Ketonal (ketoprofen) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Ketonal to lek zawierający substancję czynną ketoprofen, która ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem, a dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego obecnie jest wydawany z przepisu lekarza. Jednak niedługo ketonal ma być dostępny bez recepty. Dowiedz się, jakie są wskazania do stosowania ketonalu, jakie jest dawkowanie oraz jakie są skutki uboczne jego stosowania?
Spis treści
- Ketonal (ketoprofen) - działanie
- Ketonal (ketoprofen) - wskazania do stosowania
- Ketonal (ketoprofen) - dawkowanie
- Ketonal (ketoprofen) - przeciwwskazania
- Ketonal (ketoprofen) bez recepty
- Ketonal (ketoprofen) - skutki uboczne
- Ketonal (ketaprofen) - interakcje z innymi lekami
- Ketonal (ketoprofen) - przedawkowanie
- Ketonal (ketoprofen) - działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić?
Ketonal to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ketoprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Ketonal ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ketonal ma formę
- tabletek, kapsułek do stosowania doustnego
- ampułek do wstrzykiwania domięśniowego
- żelu do stosowania na skórę
Ketonal (ketoprofen) - działanie
Ketonal, a konkretnie ketoprofen - hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX). Bierze on udział w syntezie przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Ketonal hamując aktywność cyklooksygenazy, doprowadza do zmniejszenia syntezy przekaźników, co powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.
Ketonal działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem. Dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego nie powinno się po niego sięgać zbyt często.
Ketonal (ketoprofen) - wskazania do stosowania
Ketonal stosuje się w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych chorób reumatycznych oraz niektórych zespołów bólowych. Wskazaniami do stosowania są:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza)
- bolesne miesiączkowanie
- bóle o umiarkowanym nasileniu
Ketonal (ketoprofen) - dawkowanie
Dorośli i dzieci po 15. roku życia - zwykle 100 mg (1 tabletka) 1–2 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę. Jeśli ketonal ma formę tabletki, należy przyjąć ją w trakcie posiłku.
U osób w podeszłym wieku należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę i kontrolować pod kątem wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego przez 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.
Ketonal (ketoprofen) - przeciwwskazania
- wiek - poniżej 15 lat
- choroby układu pokarmowego (zwłaszcza choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy) oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna).
- nadciśnienie tętnicze i/lub zaburzenie rytmu serca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciężka niewydolność: wątroby, nerek lub serca
- zaburzenia czynności nerek, wątroby
- przyjmowanie jednocześnie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- skaza krwotoczna
- III trymestr ciąży i okres karmienia
- toczeń rumieniowaty oraz mieszana choroba tkanki łącznej
- objawy reakcji alergicznych po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego
- przyjmowanie innych leków (szczególnie leków przeciwzakrzepowych, leków moczopędnych, leków nasercowych, leków kortykosteroidów)
Nie należy łączyć ketonalu z innymi NLPZ jednocześnie, np. z aspiryną.
Ketonal (ketoprofen) bez recepty
Ketonal można było dostać tylko z przepisu lekarza. Jednak od października 2017 r. ketonal jest dostępny w polskich aptekach bez recepty. Nowy lek nosi nazwę Ketonal Active i zawiera 50 mg ketanolu w jednej tabletce. W opakowaniu jest 10 lub 20 tabletek. Żeby kupić dawki 100 i 200 mg (w jednej tabletce) i/lub opakowanie zawierające większą liczbę tabletek, wciąż będzie trzeba okazać receptę.
Jednak specjaliści są przeciwni stosowaniu ketonalu bez przepisu lekarza. Ketonal ma wiele działań niepożądanych. Samoleczenie ketonalem może źle się skończyć zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, szczególnie leczonych kardiologicznie.
Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać. Ketonal może nie tylko wywoływać działania niepożądane, lecz także maskować poważne choroby. Pacjenci "zagłuszają" objawy środkami bólowymi i, w efekcie, pojawiają się u lekarza już w zaawansowanych stadium choroby.
Ketonal (ketoprofen) - skutki uboczne
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, podrażnienie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka, niedokrwistość (wynikająca z przewlekłego krwawienia), krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia w jelicie cienkim, zaburzenia wchłaniania
- śródmiąższowe zapalenie nerek, zmniejszenie przesączania kłębuszkowego, zaburzenie czynności cewek nerkowych
- zaburzenia strony układu nerwowego, takie jak: bóle głowy, zaburzenia świadomości, obniżenie nastroju, drżenia mięśni, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zawroty głowy, neuropatia, szum w uszach, zaburzenia osobowości
- niewielkie zwiększenie ryzyka ataku serca lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. W związku z tym nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
Do rzadkich działań niepożądanych NLPZ należą:
- zapalenie naczyń krwionośnych
- zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego
- niedokrwistość aplastyczna
- zmniejszenie liczby płytek krwi
- niedokrwistość hemolityczna
- jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- błoniaste zapalenie jelita cienkiego
- toksyczne uszkodzenie wątroby
Bardzo rzadko występują ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne:
- złuszczające zapalenie skóry,
- zespół Stevensa-Johnsona i
- martwica toksyczno-rozpływna naskórka.
U osób z czynną lub przebytą astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi zastosowanie ketonalu może wywołać skurcz oskrzeli.
Ketonal może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jednak działanie to ustępuje po zakończeniu przyjmowania leków.
Ketonal nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobą wrzodową, którzy mieli krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby i nerek. Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać.
Ketonal (ketaprofen) - interakcje z innymi lekami
Ketonalu nie powinno łączyć się z aspiryną, gdyż rośnie ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli jest stosowany równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi, może wywołać krwotok, zaś z lekami moczopędnymi – uszkodzić nerki. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, przed przyjęciem ketonalu dokładnie przeczytaj ulotkę, by sprawdzić, czy nie zachodzą interakcje.
Ketonal (ketoprofen) - przedawkowanie
U dorosłych głównymi objawami przedawkowania są:
- ból głowy
- zawroty głowy
- senność
- nudności, wymioty
- biegunka
- ból brzucha
W przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przetransportować na wyspecjalizowany oddział szpitalny w celu leczenia objawowego. Nie ma specyficznej odtrutki.
Ketonal (ketoprofen) - działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić?
Jak dowiadujemy się z ulotki, ketonal rzadko może powodować zaburzenia psychiczne. Spośród nich często wymienia się depresję, nerwowość, koszmary senne, senność. Rzadko majaczenie z omamami wzrokowymi i słuchowymi, zaburzenia orientacji i zaburzenia mowy.
Czytaj też:
- Pokonaj ból, nie sięgając po leki
- Leki w ciąży: jakie leki można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży?
- Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?
Porady eksperta