Głóg - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga głóg?

2023-07-03 14:14

Głóg to roślina, która nie tylko pięknie wygląda, ale ma cenne właściwości lecznicze. Owoce głogu, sok czy nalewkę z głogu stosuje się wspomagająco w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń, głównie chorób układu krążenia. Na co pomaga głóg i jak go stosować? Poznaj lecznicze właściwości głogu.

Głóg
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Głóg - co to za roślina?
  2. Głóg - właściwości
  3. Głóg - zastosowanie
  4. Głóg - jak go używać?
  5. Jak zbierać głóg?

Głóg - co to za roślina?

Głóg nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego rośnie w lasach, przy drogach, na miedzach. Sadzi się go również w parkach i ogrodach, ale ta bardziej ozdobna odmiana – głóg dwuszyjkowy szkarłatny, o pięknych czerwonych kwiatach – jest pozbawiona właściwości leczniczych. Za to głóg mający kwiaty białe lub bladoróżowe jest jedną z roślin najbardziej cenionych przez zielarzy i farmaceutów.

Głóg - właściwości

Kwiat głogu - właściwości

Kwiaty głoguzawierają m.in. fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminę C i z grupy B, pektyny i sole mineralne, ale najbardziej cenna jest duża ilość flawonoidów i procyjanidów. Związki flawonoidowe działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych, macicy oraz naczyń krwionośnych.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku naczyń wieńcowych – zwiększa się wtedy dopływ utlenionej krwi do mięśnia sercowego, ustępuje ból i duszność. Procyjanidy powodują zaś łagodne obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kwiat głogu zwiększa też siłę skurczów serca, nieznacznie zwalniając ich częstotliwość, dzięki czemu pracuje ono wydajniej. Ponadto ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne mózgu. Podobne działanie mają owoce głogu, z tym że zawierają mniej flawonoidów, a więcej procyjanidyn. Jest w nich także witamina A i alkohol cukrowy.

Owoce głogu - właściwości

Owoce głogu, z uwagi na zawartość flawonoidów, mają właściwości przeciwzapalne. Uważa się również, że korzystnie wpływają na procesy trawienia i na układ sercowo-naczyniowy. W medycynie ludowej stosowano również jako remedium na bezsenność.

Nalewki domowe

Głóg - zastosowanie

Kwiaty i owoce głogu są składnikiem wielu preparatów, ale głównie nasercowych oraz obniżających ciśnienie. Poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego, zwiększają przepływ wieńcowy krwi, przyśpieszają akcję serca i poprawiają jego tolerancję na niedobór tlenu.

Wchodzą też w skład mieszanek przeciwdziałających miażdżycy, zalecanych przy zaburzeniach w gospodarce lipidowej, a także uspokajających. Wyciąg z kwiatów głogu jest jednym z głównych składników preparatów stosowanych przy urazach i obrzękach grożących zakrzepowym zapaleniem żył. Owoce zaś wzbogacają mieszanki witaminowe o właściwościach wzmacniających.

Głóg - jak go używać?

Sok z głogu

Sok z głogu można przygotować jesienią. Najlepsza pora to przełom września i października, kiedy dojrzewają owoce głogu. Pozbawione ogonków i pestek owoce głogu, zasyp cukrem w proporcji 1 kg owoców - 400 g cukru. Całość zagotuj z wodą, do uzyskania jednolitej masy. Przecedzony sok przelej do butelek lub słoików. Możesz go również pasteryzować, aby dłużej móc sięgać po dobroczynne właściwości soku z głogu.

Napar z głogu

  • Napar z kwiatów: Łyżeczkę pokruszonych kwiatów z liśćmi zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie szklankę świeżego naparu – pomoże przy dolegliwościach sercowych, początkach miażdżycy i nadciśnieniu, złagodzi także bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe.
  • Napar z owoców: 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie w nadciśnieniu i miażdżycy – wcześniej uzgodnij to z lekarzem.

Nalewka z głogu

Nalewkę z głogu uważa się za doskonałą na serce. Kilogram owoców zasypany 0,5 kg cukru i zalany 0,5 l spirytusu odstaw na 6 tygodni. Po tym czasie zlej alkohol.

Głóg - preparaty apteczne

Głóg to cenny składnik wielu aptecznych preparatów. Dostępny jest w tabletkach, płynach i herbatkach, szczególnie tych polecanych jako element profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Preparaty z głogiem można kupić bez recepty.

Jak zbierać głóg?

Do celów leczniczych należy ścinać świeżo rozkwitające kwiatostany głogu (w maju i czerwcu) z 3–5 najbliższymi liśćmi. We wrześniu i październiku zbiera się zaś owoce – powinny być ciemnoczerwone i jędrne. Zebrane w odpowiednim momencie i prawidłowo wysuszone kwiaty zachowują naturalną białokremową barwę, a owoce mają twardą skórkę i barwę brunatnoczerwoną.

Czy rozpoznasz organ po kształcie?

Pytanie 1 z 12
Organ na zdjęciu to:
wątroba

miesięcznik "Zdrowie"