Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie paracetamolu
Paracetamol jest stosowany jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci od 3. miesiąca życia. Jak dawkować paracetamol dziecku? Jakie dawki paracetamolu są bezpieczne dla dzieci?
Paracetamol dla dzieci jest dostępny w tabletkach, syropie albo doodbytniczo w postaci czopków - forma podania go dziecku zależy od wieku i stanu zdrowia dziecka. Paracetamol, właściwie dawkowany, uważany jest przez lekarzy za najbezpieczniejszy preparat wśród wszystkich dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Jak dawkować dziecku paracetamol?
Dawkowanie paracetamolu według masy ciała:
- doustnie - polecany w dawce jednorazowej 10-15mg/kg masy ciała dziecka. Kolejne dawki można podawać nie wcześniej niż co 4-6 godzin. Jednakże dawka dobowa nie może przekroczyć 60mg/kg masy ciała.
- doodbytniczo (w czopkach) - zaleca się podawać w dawce jednorazowej 25mg/kg masy ciała dziecka, co 6 - 8 godzin, zachowując maksymalną dawkę dobową 60 mg/kg masy ciała.
Uśrednione dawki paracetamolu dla dzieci ze względu na wiek:
- od 3. miesiąca do 2. roku życia dawka paracetamolu dla dziecka wynosi 60-120 mg w tabletkach, a w syropie od 2,5 do 5ml
- od 1. do 5. roku życia dawka paracetamolu dla dziecka wynosi 120–250 mg
- u dzieci powyżej 6. roku życia stosuje się dawkę paracetamolu od 250 do 500 mg
Kiedy nie podawać dziecku paracetamolu?
Stosowanie paracetamolu u dzieci jest bezpieczniejsze niż u dorosłych. Dzieci są mniej wrażliwe na przedawkowanie paracetamolu, ze względu na proporcjonalnie większą masę wątroby i nerek w porównaniu do dorosłych.
Przeciwwskazaniem do stosowania paracetamolu dziecku jest:
- uczulenie (nadwrażliwość) na lek
- cukrzyca
- astma oskrzelowa
- upośledzenie funkcji wątroby
- zażywanie fenobarbitalu, karbamazepiny, ryfampicyny
- wrodzony niedobór enzymu reduktazy methemoglobinowej lub dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
Jeżeli podajesz dziecku preparat złożony, zapoznaj się ze składem tabletki, aby nie podać tej samej substancji leczniczej w różnych preparatach.
Porady eksperta