długie i obfite – zależnie od przyczyny zaburzeń. Jeśli przedłużenie miesiączki jest spowodowane obniżoną odpornością mechaniczną naczyń krwionośnych, malwa wzmocni i uszczelni śródbłonek naczyń i skróci krwawienie. Jeśli miesiączki są krótkie z powodu niedoboru estrogenów i skurczu mięśni gładkich naczyniowych, wtedy malwa przedłuży czas krwawienia dzięki swym właściwościom estrogennym i rozkurczającym.

Malwa wzmacnia naczynka krwionośne

Flawonoidy i antocyjany malwy działają przeciwzapalnie i stabilizująco na śródbłonki naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia się krążenie, zwłaszcza w drobnych naczynkach ocznych i mózgowych. Gałka oczna jest lepiej odżywiona, co korzystnie przekłada się na jakość widzenia. Sprawniej też funkcjonuje pamięć.

Malwa pomaga przy nieżycie żołądka

Związki śluzowe w naparze z malwy działają powlekająco na błonę śluzową przełyku i żołądka – są niczym balsam dla śluzówki podrażnionej gorącymi lub żrącymi roztworami. Picie naparu przynosi także ulgę w chorobie wrzodowej żołądka, ponieważ związki śluzowe tworzą warstwę osłaniającą przed agresywnym działaniem kwasów trawiennych. A dzięki zawartości substancji przeciwzapalnych przyczyniają się jeszcze do gojenia błony śluzowej wyściełającej żołądek.

Malwa łagodzi chrypkę i suchy kaszel

Duża zawartość związków śluzowych sprawia, że preparaty z malwy są bardzo pomocne przy trudnościach z odkrztuszaniem, uczuciu suchości i drapania w gardle, podrażnieniach i nieżytach górnych dróg oddechowych. Działają bowiem osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, pomagają w leczeniu kaszlu i chrypki, uławiają oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Obecność związków o działaniu przeciwzapalnym sprawia natomiast, że napar z malwy doskonale sprawdza się również jako środek do płukania jamy ustnej i gardła w zapaleniu migdałków i dziąseł.

To ci się przyda

Przepis na herbatkę z malwy

2 łyżki kwiatów malwy zalej szklanką wrzącej wody, odstaw na 20 minut. Po tym czasie zagotuj i znów odstaw na 20-30 minut. Przecedź – napar pij rano na czczo, by wyregulować miesiączki, złagodzić dolegliwości przekwitania i żołądkowe.

miesięcznik "Zdrowie"