Kwas azelainowy - jak działa? Dowiedz się dlaczego warto go stosować
Kwas azelainowy ma działanie przede wszystkim przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ze względu na efekty działania, kwas azelainowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Kwas azelainowy można stosować samodzielnie, kupując leki, w których występuje. Można również wykonać peeling z kwasem azelainowym u kosmetyczki. Zabieg ten ma dobre opinie wśród osób walczących z trądzikiem. Sprawdź jak stosować kwas azaleinowy w walce z trądzikiem oraz jakie jest jego działanie.
Spis treści
- Kwas azelainowy - efekty i działanie
- Kwas azelainowy - przeciwwskazania
- Kwas azelainowy - skutki uboczne
- Sposoby leczenia trądziku
Kwas azaleinowy występuje naturalnie nie tylko w produktach pełnoziarnistych1, lecz także w drożdżakach występujących na skórze i włosach. Dzięki temu, że ma działanie antysepatyczne przynosi dobre efekty w zwalczaniu trądziku. Z tego powodu znalazł zastosowanie w dermatologii. Jego historia rozpoczęła się w 1982r., gdy dr Marcella Nazzaro-Porro wraz z zespołem Instytutu Dermatologii San Gallicano (Rzym) przeprowadziła badania nad wpływem kwasu azelainowego na rozjaśnianie skóry, co przyniosło pożądane efekty. Przy okazji odkryto jego skuteczność w zwalczaniu trądziku2.
Kwas azelainowy - efekty i działanie
Terapia kwasem azelainowym polega na normalizacji procesów, które są zaburzone u osób cierpiących na trądzik, takich jak nadmierne rogowacenie się naskórka czy produkcja łoju. Jego wielokierunkowe działanie wpływa na przyczyny powstawania trądziku. Są to:
- działanie przeciwzaskórnikowe - hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, przyczyniające się do powstawania zaskórników.
- działanie przeciwzapalne - pomaga leczyć zmiany trądzikowe ze współtowarzyszącym stanem zapalnym.
- działanie przeciwbakteryjne - zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, nie powodując u nich oporności.
- działanie przeciwłojotokowe - zmniejsza frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, które mogą powodować jej błyszczenie.
- działanie na przebarwienia - zmniejsza przebarwienia związane z nadmierną aktywnością melanocytów, nie tylko przebarwienia potrądzikowe3.
Randomizowane badania kliniczne wskazują, że kwas azelainowy posiada porównywalną skuteczność jak nadtlenek benzoilu i klindamycyna, jednak jest dużo lepiej tolerowany niż te substancje. Dodatkowo powoduje mniejsze podrażnienia skóry i jej wysuszanie4. Na początku kuracji AZA może pojawić się podrażnienie skóry: pieczenie lub świąd5 i jest to normalna reakcja skóry na kwas azelainowy, która zwykle ustępuje w trakcie leczenia6.
Czytaj też: Zabiegi z kwasem glikolowym na trądzik i zmarszczki
Skóra trądzikowa tłusta - co robić?
Mam straszny i uciążliwy problem ze skórą twarzy. Moja skóra jest trądzikowa i jest tłusta. Leczyłam się u dermatologa. Nie wiem co zrobić i jakich kosmetyków używać, aby pozbyć się tego problemu. Co zrobić żeby nie mieć tłustej i błyszczącej twarzy? I jak pozbyć się plam po trądziku?dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: W przypadku cery łojotokowej należy rozważyć stosowanie dermokosmetyków hamujących działanie gruczołów łojowych. Jest ich bardzo szeroki zestaw w aptekach. Jeśli dodatkowym problemem są przebarwienia potrądzikowe, korzystne jest zastosowanie preparatów zawierających np. kwas azelainowy, lub glikolowy lub retinoidy. Można poszerzyć pielęgnację o profesjonalne zabiegi - peelingi chemiczne.
Kwas azelainowy - przeciwwskazania
Ze względu na silne działanie wybielające kwasu, osoby o ciemnej karnacji powinny szczególnie obserwować aplikowane miejsca. Osoby nadwrażliwe na składniki kwasu azelainowego nie powinny go stosować. Należy unikać kontaktu kwasu z oczami, gdyż może działać drażniąco. W przypadku dostania się preparatu do oczu lub błon śluzowych, należy przemyć je obficie wodą.
