Cholina (witamina B4) - działanie i źródła występowania
Cholina (witamina B4) pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Przede wszystkim bierze udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego u płodu i - podobnie jak kwas foliowy - zapobiega jego defektom, a w późniejszym życiu odpowiada za jego prawidłową pracę. Jaką jeszcze rolę w organizmie pełni cholina? Jakie są źródła jej występowania? Jakie są objawy i skutki niedoboru lub nadmiaru?
Spis treści
- Cholina (witamina B4) - działanie. Jakie funkcje w organizmie pełni cholina?
- Cholina (witamina B4) ważna dla kobiet w ciąży i ich dziecka
- Większość kobiet w ciąży ma niedobory choliny. Substancja ta ośmiokrotnie zmniejsza ryzyko występowania zespołu Downa i autyzmu u dzieci
- Cholina (witamina B4) - skutki i objawy niedoboru i nadmiaru
- Cholina (witamina B4) - źródła występowania
- Czym jest cholina i jak wpływa na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka? Odpowiada prof. Romuald Dębski, ginekolog, położnik
Cholina to inaczej witamina B4. W organizmie człowieka cholina występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna (fosfatydylocholina) i sfingomielina. Lecytyna stanowi ponad 50 proc. fosfolipidów pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych, m.in. komórek nerwowych. Z kolei sfingomielina stanowi główny składnik mieliny (osłonka włókien nerwowych).
Cholina (witamina B4) - działanie. Jakie funkcje w organizmie pełni cholina?
Cholina uczestniczy w tworzeniu oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek, kontrolowaniu funkcji mięśni, układu oddechowego, czynności serca oraz pracy mózgu związanej z pamięcią. Jak wynika z badań cholina wpływa na poprawę długotrwałej pamięci. Niektórzy specjaliści przekonują, że dieta zawierającą dużą ilość przyswajalnej choliny (dieta jajeczna) może ograniczać ryzyko wystąpienia demencji, otępienia charakterystycznego dla choroby Alzheimera. Cholinie przypisuje również rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.
Ponadto cholina bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej. Korzystnie wpływa także na pracę wątroby. Zalecana jest szczególnie w stanach przeciążenia wątroby na skutek stosowania nieprawidłowej, ciężkostrawnej diety, alkoholu czy leków.
Cholina (witamina B4) ważna dla kobiet w ciąży i ich dziecka
Witamina B4 jest też istotna w diecie kobiet w ciąży, karmiących piersią, ponieważ:
- wspiera rozwój mózgu i rdzenia kręgowego (centralnego układu nerwowego) płodu i noworodka
- redukuje ryzyko powstawania wad wrodzonych
- poprawia przepływ krwi w łożysku i minimalizuje możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego
- wspiera transport substancji odżywczych przez łożysko
- zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka cukrzycy typu II i nadciśnienia
Większość kobiet w ciąży ma niedobory choliny. Substancja ta ośmiokrotnie zmniejsza ryzyko występowania zespołu Downa i autyzmu u dzieci
Źródło: biznes.newseria.pl
Cholina - tabletki. Gdzie kupić, jaka jest cena?
Cholinę można kupić w aptekach, zarówno jako samodzielną substancję lub jako składnik złożonego preparatu. Między innymi od tego (i liczby tabletek) zależy jej cena, która waha się zwykle od 15 do nawet 100 zł za opakowanie.
Cholina (witamina B4) - skutki i objawy niedoboru i nadmiaru
Niedobory choliny prowadzą do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu i triglicerydów w wątrobie, a dalej do stłuszczenia wątroby.
Zapotrzebowanie na cholinę wzrasta w przypadkach częstego rozdrażnienia i wzmożonego napięcia nerwowego oraz w przypadku nadużywania alkoholu.
Niedobór tej witaminy może powodować także:
- stany lękowe
- dolegliwości sercowe
- bóle głowy
- zaparcia
Natomiast u ciężarnych niedobór choliny może doprowadzić do powstania wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, osłabienie funkcji jego układu odpornościowego i zaburzenia jego rozwoju intelektualnego późniejszym życiu.
Z kolei nadmierne spożycie choliny może też powodować:
Cholina (witamina B4) - źródła występowania
Głównymi źródłami choliny są wątroba (i inne podroby) oraz żółtko jaja kurzego - jedno jajo zawiera jej aż 280 mg, głównie w postaci fosfatydylocholiny². Ograniczenia spożycia jaj z obawy o nadmiar cholesterolu w diecie prowadzi do niedoboru choliny.
Choliny nie brakuje także w mięsie bydlęcym, kiełkach pszenicy oraz suchych nasionach roślin strączkowych, orzechach i rybach.
Czym jest cholina i jak wpływa na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka? Odpowiada prof. Romuald Dębski, ginekolog, położnik
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Porady eksperta
Cholina (witamina B4) - dawkowanie
Normy na cholinę ustalone na poziomie wystarczającego spożycia (AI):
- niemowlęta - 125-150 mg
- dzieci: od 1. do 3. roku życia - 200 mg; od 4. do 9. roku życia - 250 mg
- chłopcy: od 10. do 12. roku życia - 375 mg; od 13. do 18. roku życia - 550 mg
- dziewczęta - od 10. do 12. roku życia - 375 mg; od 13. do 18. roku życia - 400 mg
- mężczyźni: 550 mg
- kobiety: 425 mg
- kobiety w ciąży: 450 mg
- kobiety karmiące - 550 mg
Źródło: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012