Kocimiętka - właściwości lecznicze. Jak kocimiętka działa na człowieka, a jak na kota?

2020-08-31 9:18

Kocimiętka kojarzy nam się głównie z obiektem kocich westchnień. Nie każdy jednak wie, że kocimiętka ma również właściwości lecznicze, z których może skorzystać człowiek. Jak kocimiętka działa na człowieka, a jak na kota?

Kocimiętka (Nepeta) występuje w naturze w Europie, Azji i północnej Afryce. Znamy ponad 250 jej gatunków. W Polsce można spotkać jej dziko rosnące odmiany, m.in. kocimiętkę nagą (Nepeta pannonica) - rośnie ona głównie na bardzo nasłonecznionych stanowiskach, na suchej i piaszczystej glebie na poboczach dróg, w zaroślach oraz na polach uprawnych.

Jednak kocimiętkę można też uprawiać we własnym ogrodzie, a nawet w doniczce na balkonie. Najlepiej nadającą się do tego odmianą jest kocimiętka Faassena.

Z kolei kocimiętkę właściwą (Nepeta cataria) ze względu na jej niezwykłe właściwości stosuje najczęściej w ziołolecznictwie.

Spis treści

  1. Jak wygląda kocimiętka?
  2. Właściwości lecznicze kocimiętki. Jak działa na człowieka?
  3. Napar z kocimiętki - jak zrobić?
  4. Inne zastosowania kocimiętki
  5. Jak kocimiętka działa na koty?

Jak wygląda kocimiętka?

Kocimiętka jest krzewem rosnącym w gęstych kępach dochodzących do 40, a nawet więcej centymetrów. Ma sercowate pomarszczone, owłosione liście barwy szarozielonej oraz charakterystyczne drobne kwiaty zebrane w nibykłosy. Kwiaty kocimiętki są najczęściej koloru jasnofioletowego (lawendowego), ale zdarzają się też odmiany kwitnące na różowo, purpurowo, biało i niebiesko.

Kocimiętka jest bardzo wytrzymałą rośliną - niestraszne jej susza ani mróz. Jest też idealną rośliną miododajną, gdyż wabi pszczoły i kwitnie bardzo długo - od maja aż do września.

Właściwości lecznicze kocimiętki. Jak działa na człowieka?

W medycynie ludowej od dawna stosuje się suszone liście (ziele) kocimiętki właściwej, które zawierają cenne substancje:

Dzięki ich zawartości ziele kocimiętki ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Napar z kocimiętki ma m.in. właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne, rozkurczowe, moczopędne, napotne i uspokajające, dlatego poleca się go na następujące dolegliwości:

Napar z kocimiętki - jak zrobić?

Napar z kocimiętki przyrządza się, zalewając dwie łyżeczki suszonego ziela lub liści kocimiętki właściwej 250 ml wody. Następnie przykrywa się go i odstawia na mniej więcej 15 minut. Oprócz zastosowania wewnętrznego napar z kocimiętki można też stosować na zewnątrz jako płukankę do głowy - łagodzi wtedy podrażnienia skóry głowy. Badania wykazały, że napar z kocimiętki ma też działanie psychoaktywne - stosowali go już kilka wieków temu Indianie z Ameryki Północnej.

Czytaj też:

Inne zastosowania kocimiętki

Kocimiętka nadaje się również idealnie na herbatkę ziołową, a także do celów kulinarnych. W kuchni wykorzystuje się zarówno jej młode liście (jako składnik sałatek i surówek), jak i suszone pędy (wzbogacają smak mięsa).

Ze względu na swój intensywny aromat kocimiętka nadaje się również do odstraszania różnych owadów, m.in. much domowych, komarów i karaluchów, a także szczurów.

Czytaj też:

Jak kocimiętka działa na koty?

Kocimiętka jest znana z niesamowitego wpływu, jaki ma na układ nerwowy kotów. Na jej widok zwierzęta te dostają po prostu obłędu: tarzają się w niej, liżą ją, podgryzają, głośno przy tym mrucząc lub miaucząc.

Kocimiętka zawdzięcza to działanie związkowi organicznemu zwanemu nepetalakton. Dlaczego jest on tak lubiany przez koty? Otóż przypomina zapachem koci feromon. Jak zbadali naukowcy, na nepetalakton reaguje ok. 70 procent tych zwierząt. Jak łatwo się domyślić, szczególnie wyczulone na działanie kocimiętki są koty w wieku rozrodczym. Fascynacja tym ziołem trwa zwykle ok. 10 minut, po czym zwierzęta tracą nim zainteresowanie na mniej więcej 2 godziny. Potem cały proces może zajść na nowo.

Producenci wykorzystują tę właściwość kocimiętki, dodając ją do różnego rodzaju kocich akcesoriów.

Czytaj też:

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda