LECZENIE BIOLOGICZNE: wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

2016-01-20 8:52

Leczenie biologiczne zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest nadzieją dla wielu osób przewlekle i nieuleczalnie chorych. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leczenia biologicznego i jakie może ono nieść ze sobą skutki uboczne.

leki biologiczne
Autor: Photos.com Leki biologiczne - mówi się o nich, że to nadzieja medycyny, bo za ich pomocą można wpływać na mechanizmy procesów chorobowych, a więc leczyć skuteczniej. Pierwszym takim lekiem była insulina, którą stosujemy już od lat dwudziestych XX wieku w leczeniu cukrzycy. Ale lekiem biologicznym są też szczepionki czy hormon wzrostu.

Spis treści

  1. Leczenie biologiczne: wskazania
  2. Leczenie biologiczne: przeciwwskazania
  3. Leczenie biologiczne: możliwe skutki uboczne

Leczenie biologiczne hamuje nadmierną reakcję układu immunologicznego. Leki biologiczne działają szybko i to jest jedna z ich największych zalet. Równie ważne jest oddziaływanie na konkretne mechanizmy zachodzące w organizmie. Dzięki temu są skuteczne i powodują zdecydowane zmniejszenie objawów choroby. Znacząco poprawiają więc komfort życia chorego. Leki biologiczne są też bardzo wygodne w stosowaniu.

Leczenie biologiczne: wskazania

Leki biologiczne próbuje się również stosować w terapii atopowego zapalenia skóry.

Ważne

Leki biologiczne - cechą charakterystyczną tego typu lekarstw jest fakt, że w procesie ich opracowywania wykorzystuje się naturalne substancje biologiczne lub imituje się mechanizmy zachodzące w organizmie człowieka, aby osiągnąć odpowiednio silną reakcję organizmu. Są więc ściśle związane z cząsteczkami biologicznie czynnymi, naturalnie występującymi w organizmie człowieka. Naśladują funkcje prawidłowych białek ludzkich, wpływają na interakcje rozmaitych biologicznie czynnych cząsteczek w naszym organizmie, modyfikują też pracę receptorów komórkowych uwrażliwiając je bądź uniewrażliwiając na rozmaite substancje. Słowem działają dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Leki biologiczne wytwarza się metodami biotechnologii i wykorzystuje się do tego biologię molekularną oraz inżynierię genetyczną.

Leczenie biologiczne: przeciwwskazania

Osoby cierpiące na przewlekłe, nieuleczalne choroby pokładają w lekach biologicznych ogromne nadzieje. Ci, którzy mieli szczęście skorzystać z nich, poznali nową jakość życia. W wielu przypadkach ustąpiły dokuczliwe objawy lub tak się osłabiły, że możliwy był powrót do pracy i pełna samodzielność. Ale nie jest to terapia dla wszystkich chorych. Do terapii biologicznej pacjent jest kwalifikowany po wykonaniu wielu badań. Do głównych kryteriów wykluczających zastosowanie leków biologicznych należą:

Względnym przeciwwskazaniem są również wirusowe zapalenie wątroby i HIV, a także nadwrażliwość na któryś ze składników stosowanego leku.

Leczenie biologiczne: możliwe skutki uboczne

Leczenie biologiczne zwykle jest dobrze tolerowane, ale oczywiście mogą pojawić się skutki uboczne. W zależności od mechanizmu działania leku biologicznego różna jest częstość występowania działań niepożądanych, ich charakter i nasilenie. Leki wpływające na układ immunologiczny sprawiają, że obniża się naturalna zdolność organizmu do walki z infekcjami, wirusami czy grzybami. Między innymi mogą zwiększać ryzyko zakażenia prątkami gruźlicy, Pneumocystis carinii, Listerią monocytogenes i Legionellą czy grzybicą. Częste są także zakażenia grzybicze.

Leczenie biologiczne może również wpływać na układ krążenia i prowadzić do niewydolności serca. W przypadku stwardnienia rozsianego leki biologiczne mogą je ujawnić, a u osób już zdiagnozowanych - zaostrzyć objawy.

Przyjmowanie niektórych leków wiąże się z pojawieniem się miejscowego odczynu w miejscu iniekcji. W innych przypadkach po zastosowaniu terapii biologicznej może dojść do ujawnienia się gruźlicy latentnej (utajonej) czy też rozwinięcia się silnej reakcji autoimmunizacyjnej, która będzie zagrażała życiu chorego. Co za tym idzie, nie można określić tych samych przeciwwskazań dla wszystkich leków biologicznych, ponieważ ich wpływ (mechanizm działania) na układ immunologiczny jest odmienny.

miesięcznik "Zdrowie"