Kwas azelainowy można stosować razem z kosmetykami, zarówno do pielęgnacji, jak i makijażu. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać kosmetyki oznaczone jako „niekomedogenne” (czyli niepowodujące zatykania porów), by zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian skórnych7. Stosowanie silnie działających kosmetyków, takich jak toniki oparte na alkoholu i mydła, może zwiększyć ryzyko podrażnień wynikających ze stosowania produktów zawierających kwas azaleinowy. Ponadto leki, których substancją czynną jest AZA, mogą być również stosowane w trakcie ekspozycji na słońce, gdyż nie wywołuje on nadwrażliwości na promieniowanie UV, dzięki czemu można go stosować przez cały rok8.
Kwas azelainowy a ciąża i karmienie piersią
Badania na zwierzętach nie wykazały działań niepożądanych dotyczących ciąży oraz karmienia. Kwasu azelainowego nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży oraz osoby karmiące, ze względu na brak informacji na temat możliwych działań niepożądanych u ludzi.
Kwas azelainowy - skutki uboczne
Kwas azelainowy może powodować skutki uboczne takie jak swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie oraz suchość w miejscu stosowania. Rzadziej pojawiają się działania niepożądane w postaci nasilenia trądziku, nasilenia objawów astmy, łojotokowego zapalenia skóry, obrzęków czy też owrzodzenia. Są to objawy miejscowe, które powinny ustąpić podczas dalszego stosowania kwasu azelainowego
Przebarwienia skóry po Triderm - jak usunąć?
Jak mogę usunąć przebarwienia na czole po zastosowaniu maści Triderm? Czy w ogóle jest to możliwe?
dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Leczenie przebarwień wymaga systematyczności. Poleca się preparaty miejscowe zawierające kwas azelainowy, retinoidy lub peelingi chemiczne. W szczególnie opornych przypadkach stosuje się laseroterapię. Zawsze niezależnie od leczenia konieczna jest fotoprotekcja.
Sposoby leczenia trądziku
Leczenie trądziku zależy od stopnia jego zaawansowania. Możemy wykorzystywać leczenie tylko miejscowe, możemy także stosować doustne środki farmakologiczne. Dobre efekty przynosi w tym wypadku leczenia preparatami z witaminą A. Lecząc trądzik możemy się wspierać również peelingami, a także zabiegami z wykorzystaniem lasera. Co robić, by skutecznie leczyć trądzik podpowiada dermatolog Agnieszka Bliżanowska z Centrum WelldDerm.
Referencje:
1. PubChem. Azelaic Acid. Available at: PubChem Azelaic Acid. Accessed 28/07/15. p1, 2nd par , Dermnet NZ. Azelaic acid. Available at: Dermnet NZ. Azelaic acid. Accessed 28/07/15. p1, 1st par2. The story of azelaic acid: a tribute to Marcella Nazzarro-Porro. Rend. Fis. Acc. Lincei. 1995; 6 Suppl 9:313-320. P 317, 2nd par3. Reszke R., Szepietowski J., Kwas azaleinowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, Przegląd Dermatologiczny 2016, 103, 337-343. 4. Gollnick HPM, Graupe K, Zaumseil RP. Azelaic acid 15% gel in the treatment of acne vulgaris. Combined results of two double-blind clinical comparative studies. J Dtsch Dermatol Ges 2004; 2(10): 841-847.5. CHPL Skinoren.6. Dreno B, Layton A, Zouboulis CC, Lopez-Estebaranz JL, Zalewska-Janowska A, Bagatin E, Zampeli VA, Yutskovskaya Y, Harper C. Adult female acne: a new paradigm. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2013;27:1063–1070.P 1064, RH col, final par7. Goodman G. Acne. Natural history, facts and myths. Aus Fam Physician. 2006;35:613-616 P615, LH col, 2nd par. 8. Gollnick HP et al. J Dtsch Dermatol Ges. 2004; 2:841-847P7, middle col, 1st par
W artykule wykorzystano materiały firmy Bayer.
Porady eksperta