Herbata z goździkami - właściwości zdrowotne. Na co pomoże napar z goździków?
Herbata z goździkami i napar z goździków to bardzo aromatyczne napoje, które mają w dodatku liczne właściwości zdrowotne. Ile goździków dodawać do herbaty? Czy warto pić napar z samych goździków? Komu jest on polecany? Sprawdźcie!
Spis treści
- Herbata z goździkami - na co pomaga?
- Napar z samych goździków - właściwości zdrowotne
- Kto powinien unikać goździków w herbacie?
Aromatyczne goździki to zasuszone pąki kwiatów zerwane z drzewa o nazwie goździkowiec korzenny. Co istotne kwiaty zrywa się zanim jeszcze się otworzą. Po zerwaniu trzeba je dobrze osuszyć - zwykle robi się to przez odymianie. Tak przygotowane trafiają do sprzedaży.Goździki mają dość ostry i specyficzny smak. Zwykle kojarzą nam się ze świętami i pomarańczami. Jednak o goździkach warto pamiętać cały rok, są bowiem bardzo zdrowe. Tak samo, jak zdrowy jest napar z goździków i czarna herbata z ich dodatkiem.
Herbata z goździkami - na co pomaga?
Herbata z goździkami może mieć lekkie właściwości przeciwbólowe, a poza tym, dzięki obecności goździków sprawdzi się jako lek na problemy z trawieniem. Goździki nadają herbacie korzenny smak, który można urozmaicić odrobiną pomarańczy. Herbata z goździkami sprawdzi się jako pomoc przy bolącym gardle, rozgrzeje i przyniesie ulgę przy pierwszych objawach przeziębienia, a nawet pomoże złagodzić ból zęba.
Herbata z goździkami działa antyseptycznie i znieczulająco, można ją także urozmaicić o imbir czy pomarańczę, które wspomagają układ odpornościowy i mogą pomóc w zwalczeniu bólu głowy. Bardzo często do takiej herbaty dodaje się także miód, jednak należy pamiętać, że miód dodaje się do napoju w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.
Przepis na herbatę z goździkami:
- czarna herbata
- 6 goździków
- plater świeżego korzenia imbiru
- plaster pomarańczy
- miód do smaku
Napar z samych goździków - właściwości zdrowotne
Przygotowanie naparu z goździków jest bardzo łatwe. Wystarczy łyżeczkę całych goździków zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez ok. 7 minut (pod przykryciem). Po tym czasie otrzymujemy remedium na wszystkie problemy związane z trawieniem! Napar z goździków jest polecany przy zgadze, wzdęciach, uczuciu ciężkości, bólu brzucha, a także przy biegunce.
Jednak to nie jedyne właściwości zdrowotne goździków w postaci naparu czy w herbacie - regularne ich spożywanie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu! Dlatego warto o nich pamiętać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Co ciekawe goździki są naturalnym afrodyzjakiem, a więc częste spożywanie ich w postaci płynnej pomaga na problemy z libido.
Zarówno napar z goździków, jak i herbata z goździkami, są wskazane przy problemach z zębami i dziąsłami. Działają odkażająco i znieczulająco (rzucie goździków niweluje ból zęba), także odświeża oddech.
Kto powinien unikać goździków w herbacie?
Goździków nie powinny nadużywać kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na nadciśnienie, hipoglikemię oraz problemy z krzepliwością krwi.
Na koniec mamy także dla was wskazówkę, jak kupić świeże goździki. Świeżość goździków poznajemy po dwóch rzeczach:
- ze świeżych goździków po naciśnięciu leci olej,
- świeże goździki wypływają pionowo po wrzuceniu ich do wody.
Porady eksperta